Siirt Fıstığı Fazla Satılmıyor

Siirt Fıstığı Fazla Satılmıyor

Urfalı Esnaf Recep Çelik ve Hüseyin Korkmaz Şanlıurfa 63 COM'a yaptığı açıklamada, Siirt fıstığı fazla satılmıyor fakat Urfa fıstığına rağbetin fazla olduğunu söyledi.

21 Nisan 2018 - 17:47 - Güncelleme: 22 Nisan 2018 - 20:27

Urfalı Esnaf Recep Çelik Şanlıurfa 63 COM’a yaptığı açıklamada,Siirt fıstığı fazla satılmıyor fakat Urfa fıstığına rağbet fazla, Urfa fıstığı daha fazla satılıyordu ama şimdi ikisi de durmuş maalesef, fiyatları pahalı olduğu için halkımız alamıyor o yüzden maalesef şuan fazla satış yok.  Fiyatları ise Siirt fıstığı 45 lira, Urfa fıstığı 50 lira, Siirt fıstığı yağsız olduğu için genel de birçok kişi Urfa fıstığını tercih ediyor daha lezzetli olması bakımından bir de kendi topraklarımız da yetişiyor bu yüzden de Urfa fıstığı daha fazla tercih ediliyor. Siirt fıstığını satma gayesinin Tabi bulunsun diye çeşit ne kadar çok olursa sonuçta müşteri de o kadar çok gelir bu yüzden Urfa fıstığını da bulundurmamız lazım, Siirt fıstığını da bulundurmamız lazım ama Urfa fıstığı daha lezzetli olduğu için halkımız Urfa fıstığını daha çok tercih ediyor. Zaten Şanlıurfa’mızın fıstığının da adı Antep fıstığı diye geçiyor yani Antepliler bizden çaldı öyle diyelim.

Urfalı Esnaf Hüseyin Korkmaz ise, Urfa’nın fıstığı biraz ufak olur, yağlı ve lezzetli olur, Siirt fıstığı ise iri olur, Kırmızımsı olur ama az yağlı olur. Genel de baklavalar da, tatlılar da Siirt fıstığı değil de Urfa fıstığı tercih edilir, Siirt fıstığı da genel de diyet yapanlar için Siirt fıstığını öneriyoruz. Şuan da en çok gündem de olan ve en çok tüketilen Urfa fıstığıdır, Siirt fıstığını da satıyoruz onu da mecburen bulundurmak durumunda kalıyoruz ama Siirt fıstığı fazla gitmiyor. İkisi de aynı fiyat şuan da ikisini de 50 liradan satışa sunuyoruz. Biz Siirt fıstığı olarak biliyoruz ama Urfa’da da Siirt fıstığı fidanları çok sayıda dikildi ve şuan da Urfa’da da Siirt fıstığı baya yetiştiriliyor bu yüzden tezgâhlar da Siirt fıstığı var. Bir de eskiden Siirt fıstığına hiç rağbet yoktu son zamanlar da eskisinde nazaran Siirt fıstığına rağbet arttı bu yüzden esnaf da mecburen tezgâhlarında bulundurmak zorunda kalıyor. Dedi.(siirt haber- siirt haberleri- şanlıurfa haberleri- şanlıurfa haber- şanlıurfa 63 haber-son dakika urfa haberleri)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x