Şanlıurfalı Milli Yüzücü Vefat Etti

Şanlıurfalı Milli Yüzücü Vefat Etti

Engin Çiftbudak,Abdurrahman Çiftbudak,Veysel Çiftbudak ve Ömer Çiftbudak'ın babaları Şanlıurfalı Milli Yüzücü OSMAN ÇİFTBUDAK Hakkın Rahmetine kavuştu.

13 Kasım 2018 - 11:09 - Güncelleme: 13 Kasım 2018 - 16:06

Merhum Abdurrahman Çiftbudak Hafız'ın oğlu, Yahya Çiftbudak ve merhum Mehmet Hadi Çiftbudak'ın kardeşleri, Engin Çiftbudak,Abdurrahman Çiftbudak,Veysel Çiftbudak ve Ömer Çiftbudak'ın babaları,Metin Çiftbudak,Tamer Çiftbudak ve Abdurrahman Çiftbudak'ın amcaları,Cahit Teber,Mehmet Dağgüden,Bilal Apaydın ve Selçuk Kaya'nın kayınbabası,Ahmet Apaydın,Mahmut Apaydın,Vahap Apaydın,Şükrü Apaydın ve Mustafa Apaydın'ın enişteler,merhum Fahri ve İbrahim Çiftbudak'ın amcasıoğlu,Zeki Karagüzel,Şevket Özpolat, Mehmet Biçer,Fatih Habergetiren,Mehmet Yaşar ve Murat ÖNEN'in dayıları,eski Gençlik ve Spor il müdürü Milli yüzücü OSMAN ÇİFTBUDAK 83 Yaşında Hakkın Rahmetine kavuşmuştur.

Milli yüzücü OSMAN ÇİFTBUDAK’un Cenazesi 13 Kasım (bugün )salı günü ikindi namazını müteakip Yusuf paşa cami'inden alınarak Bediüzzaman aile mezarlığına defnedilecek.

Çiftbudak Ailesi taziyeleri 14.11.2018 Çarşamba gününden itibaren GERGER Taziye evinde başlayacak Kadın taziyesi de Gerger taziye evindedir.Bizde Şanlıurfa 63 Haber olarak Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına sabır diliyoruz.

Rahmetli Çiftbudak 2008 yılındaki röportajında  “Yüzme sporuna 1954 yılında başladım. 1965 yılına kadar aralıksız yüzdüm. 200 m kelebekte Türkiye ikinciliği, 200 m sırt üstünde ikincilik, 400 metre ferdi de dördüncülük ve ilk milli takıma seçilen milli yüzücü ben ve Halil İsotçu’yduk. 1965’ten sonra hakemlik dönemi başladı. Türkiye’de yapılan tüm milli müsabakalarda görev aldım. Romanya gibi ülkelerde yapılan dış müsabakalarda da görev aldım. Antrenörlük hayatıma 1970’den itibaren başladım. Milli yüzücüler yetiştirdim. Başta Halil İsotçu olmak üzere, o da 100 metre kelebek ve 100 metre kurbağalama Türkiye rekorunun sahibidir. Mehmet Buz 200 metre sırt üstünde Türkiye rekorunun sahibidir. Balkan Şampiyonası’nda bu rekoru kırmıştır. Bunun haricinde bir çok milli yüzüler vardır. Fuat Aslan, Hüseyin Çavcı ve daha isimlerini hatırlayamadıklarım. 1970’de Yüzme Federasyonu üyeliğine seçildim 1986-87 senesine kadar üyeliğim devam etti. Bu arada 1970 yılında Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğüne (şimdiki Gençlik Spor İl Müdürlüğü) geçtim. Urfa Yüzme havuzu için bayağı mücadelem oldu ve çok şükür bunu Urfa’ya kazandırdık. Yüzme havuzu benin dönemine oluşmuştur. Ancak ondan sonra yüzme sporu Urfa’da gerilere gitti. Durdu mu deyelim. Bizden sonra yüzücü çıkmadı. İnşallah bundan sonra çıkar temennimiz. 1976 yılında tayinim Tunceli’ye çıktı. 1977 yılında tekrar buraya tayin edildim. Arkasından tekrar Tunceli’ye tayinim çıktı, tam hareket edecekken bu defa Genel Müdür Müşaviri olarak Ankara’ya tayin edildim. 3 sene kadar da Ankara’da kaldıktan sonra Adıyaman’a tayin oldum. 4 sene Adıyaman’da kaldıktan sonra tayinim Artvin’e çıktı. Artvin’de de emekli oldum. Emekli olduktan sonra uzun bir süre sporla ilgimi kestim. Hemen hemen hiç ilgilenmedim. Geçen yıl oğlumun Armutlu’da ki yazlık evinde uzun bir aradan sonra tekrar yüzme imkanı buldum. Günde birkaç km yüzdüğünü görünce oğlum çok ısrar etti ve boğaz yarışlarına katıldım. 71 yaş üstü birinciliği aldım ama ben de birinci geleceğime inanmıyordum. İnşallah bu yıl bir şeyler yapmaya çalışacağım. Kendi isteğimle yarışlara katılmayı düşünüyorum. Ben mütamadiyen yürüyüş yaparım. Fatih Sultan Mehmet Parkı’nda en az 3 tur yürüyorum. 15 dk yarım saat içinde kültür fizik hareketleri yapıyorum. Buna hiç ara vermedim. Bunun sayesinde kendimi iyi hissediyorum. Bizim yaştakiler için en uygun spor yürümedir. Yürümeden sonra bende biraz vücutta vardı. Kültür fizik mutlaka yaparım. Her gün en az 15 dk yaparım. Her halde bunlara borçluyumdur. Sağlığımı önce Allah’a sonra yüzmeye borçluyum” dedi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Halfeti'de Silahlı Kavga 4 Yaralı
Halfeti'de Silahlı Kavga 4 Yaralı
İŞKUR Önünde Uzun Kuyruklar Oluştu
İŞKUR Önünde Uzun Kuyruklar Oluştu