ŞANMED Hastanesinden Suda Doğum Semineri

ŞANMED Hastanesinden Suda Doğum Semineri

ŞANMED Hastanesi tarafından Suda Doğum konusunda Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen katılımcılara uzmanlar tarafından bir seminer verildi.

21 Nisan 2018 - 17:14 - Güncelleme: 22 Nisan 2018 - 20:26

ŞANMED Hastanesi tarafından Suda Doğum konusunda Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen katılımcılara uzmanlar tarafından bir seminer verildi.Diğer doğumlara göre daha konforlu, hareket kabiliyeti olan, sıcak su içeren küvetlerde gerçekleşen alternatif bir doğum şekli olarak kabul edilen doğum ile ilgili konusunda uzman kişiler bilgiler verdi.

Suda doğum; belirli derece sıcaklıktaki suyla dolu bir havuz veya küvette uzman doktorlar eşliğinde yapılan alternatif bir doğum uygulamasıdır.

ŞANMED Hastanesi doktorlarından Dr. Mehmet Ağar’ın davetlisi olarak şehrimize gelen uzmanlar konu ile ilgili olarak bilgilerini katılımcılarla paylaştılar.

İstanbul Doğum Akademisi Doktorlarından Op. Dr. Hakan Çoker konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “Türkiye'de suda ve suya doğumların anlatılması ile ilgili ilk olarak Urfa'dan başladık. Dr. Mehmet Ağar'ın daveti üzerine geldik. ŞANMED Hastanesinin desteği ile birlikte 43 katılımcı ve Şanlıurfa dışından 30 katılımcı ile birlikte suda doğum ve suya doğum toplantısına başlatmış olduk. Türkiye'de yeni bir kavram biliyoruz. Bu yüzden daha güvenli suya Doğum ve suda doğumların olması için sağlık personelinin iyi yetişmesi için elimizden geldiği kadar destek olmaya çalışıyoruz.” Dedi.

SUDA DOĞUMUN AVANTAJLARI NELERDİR?

Sıcak su vücudu rahatlatan endorfin hormonunun salgılanmasını kolaylaştırarak gebenin daha az ağrı ve daha az endişe hissetmesini sağlıyor. Daha az ağrı hissetmeleri nedeniyle ağrı kesici ilaç kullanma ihtiyacı azalıyor.Ilık su anneye daha rahat hareket etme imkanı sağlıyor.Bebek 38 hafta sıvı ortamda bulunduktan sonra suya olan doğumda ortam farkı olmadığından bebek hayata yumuşak bir geçiş yapmış oluyor.(Şanlıurfa 63 Haber-Son Dakika Urfa Haberleri)

2018/04/2018-04-21-17-17-29.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x