Şanlıurfa’nın en büyük yoğun bakım ünitesi

Şanlıurfa'nın en büyük yoğun bakım ünitesi

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 96 kuvöz ve 54 Ventilatör ile Şanlıurfa’nın en büyük yeni doğan yoğun bakım ünitesi 24 saat hizmet veriyor.

14 Temmuz 2017 - 14:47 - Güncelleme: 15 Temmuz 2017 - 18:05

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi uzman hekim kadrosu, sağlık personeli, tıbbi alt yapısı, ileri teknolojisi ve hizmet sunumu ile bölgede sağlık sektörünün çıtasını yükseltmeye devam ediyor.

Teknolojik gelişmeleri yakinen takip eden Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi sürekli gelişim politikası doğrultusunda 24 saat hizmet veriyor.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada; Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi, riskli doğumlarda dünyaya gelen bebeklerin yaşama kazandırıldıkları yer olma özelliği taşıyor. Bu ünite, bebeklerin bakıma alındıkları özel kuvözler, taşıma kuvözü, ventilatörler, özel bakım yatağı, fototerapi cihazı gibi özel cihazlarla donatılmış bulunuyor.
Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi konusunda uzman deneyimli hekim kadrosu, bu merkezde, ileri teknolojik donanımla özel bakıma ihtiyacı olan yeni doğan sorunlu bebeklere yaşam desteği veriyor. Verilen hizmetin özelliği nedeniyle Yoğun Bakım Ünitesi’nde 24 saat kesintisiz çalışma programı uygulanıyor.
Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi, yaşamsal önemdeki yeni doğan yoğun bakım hizmetlerini, en modern olanaklarda vermeye özen gösteriyor.
YENİ DOĞAN DÖNEMİNİN ÖNEMİ
Yaşama sağlıklı bir solukla başlamak, sağlıklı bir ömrün de ilk adımı sayılıyor. Ama ne yazık ki, her doğan bebek bu şansa sahip olamıyor. Çeşitli etkenlerle, bazı bebekler dünyaya riskli olarak geliyorlar. Yaşatılmaları ancak özel bakımla mümkün olabiliyor. Özelikle yeni doğan dönemi bu açıdan büyük önem taşıyor.
Bebeğin doğduktan sonraki yaşamının ilk 28 gününü kapsayan dönem “yeni doğan dönemi” olarak kabul ediliyor. Bu dönemde ortaya çıkabilecek sorunlar bebek ölümlerinde önemli rol oynuyor. İstatistiklere göre ülkemizdeki çocuk ölümlerinin yarısını yeni doğan bebek ölümleri oluşturuyor. Bu nedenle erken doğum riskini taşıyan riskli gebeliklerin muhakkak Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi olan merkezlerde takip edilmesi gerekiyor.
YENİ DOĞAN YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ’NİN İŞLEVİ
Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi, hayat kurtaran özelliğe sahip bulunuyor. Bu özelliğinin gereği olarak, yaşamı tehdit altında olan bebekler burada bakım altına alınıyor. Riskli bebekler grubunda, erken doğumla ve düşük tartılı olarak dünyaya gelen bebekler, kalıtımsal sağlık sorunu olanlar yer alıyor. Doğal şartlarda ölüm riski bulunan sorunlu bebeklerin yaşatılmasında Yoğun Bakım Ünitesi’nin önemli bir işlevi bulunuyor.
Genellikle 37. gebelik haftasından önce, yani, anne karnında gereken süreyi doldurmadan doğan bebeklerin, solunum, sindirim, sinir sistemleri ve diğer organları tamamlanmamış olduğu için ciddi sorunlar gelişebiliyor. Bu bebeklerin 24 saat boyunca monitörize edilerek yaşam desteğinin verildiği Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitelerinde tutulmaları gerekebiliyor.
KUVÖZLERDE BAKIM
Kuvöz, yeni doğan yoğun bakım ünitelerinin temel unsuru sayılıyor. Yeni doğan bebekler bu kuvözlerde bakım altına alınıyor. Kuvöz, anne rahmine benzer bir ortam oluşturuyor. Kuvöz içinde bebekler anne rahmindeki gibi ısıtılıyor, enfeksiyonlardan korunuyor. Solunumu yetersiz olan bebeklerin solunumuna yardım eden, gelişmiş teknoloji ürünleri olan ventilatörler sayesinde akciğerleri olgunlaşmadan doğan bebeklerin yaşama şansı artıyor.
Kuvözlerdeki bebeklerin solunum, kalp atışları ve vücut ısıları gibi yaşamsal fonksiyonları 24 saat  takip ediliyor.
Riskli doğum yapan anneler, Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde bakım altına alınan bebeklerini uygun giysilerle sık sık ziyaret edebiliyor, beslenmesine yardımcı olabiliyorlar. Anneler yoğun bakım odasına uygun giysilerle alınıyorlar. Yoğun bakım sürecinde anne desteği bebeklerin gelişimini olumlu etkiliyor
KUVÖZ

96 kuvöz, 54 ventilator, 25 fototerapi cihazı, 15 açık yatak / 9 adet , 4 adet vantilatörlü tonsport kuvözü, 3 adet soğutma cihazı, Tpn üniteleri, 100 hemşire, 3 yenidoğan uzmanı, 11 pediatri uzmanı

VERİLEN HİZMETLER
Yenidoğan sarılıkları (fototerapi – kan değişimi), Yenidoğan enfeksiyonları, Prematüre bebek takibi, Perinatalasfiksi ve soğutma tedavisi, Yenidoğanın beyin cerrahisi ile ilgili (hidrosefali- --) hastalıkları, Yenidoğanın kalp hastalıkları, Yenidoğanın endokrin hastalıları, Yenidoğanın gastroenterolojik, nefrolojik hastalıkları, Prematürelerin rop tanı ve tedavisi (laser – iğne ), Yenidoğanın solunum problemleri, Yenidoğanınenteral – parenteralnutrisyon tedavisi, Yenidoğanın nörolojik problemleri.

2017/07/4788636.jpg
2017/07/1401723.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2018 Yılı Şanlıurfa Milletvekili Adayları Tam Liste
2018 Yılı Şanlıurfa Milletvekili Adayları Tam Liste
Vatan Partisi Şanlıurfa Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
Vatan Partisi Şanlıurfa Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu