Siverek Kent Müzesi Oluşturulacak

Siverek Kent Müzesi Oluşturulacak

Şanlıurfa Siverek Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Siverek Kent Müzesi oluşturma çalışmaları sürüyor.

14 Nisan 2018 - 23:55 - Güncelleme: 14 Nisan 2018 - 23:58

Şanlıurfa Siverek Belediyesi ilçenin tarihsel ve kültürel kimliğini oluşturmaya, bunu zenginleştirmeye dönük projeler yürütmeye devam ediyor. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından kentin tarihi ve kültürel kimliğini yansıtan projeler kapsamında yürüttüğü 'Siverek Kent Müzesi' oluşturma çalışmaları sürüyor.

Şanlıurfa Siverek Belediyesince Kültür Bakanlığı ile yapılan resmi yazışmaların sürdüğü projenin Restorasyon Daire Başkanlığı bünyesinde değerlendirmeye alındığı bildirildi. Kültür Bakanlığı'nın Kent müzelerine uyguladığı prosedür gereği Bakanlığın tefriş projesinin yanı sıra restorasyon projesini de Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu standartlarında gerçekleştireceği belirtildi.

Projeyle ilgili açıklama yapan Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Postacı, ürünlerin teşhir edileceği mekanların dizayn edilmesi için çalışma yürütüldüğünü söyledi.Yapılandırma sürecini 2018 yılında tamamlamayı düşündüklerini ifade eden Hasan Postacı, şunları söyledi: "Şuanda vatandaşlarımız ve dışarıdan gelen misafirlerimiz Siverek'i tanımak isteyen herkese 'Gümrük Hanı Kent Müzesi' kapıları açık, toplanan ürünlerle ilgili gezi ve inceleme yapabilirler. Bu sürecin meclis kararı ile başladığı 2015 yılından itibaren bu sürece destek veren halkımıza, bu süreçte özellikle görev alan, rol alan herkese çok teşekkür ediyorum. Özellikle başkanımız Sayın Resul Yılmaz ayrıca 'Kent Müzesi'nin hayata geçirilmesi kapsamında hem bürokratik açıdan hem de kişisel desteklerinin önemli olduğunun altını çizmek gerekiyor."

"Çok sayıda kent müzesinde incelemelerde bulunuldu"

Proje aşamasında çevre il ve ilçelerde bulunan kent müzelerinde inceleme yaptıklarını dile getiren Postacı, "Gümrük hanının yanında bir de restorasyonunu tamamladığımız Çakmaklar evi diye bilinen yapıyı da yine Siverek'in kültürel ve tarihsel kimliğine taşıyacak şekilde müzenin bir başka parçası bir ünitesi olarak gündeme aldık. Yani Siverek Kent müzemiz şu aşamada planlanan şekilde iki ayrı mekanda biri gümrük Hanı içerisinde ikinci olarak da yaşayan Siverek evinin, eski Siverek evlerinin yaşayan konseptini yansıtacağımız Çakmaklar evinde faaliyete girecek. Bunun da ayrıca daha derin ve ileri düzeyde katkı sağlayacağını düşünüyorum. Kültür Müdürlüğü olarak tamamen kurumsal bir kimlik ile bu süreci devam ettiriyoruz. Tabii ki bir kentin kültürel ve tarihi kimliğini bütün bu kente kendini mensup hisseden hemşerilerimizin gönüldaşlarımızın da önemli katkılarını her süreçte bekliyoruz. Ellerinde bulunan sergilemeye değer ürünlerini bu müzede yer almalarını istiyorlarsa onları da yine burada onların adlarına atfen sergilemekten büyük mutluluk duyacağımızı ben buradan belirteyim. Kent Müzesi'nin şekillenmesinde oldukça detaylı bir araştırmanın da yapılması, bu sürecin oldukça profesyonel yürütülmesi gerekiyor. Bu kapsamda Kültür Bakanlığı'nın yol göstericiliğinin ve rehberliğinin altını çizmek gerekir." dedi.

"Büyüklerimizin görüşlerine ve istişarelerine ihtiyacımız var"

Müzenin kurulması konusunda ilçede bütün vatandaşlardan destek beklediklerini vurgulayan Başkan Yardımcısı Hasan Postacı, "Bunun yanında memleketimizde bu hafızayı taşıyan birçok ağabeyimizin, büyüğümüzün bu süreçten sonra daha da etkili ve verimli bir çalışma üretebilmek için onların da görüşlerine, istişarelerine her zaman ihtiyaç duyacağız. Bizzat onları da tek tek ziyaret ederek Kent Müzesi'nde yer alması gereken temalarla ilgili bunu her bir odada, avlu dizaynında, eyvan dizaynında, evin dizayn edilmesinde bu tarihsel ve kültürel kimliğin en ufak ayrıntılarına kadar bu mekanlarda yaşatılması için yaşayan büyüklerimizin hafızalarına ihtiyaç duyuyoruz. Onların bu konuda katkılarını da almaya devam edeceğiz. Ben tekrar Kent Müzesi projesinde gönüllü olarak destek veren tüm herkese tüm emektarlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum." diye konuştu.

"Halkımızın destek vermesi önem arz ediyor"

Siverek halkının projeyi benimseyerek sahiplenmesinin önemli olduğunun altını çizen Postacı, "Şuanda ziyaretçilerin sayısı her geçen gün artmakta. Halkımızın bu projeyi sahiplenmesi bizleri mutlu ediyor. Dolayısıyla bu sadece belediyenin kendisinin yürütebileceği bir proje olmaktan çıkıp, bir anlamda halkın sahiplendiği Siverek toplumunun sahiplendiği bir projeye dönüşmesi de katılımcı belediyecilik anlamında belediyenin Siverek halkıyla ortak yürüttüğü bir çalışma olması bağlamında önemli olduğunu görüyorum. Tabii ki kentin kültürel ve tarihsel kimliği ile ilgili atılacak başka önemli adımlar da var. Mesela bunların başında Siverek Kalesi'nin tarihsel dokusuna uygun restorasyonu gelmekte. Bu süreci de yakından takip ediyoruz ve buna benzer işte kendi hafızasını taşıyan eski evlerimiz mekanlarımız yoğun bir şekilde. Bundan sonraki süreçte de kentimizi kültürel ve tarihsel dokusunu temsil edecek şekilde yeniden restore edilerek bir kent hafızası bir kent kimliği kentin tarihsel kültürel kimliğini oluşturmaya ve bunu zenginleştirmeye dönük projeler de devam edecektir." ifadelerini kullandı. Çalışmalara destek veren herkese teşekkür eden Hasan Postacı, projenin Siverek halkına hayırlı olması temennisinde bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akçakale Kudüs Gibi Olmadan Harekat Başlamalı
Akçakale Kudüs Gibi Olmadan Harekat Başlamalı
Behçet Atilla Şanlıurfa'ya Döndü
Behçet Atilla Şanlıurfa'ya Döndü