Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinden Başarılı...

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinden Başarılı Operasyon

Eyyübiye'deki Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesine Kanlı Kusma Şikayeti ile ilgili başvuran hasta endoskopik bant ligasyonu işlemi ile hastanın hayatına mal olabilecek kanaması durduruldu.

29 Mart 2018 - 23:33 - Güncelleme: 30 Mart 2018 - 13:35

Eyyübiye'deki Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesine Kanlı Kusma Şikayeti ile ilgili başvuran hasta endoskopik bant ligasyonu işlemi ile hastanın hayatına mal olabilecek kanaması durduruldu.Karaciğer yetmezliğine bağlı varis kanaması olan hastaya endoskopik bant ligasyonu işlemi başarı ile gerçekleştirilerek hastanın hayatına mal olabilecek kanaması durduruldu.

Başarı ile gerçekleşen işleme ilişkin bilgi veren Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroentereloji Uzm. Dr. Sümeyra YILDIRIM; "74 yaşında hepatit C ve karaciğer sirozu tanısı alan erkek hastamız acil servisimize kanlı kusma şikayeti ile geldi. Hastaya yapılan üst endoskopik incelemede kanayan bir özafagus varisi tespit ettik. Endoskopik olarak bant ligasyonu yaptığımız hastanın kanamasını kontrol altına aldık.

Özofagus varis kanamaları üst gastrointestinal sistem kanamalarının yaklaşık %10’unu oluştururlar ve sirozlu hastalarda başlıca mortalite nedenlerindendir. Özofagus varis kanaması, endoskopik olarak özofagus varisi saptanan sirotik hastaların %30'unda gelişmektedir. Kanamanın yeri ve endoskopik tedavisi (skleroterapi veya bantligasyonu) için bundan sonraki ilk seçenek endoskopi olmalıdır. Hastaların %80 inde bu yöntemler ile kanama kontrolü sağlanırken başarısızlık durumunda şartlar (TIPS veya Cerrahi) devreye girmelidir. Biz bu cerrahi işlemlere gerek kalmadan başka bir kuruma yada il dışına sevk etmeye gerek kalmaksızın bant ligasyonu ile hastamızın hayati tehlikesini atlatmasını sağladık. Hastayı yoğun bakım şartlarında da takip edip genel durumu düzelttikten sonra normal hasta odasına çıkardık." diye sözlerine ekledi.(Şanlıurfa 63 Haber-Son Dakika Urfa Haberleri)

2018/03/2018-03-29-23-54-27.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tartıştığı müşterinin otelini bastılar: 4 yaralı
Tartıştığı müşterinin otelini bastılar: 4 yaralı
Akçakale'de Amca Yeğenini Öldürdü
Akçakale'de Amca Yeğenini Öldürdü