Şanlıurfa Gaziantep Arasına Hızlı Tren Geliyor

Şanlıurfa Gaziantep Arasına Hızlı Tren Geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Antep'te Şanlıurfa Gaziantep hızlı tren projesinde etüt çalışmalarında sürdüğünü söyledi.

27 Ocak 2019 - 14:17

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Mümbiç için askerliği hazırlıklarımızı tamamladık. Diğer taraftan Amerika’yla diplomasi devam ediyor, koalisyon güçleri ile devam ediyor ve bunları yakın takip de devam edeceğiz. Oldu oldu olmadı bir gece ansızın oraya da gideriz” dedi.

Gaziantep'te partisinin belediye başkan adaylarının tanıtım toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının ilk bölümünde, yapılan icraatlar hakkında bilgi vererek CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi. Erdoğan, "Gaziantep’te ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza şehit yakınlarımıza gazilerimize engellerimize yaşlılarımıza bu kadar kıt ne kadar kaynak aktardık biliyor musun yaklaşık 4 katrilyon kaynak aktardık bay Kemal bunlardan haberin var mı? Bay Kemal'a sorarsan, hiçbir destek verilmiyor, sefalet içinde. Ben sana resmi rakamları veriyorum, bay Kemal" dedi.

Hızlı tren projesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep-Osmaniye-Adana-Mersin Hızlı tren projesi ile ilgili ise konuşmasında, "Projemizin inşası, etap etap devam ediyor bu hızlı tren hattına Nurdağı üzerinden Kahramanmaraş’a da bağlıyoruz. Ayrıca Şanlıurfa Gaziantep hızlı tren projesinde etüt çalışmalarında sürüyor. Bir başka önemli ulaşım projemiz gazi ray hem metro standartlarında hem hiç bulaşma hem hızlı tren bağlantısıyla uluslararası ulaşıma hizmet edecek. Günde 358 bin yolcunun taşınmasını sağlayacak, 16 istasyonlu olarak devam ediyor. Bu CHP’nin yapacağı iş değil bu bizim yaptıklarımız" ifadelerini kullandı.

Sürücüsüz metro

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep Havalimanı’na yapılacak yeni terminal binası ile ilgili de bilgi vererek, kentte sürücüsüz metro kurulacağını müjdeledi. Lojistik köy kurulacağını da vurgulayan Erdoğan, "Sürücüsüz metro projemizin inşaatına paylaşıyoruz. Gar-Düztepe-Şehir hastanesi arasında yer alacak, sürücüsüz metro hattına yakında başlıyoruz. Gaziantep havaalanı yolcu sayısı 223 bindi, geçtiğimiz yıl 2 milyon 655 bin kişi oldu. Laf değil icraat bay Kemal bizim icraatımızın ulaştığı yerlere senin hayalin bile ulaşamaz havalimanının kapasitesi yıllık 5 milyon yolcuya çıkartmak için yaptığımız yeni bir terminal binasıyla aprona inşallah seneye tamamlıyoruz Gaziantep’te 500 hektarlık bir alanda içinde her türlü lojistik hizmetin verildiği gümrük işlemlerinin yapılabildiği otoyol ve demiryolu bağlantısı ile olan bir lojistik köy kuruluyor. Tahsis ve imar çalışmaları bitti yakında inşasına başlıyoruz. Gaziantep’in uzun vadeli içme suyu ihtiyacını karşılamak için Düzbağ projesini hayata geçirdik ülkemizin en büyük içme suyu projelerinden biridir. İş yapıyoruz, iş. Laf değil" şeklinde konuştu.

"Bölüşmenin bereketine, dayanışmanın gücüne inanıyoruz"

Türkiye'nin kardeş coğrafyalarla ilgili politikalarını anlamak isteyenleri Gaziantep'e davet eden Erdoğan, "Bizim gönül coğrafyamızın zenginliğinin en güzel örneklerinden biridir kendi sınırlarımız içindeki vatandaşlık kadar sınırlarımızın ötesindeki dostlarımızın ve kardeşlerimizin haklarını umutlarını onurlarını korumak görevimizdir. Türkiye’nin Suriye Irak, Kıbrıs Balkanlar Kafkaslar orta ve Güney Afrika politikalarını anlamak isteyenler gelip Gaziantep’e buradaki manzaraya baksınlar. Biz bölüşmenin bereketine dayanışmanın gücüne inan artık inanan bir milletiz biz bir tas çorbayı Çanakkale’de nasıl bölüştüysek, burada da aynı şekilde bölüşüyoruz" dedi.

"Kardeşlerimizi zalimlerin insafına bırakamayız"

Suriyeli mültecilerle ilgili olarak da Erdoğan, "Siyasette, ekonomide, elimizdeki imkanları dostlarımızla paylaşmaktan memnuniyet duyuyoruz. Biz burada huzur ve güven içerisinde yaşarken yanı başımızdaki kardeşlerimizi zalimlerin insafına bombalarından varil bombalarıyla bırakamayız. Kimiz zaman göstere göstere yaparız ama kimi zamanda sessizce yaparız ama mutlaka elimizden gelen gayreti ortaya koyarız ve bir gece ansızın gelir gereğini yaparız" ifadelerini kullandı.

“Gençler, Türkiye’nin Suriye’de ne işi var onlara ne diyeceksiniz biliyor musunuz?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan,gençlere seslenerek, "Türkiye'nin Ortadoğu'da ne işi var" diyenlere, şu cevabın verilmesini istedi:

"Coğrafyamızda hiçbir tarihi ve insani ilişkileri olmayanlar 12 bin km öteden gelirken Türkiye’nin burada ne işi var diyorlar. Gençler, Türkiye’nin Suriye’de ne işi var onlara ne diyeceksiniz biliyor musunuz? 1998 yılında baba Esat’la o zaman bir Adana mutabakatı anlaşması imzalandı ve bu adam bu anlaşma hala icra edilmesi gereken anlaşmadır. Anlaşma metninin içinde bunlar vardır. 2001’de. Bu 2001’de aynı şekilde yenilenmiş yola devam edilmiş. Bu hala aynı hükmü icra ediyor" dedi.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Urfalı
    5 ay önce
    Hep ayni sözler vaatler hepside bir önceki mahalli şeçimlerde ayni seyler söylendi hrpsi boş
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Aksak’ın Görüşmeleri Meyvesini Vermeye Başladı
Aksak’ın Görüşmeleri Meyvesini Vermeye Başladı
Bakan Koca'dan Viranşehir'e Müjde
Bakan Koca'dan Viranşehir'e Müjde