Şanlıurfa’daki Rehber Öğretmenler Yeni Sınav Sistemini...

Şanlıurfa'daki Rehber Öğretmenler Yeni Sınav Sistemini anlatıldı

Şanlıurfalı Rehber Öğretmenler Yeni Sınav Sistemini İstanbul Bilgi Üniversitesi Eğitim Danışmanı Sait Gürsoy’dan Dinledi

01 Kasım 2017 - 16:18 - Güncelleme: 01 Kasım 2017 - 16:22

Şanlıurfalı Rehber Öğretmenler Yeni Sınav Sistemini İstanbul Bilgi Üniversitesi Eğitim Danışmanı Sait Gürsoy’dan Dinledi İstanbul Bilgi Üniversitesi, eğitim fuarında Şanlıurfalı rehber öğretmenlere yönelik “Üniversiteye Girişte Yeni Sistem ve Doğru Tercih” başlıklı bir eğitim düzenledi. Alanında uzman İstanbul Bilgi Üniversitesi Eğitim Danışmanı Sait Gürsoy Şanlıurfalı rehber öğretmenlerle yeni sınav sisteminin önemli detaylarını paylaştı

İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından düzenlenen seminerde Eğitim Danışmanı Sait Gürsoy, Şanlıurfalı rehber öğretmenlere yeni Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) hakkında önemli bilgiler verdi. Seminerde, temel yeterlilik testi ve alan testleri olmak üzere iki farklı oturumdan oluşan yeni sınav sistemi, puan hesaplaması, ek puan uygulamaları gibi kritik konular ele alındı. Yeni ve eski sistem karşılaştırması yapılarak, öğrencilerin avantaj ve dezavantajları değerlendirildi.

Yeni Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nı detaylarıyla aktaran Gürsoy, “adayların cumartesi günü sabah gireceği Temel Yeterlilik Testinde (TYT), yeterliliğe dayalı bir değerlendirme esas alınacak. TYT, farklı lise türlerinde öğrenim gören bütün adaylara uygulanacağı için, adayların bilgiden daha çok temel yeterlilikler bakımından değerlendirilmesi yönüyle daha kapsayıcı olacak, bütün adaylar için fırsat eşitliği sunacak” dedi. Cumartesi günü öğleden sonra yapılacak ikinci oturumda ise Türk Dili ve Edebiyatı - Sosyal Bilimler - 1 Testi’nden Türk Dili ve Edebiyatı sorularının yanı sıra Tarih-1 ve Coğrafya-1 soruları yöneltileceğini söyleyen Gürsoy, “Öğrenciler, Sosyal Bilimler-2 Testi'nden Tarih-2, Coğrafya-2, Felsefe Grubu (Felsefe, Mantık, Psikoloji, Sosyoloji), Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını ve Fen Bilimleri Testi'nde ise, Fizik, Kimya ve Biyoloji sorularını cevaplandıracak” dedi.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ortaöğretim kazanımlarını ve sürecini odağına aldığını belirten Sait Gürsoy, yeni sınav sisteminin daha yalın, sade ve kolay anlaşılabilir olduğunu belirtti. Öğrencilerin yeni sınav sistemine adapte olmalarında rehber öğretmenlere önemli bir rol düştüğüne vurgu yapan Gürsoy, “Öğrenciler çağın yeniliklerini yakalayan, iş dünyasının taleplerini dikkate alan bireyler olarak yetiştirilmeli. Her şeyden önce kendi sevecekleri meslekleri tercih etmeli. Seçtikleri okulların akademik kadroları, uluslararası olanakları, sosyal yaşamı, kulüpleri, kariyer merkezinin sunduğu imkanlar ve yüksek lisans fırsatları öğrencilerin bu önemli kararlarında dikkat edecekleri hususlar olmalı” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Urfalı İş Adamı İntihar Etti
Urfalı İş Adamı İntihar Etti
7 İlde FETÖ Operasyonu 8 Şüpheli Adliyede
7 İlde FETÖ Operasyonu 8 Şüpheli Adliyede