Suriyeliler Gitmek İsteseler Bile Göndermeyiz-Videolu Haber

Suriyeliler Gitmek İsteseler Bile Göndermeyiz-Videolu Haber

Suriyeli Misafir gitmek istesede biz göndermeyiz ifadeleri ile ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bir basın açıklaması yaptı

02 Ekim 2017 - 23:28 - Güncelleme: 03 Ekim 2017 - 00:33

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba’nın katıldığı bir televizyon programında  "Türkiye'de yaklaşık 3-3 buçuk milyon Suriyeli misafirimiz var kendileri gitmek istese biz göndermeyeceğiz.hatta daha fazla insan çağırabiliriz. ifadeleri ile ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bir basın açıklaması yaptı.

Sayın Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba’nın katıldığı bir televizyon programında ifade ettiği bazı hususların, bağlamından ve maksadından koparılarak eksik ve yanlış anlaşılmalara meydan verecek şekilde değerlendirildiği görülmüştür.

Bu nedenle kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla konuyla ilgili olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur:

“Sayın Bakanımız, ülke imkânlarının daha iyi değerlendirmesinden yola çıkarak sulanabilir arazi varlığımızın tamamının sulanması halinde ülkenin işsizlik sorununun çözüleceğini söylemiştir. Hatta bu şartların oluşması durumunda “Suriyeli muhacir kardeşlerimize de istihdam konusunda ihtiyaç duyulabileceğini” ifade etmiştir.

Dolayısıyla Sayın Bakan’ın “Suriyelileri göndermeyeceğiz” şeklinde bağımsız bir ifadesi olmamakla beraber sözlerinin; “ihtiyaca binaen gitmelerine gerek kalmayacağı” bağlamında değerlendirilmesi uygun olacaktır.

Vatandaşlarımıza uygun ve makul fiyatlarda et satılması, Bakanlığımızın üzerinde hassasiyetle durduğu ve üzerinde birtakım çalışmalar yürüttüğü konulardan biridir.

“ESK’nınbelirli zincir marketlerde reyon açarak satış yapması” konusu da bu çalışmaların genişletilerek yaygın ve sürdürülebilir kılınması amacına yöneliktir. Sayın Bakanımızın katıldığı televizyon programında ifade ettiği husus, bu amacı kastetmektedir. Dolayısıyla Sayın Bakanın yanlış bilgilendirilmesi söz konusu değildir. Ayrıca bu konudaki çalışmalar devam ettiği için konuya ilişkin detaylar, yapılacak çalışmalar sonucunda netleşecek ve ortaya çıkan son durum kamuoyuyla paylaşılacaktır. 

YORUMLAR

  • 3 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Usulsüz Urfa Kart Kullanımına Ceza Uygulanacak
Usulsüz Urfa Kart Kullanımına Ceza Uygulanacak
Mehmet Tosun PFDK'ya Sevk Edildi
Mehmet Tosun PFDK'ya Sevk Edildi