Şanlıurfalıların tamamı Davetli-Videolu Haber

Şanlıurfalıların tamamı Davetli-Videolu Haber

15 Temmuz Darbe Girişimi'nin birinci yılında vatandaşların vermiş olduğu kahramanlık mücadelesi, tüm Türkiye'de olduğu gibi Şanlıurfa'da da anılacak.

10 Temmuz 2017 - 19:52 - Güncelleme: 10 Temmuz 2017 - 19:58

15 Temmuz Darbe Girişimi'nin birinci yılında vatandaşların vermiş olduğu kahramanlık mücadelesi, tüm Türkiye'de olduğu gibi Şanlıurfa'da da anılacak. Tüm vatandaşları programlara davet eden Başkan Nihat Çiftçi, "Birliğimizin ve beraberliğimizin bu anlamlı gününde halkımızı aynı çatı altında buluşmaya davet ediyoruz" dedi.

15 Temmuz 2016 tarihinde Türk askeri içerisine sızmış Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca gerçekleştirilmek istenen darbe girişimine karşı vatandaşların göstermiş olduğu kahramanlık mücadelesi, hain girişimin birinci yılında '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' adı altında anılacak.

248 vatandaşın şehit, 2 bin 196'sının da gazi olduğu 15 Temmuz'un birinci yılı Şanlıurfa'da 6 gün sürecek etkinliklerle binlerce vatandaşı aynı çatı altında buluşturacak. Yarın (11 Temmuz 2017) şehit kabirliği ziyareti ile başlayarak Pazar günü Cumhurbaşkanı Recep Tayypip Erdoğan'ın belirlediği süre boyunca devam edecek olan anma programları için merkez olarak Rabia Meydanı belirlendi.

BAŞKAN ÇİFTÇİ'DEN DAVET

Program ile ilgili bir değerlendirme yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, buluşmalara tüm halkı davet etti. Başkan Çiftçi, "15 Temmuz'u hiç bir zaman unutmayacağız. Bir tarafta hain bir girişim diğer tarafta iradesine, vatanına ve milletine sahip çıkan sayısız kahramanlar. İşte bu önemli günde birliğimizi ve beraberliğimizi bir kez daha hatırlatmak adına çok güzel programlar düzenledik. 6 gün sürecek ve Rabia meydanının ortak buluşma adresi olacak etkinliklere tüm halkımızı davet ediyoruz" dedi.

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ PROGRAMI

Programlar ilk olarak Salı günü Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediyesi yöneticileri ile Sivil Toplum Kuruluşları, Şehit aileleri ve gazilerin şehit kabirliğini ziyareti ile başlayacak. Ardından yine aynı gün Şehit Mustafa Direkli Camisinde Mevlid-i Şerif düzenlenecek.

Programların ikinci gününde (Çarşamba) ise Büyükşehir Belediye Sergi Salonu'nda İhlas Haber Ajansı tarafından '15 Temmuz Özel Resim Sergisi' yer alacak. Rabia Meydanı'nda Kur'an-ı Kerim Tilaveti, şehitler için hatim duası ile devam edecek ikinci günün akşam saatlerinde ise Büyükşehir Belediyesi, Haliliye Belediyesi, Eyyübiye Belediyesi ve Karaköprü Belediyesi tarafından vatandaşlara çeşitli ikramlar yapılacak.

Üçüncü günkü (Perşembe) program ise Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu'nda Anadolu Ajansı'nın '15 Temmuz Özel Resim Sergisi' ile başlayacak. Yine aynı gün Rabia meydanında Meydanı'nda Kur'an-ı Kerim Tilaveti, şehitler için hatim duası ile gün içerisinde Büyükşehir Belediyesi, Haliliye Belediyesi, Eyyübiye Belediyesi ve Karaköprü Belediyesi tarafından vatandaşlara çeşitli ikramlar yapılacak ve Eyyübiye Belediyesi tarafından Grup Genç'in ilahi dinletisi sunulacak.

Programların dördüncü gününde (Cuma) ise tüm camilerde Kur'an-ı Kerim tilaveti yapılacak. Balıklıgöl Dergah Camisinde 15 Temmuz şehitleri için 100 bin hatim duasının okutulacağı Cuma günü hutbe çıkışında halka ikramlar yapılacak. Arkeoloji Müzesi ve İl Kültür Müdürlüğü'nde Anadolu Ajansı ile Yeşilay Şanlıurfa Şubesi'nin resim sergilerinin yer alacağı gün içerisinde akşam saatlerinde ise şehit ve gazi aileleri onuruna yemek verilecek. Bu arada ilk günden itibaren Rabia Meydanında süren Büyükşehir Belediyesi, Haliliye Belediyesi, Eyyübiye Belediyesi ve Karaköprü Belediyesi'nin ikramları devam edecek.

15 TEMMUZ'UN BİRİNCİ YILI

Programların beşinci günü (15 Temmuz 2017 Cumartesi) Mehteran Takımı eşliğinde Nevali Oteli önünden Rabia Meydanına kadar sürecek Milli Birlik Yürüyüşü ile başlayacak. Rabia Meydanında Kur'an-ı Kerim tilaveti ve şehitler için hatim duası ile devam edecek etkinliklerde açılış programı düzenlenecek. 15 Temmuz Belgeseli'nin gösterileceği meydanda daha sonra İbrahim Sadri şiir dinletisi sunacak. Rabia Meydanındaki etkinlikler Harun Beyaz'ın ilahi dinletisi ile son bulacak.

Programların altıncı günü (Pazar) ise günün ilk anlarında Demokrasi nöbeti başlayacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın belirlediği süre boyunca devam edecek demokrasi nöbeti sürecinde yine Büyükşehir Belediyesi, Haliliye Belediyesi, Eyyübiye Belediyesi ve Karaköprü Belediyesi'nin ikramları devam edecek.

"15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ" 

11-16 TEMMUZ DEMOKRASİ ZAFERİ ŞEHİTLERİNİ ANMA HAFTASI PROGRAMI

 

11 TEMMUZ 2017 SALI

11.00 Şehit Kabirlerinin ziyaret edilmesi-Valilik, Garnizon Komt, Büyükşehir Bld, STK'lar, Şehit Aileleri ve Gaziler

YER: Şehitlik-Bediüzzaman Mezarlığı

12.37 Öğle Vakti Mevlid-i Şerif ve Duaların Okunması-Müftülük

Yemek İkramı-Karaköprü Belediyesi

YER: Şehit Mustafa Direkli Camii-Karaköprü

 

12 TEMMUZ 2017 ÇARŞAMBA

11.00 15 Temmuz Özel Resim Sergisi (İHA)-Büyükşehir Belediyesi

YER: Büyükşehir Belediyesi Ana Bina

21.00 Kuran-ı Kerim Tilaveti Şehitler İçin Hatim Duası-15 Temmuz Simgesi Sela-Müftülük

21.27 Yatsı Namazı (Toplu Kılınacak)-Müftülük

22.00 Haliliye Belediyesi Programı 

YER: Rabia Meydanı

 

13 TEMMUZ 2017 PERŞEMBE

20.15 15 Temmuz Özel Resim Sergisi (AA)-Büyükşehir Belediyesi

21.00 Kuran-ı Kerim Tilaveti Şehitler İçin Hatim Duası-15 Temmuz Simgesi Sela-Müftülük

21.27 Yatsı Namazı (Toplu Kılınacak)-Müftülük

22.30 İlahiler, 15 Temmuz (Grup Genç)-Büyükşehir Belediyesi

YER: Rabia Meydanı

 

14 TEMMUZ 2017 CUMA 

11.45 Tüm Camilerde Kuran-ı Kerim Tilaveti, Balıklıgöl Dergah Camiinde 15 Temmuz Şehitleri İçin 100 Bin Hatim Duası, Cuma Hutbesi Camii çıkışı halka ikram verilmesi-Eyyübiye Belediyesi

17.00 15 Temmuz Sergisi (AA)-Haliliye Belediyesi

YER: Arkeoloji Müzesi

19.00 Resim Sanatı ile 15 Temmuz Süreci Sergisi- Yeşilay Şanlıurfa Şubesi

YER: İl Kültür Müdürlüğü Bahçesi

21.27 Yatsı Namazı (Toplu Kılınacak)-Müftülük

22.15 Tiyatral Gösteri-15 Temmuz Direniş-Büyükşehir Belediyesi

YER: Rabia Meydanı

 

15 TEMMUZ 2017 CUMARTESİ-16 TEMMUZ 2017 PAZAR

19.00 Milli Birlik Yürüyüşü-Haliliye Mehteran Takımı Eşliğinde 

Başlangıç: Nevali Otel Yanı Havaş Durağı Bitiş: Rabia Meydanı

20.30 Kuran-ı Kerim Tilaveti Şehitleri İçin Hatim Duası-Müftülük

20.45 Açılış Programı-Protokol Konuşmaları-15 Temmuz Şehit Ailelerine ve Gazilerine Günün Anısına Hediye Takdimi

21.27 Yatsı Namazı (Toplu Kılınacak)-Müftülük

22.00 15 Temmuz Belgeseli-Valilik-Büyükşehir Belediye Başk.

22.30 15 Temmuz Şiirleri Dinletisi (İbrahim Sadri) 

23.30 Marşlar ve İlahiler (Harun Beyaz)

YER: Rabia Meydanı

00.13 81 İlde Aynı Anda Sela Okunması-Demokrasi Nöbetinin Başlaması. Sayın Cumhurbaşkanımızın Belirlediği Süre Boyunca Nöbetlere Devam Edilmesi

01.00 Sayın Cumhurbaşkanımız ve Devlet Büyüklerimizin TBMM'deki Ulusa Seslenişlerinin Ekranlardan Canlı İzlenmesi 

03.45 Sabah Namazı (Toplu Kılınacak) 

YER: Rabia Meydanı

NOT: 12-16 Temmuz tarihleri arasında Rabia Meydanında her gece Büyükşehir Belediyesi tarafından çorba ikramı; Haliliye, Eyyübiye ve Karaköprü Belediyeleri tarafındansa Çay ve Su ikramı yapılacaktır. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Buğurca Ailesinin Acı Günü
Buğurca Ailesinin Acı Günü
Ömer Hacıkamiloğlu Aday Adayı Oldu
Ömer Hacıkamiloğlu Aday Adayı Oldu