Suriyeli çocuklar Çanakkale gezisiyle Kurtuluş Savaşı’nı...

Suriyeli çocuklar Çanakkale gezisiyle Kurtuluş Savaşı’nı öğrenecek

Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Suriyeli çocukların Çanakkale’ye götürülüp gezdirilebileceğini belirtti.

08 Eylül 2016 - 00:05

Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım Platformu üyeleriyle bir araya geldi. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Tuna, Suriyeli çocukların Çanakkale’ye götürülüp gezdirilebileceğini belirtti.

Vali Güngör Azim Tuna, valilik binasındaki toplantı salonunda gerçekleştirilen görüşmede, İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem ve diğer yardım kuruluşu temsilcilerinden yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi aldı. İnsani yardımlar kadar, eğitim ve sosyal faaliyetlerin de önemli olduğunu belirten Tuna, “Platform, dernek ve diğer vakıfların da çalışmalarını takip edip, bunlara destek olacağız. Yeme, içme, barınma bunlar asli ihtiyaçlar. Bunları koordineli bir şekilde yapacağız. Küçük yardımlar, büyük etkilere neden olabilir. Sosyal faaliyetler ve eğitimler de çok önemlidir. Çünkü insanların monoton hayatını renklendiriyorsunuz. Bir diğer konu, Suriyeli kardeşlerimizin dil eğitimi. Suriyeli mültecilere yönelik yapılacak dil eğitimlerini daha cazip hale getirmek, bu işin en önemli ayağı. İleride kendi ülkelerine döndüklerinde, dilimizi konuşacaklar. Burada kalanlarla da daha iyi iletişim kurulabilecek” dedi.

Şanlıurfalı çocuklara ve gençlere yönelik olarak hafta sonu turları düzenleyeceklerini kaydeden Vali Tuna, “Çocuklarımıza kentimizin güzel yerlerini gezdirmek, çevre illerimize günübirlik turlar düzenlemek gerekli. Bunun için yerel yönetimlerimizden gerekli katkılar alınır. Ayrıca, Çanakkale ve İstanbul’a, tarihi ve kültürel geziler düzenleyeceğiz. Uçakla yapılacak bu turlara, Suriyeli çocuklarımızdan da bir miktar dahil edebiliriz. Bunu binlerce, on binlerce rakamlara çıkarabilirsek, bunların hepsi bizim birlik, beraberlik ve kardeşliğimize birer yatırımdır” diye konuştu.

Platform üyeleri adına, Başkan Osman Gerem, böyle bir görüşmeye ev sahipliği yapan Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna’ya kabullerinden dolayı teşekkür etti.

Kaynak: İHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Urfa'da Servis Otobüs Durağına Daldı
Urfa'da Servis Otobüs Durağına Daldı
İbrahim Tatlıses Milletvekilliği için Verilen Sırayı İstemedi
İbrahim Tatlıses Milletvekilliği için Verilen Sırayı...