Siverekli Öğrenciler 3D Yazıcı Üretti

Siverekli Öğrenciler 3D Yazıcı Üretti

Şanlıurfa Siverek ilçesinde Yenişehir mahallesinde bulunan Şehit Öğretmen Cuma İbiş Ortaokul öğrencileri 3D yazıcı üretti.

10 Mayıs 2018 - 15:50

Şanlıurfa Siverek ilçesinde Yenişehir mahallesinde bulunan Şehit Öğretmen Cuma İbiş Ortaokul öğrencileri, fen ve teknoloji öğretmeni öncülüğünde başlattıkları çalışmayla, 3D yazıcı üretti. Okulun TÜBİTAK Bilim fuarında sergilenip, tanıtımı yapılan çalışmalar, bilim fuarına katılanlar tarafından tam not aldı. Geliştirdikleri 3D yazıcı hakkında bilgi veren fen ve teknoloji öğretmeni Miraç Altunbaş, 4 ay içerisinde öğrencilerle birlikte 3D yazıcıyı tasarladıklarını söyledi. 3D yazıcı sayesinde bilgisayar ortamında hazırlanan tün grafikleri üç boyutlu plastik olarak bastıklarını belirten Altunbaş, "Burada ki amacımız hayal et, üret ve tasarla mantığı ile çalışmaktadır. Biz hayal ettiğimiz ürünü önce bilgisayar ortamın da tasarlıyoruz, daha sonra tasarladığımız bu grafiği 3 boyutlu yazıcımızla basıyoruz ve özgün projeler elde ediyoruz. Projemizde çocukların daha rahat daha özgün projeler yapabilmeleri amacıyla plastik parçalarla üretmekte" dedi.

"Hayaller imkansız değildir"

Geliştirdikleri bu yazıcı sayesinde artık hayallerin imkânsız olmadığını söyleyen Miraç Altunbaş, "Siverekli çocuklar bunun sayesinde hayallerinin imkansız olmadığını anlayacak. Hayal ettikleri her şeyi tasarlayabilecek. Bu yazıcı ile Atatürk büstü, siluetler, ders materyalleri, fotoğraf basabiliyoruz, bunun yanında birçok alanda kullanabiliriz. Biz bunu eğitim alanına yansıtmak istiyoruz. Savunma sanayin de, tıp sanayin de zaten kullanılıyor, ama amacımız bu yazıcının eğitim sektörüne girmesidir, yani çocukların artık hayal ettikleri projeleri kendileri tasarlayacaktır. Biz öğrencilerle birlikte sıfırdan kurduğumuz yazıyla, aslında hiç bir şeyin imkansız olmadığını gösterdik. Her öğrencinin bu işi yapabileceğini gösterdik, bilim adına güzel bir şey ortaya çıkardığımıza inanıyorum, inşallah bunu daha fazla geliştireceğiz” diye konuştu

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Takla Atan Motosikletin Sürücüsü Hayatını Kaybetti
Takla Atan Motosikletin Sürücüsü Hayatını Kaybetti
Budak Ailesinin Acı Günü
Budak Ailesinin Acı Günü