Tarihi caminin içler acısı hali - Video Haber

Tarihi caminin içler acısı hali - Video Haber

1754 yılında yapıldığı tahmin edilen Şanlıurfa'daki Tarihi Tuzeken Camii restorasyon yapılmayı bekliyor.

12 Eylül 2017 - 13:07 - Güncelleme: 13 Eylül 2017 - 19:48

Şanlıurfa'da bulunan Tuzeken camii İmam-Hatibi Hasan Basri Gökbaş , Caminin tarihçesini Şanlıurfa 63 Habere anlattı. Göktaş; 2011 den buyana Şanlıurfa’da imam hatip olarak görev yapıyorum. Aslen Konyalıyım 6-8 aydır falanda Tuzeken camiinde imam hatip olarak görev yapıyorum.

TARLAYA TUZ DÖKTÜ VE İYİ MAHSUL ALINCA CAMİ YAPTIRDI

Göktaş;  Şimdi ilk geldiğim sıralarda bana mahalleden ve buranın büyüklerinden bana aktarılan bir rivayet var onu anlatayım camii 1754 yılında yapılmış tarihi bir camii Tuzeken isminin de nereden geldiği anlatılan hikayede saklı bir gün bu civarlarda Şanlıurfa eşrafından birisi yaşıyormuş ve bu her gün ihtiyaçları için tabiî ki her yerde çarşı olmadığı için çarşıya gidiyor hanımı ne istediyse onları getiriyor hanımı da o gün tuz istemiş adam gidiyor tuzu tabiî ki çuvalla yükleniyor sırtına getiriyor. Evinin kapısının önüne indiriyor tuzu adam ertesi günde tarlaya gidip ekin ekecekmiş hanımı da çuvallara tohumları yerleştirip kapının önüne koyarmış. Her zaman adam hiç bakmadan kapının önündeki çuvalı sırtlanıyor ve ekin ekmeye gidiyor ve tabiî ki sabah namazından sonra hemen başladığı için hava karanlık içinde ne olduğuna bakmadığı için o tuzu serpiyor tarlaya ve o tuzdan mı mütevellit bilinmez Allah tandır o senede mahsul çok oluyor. Yani müthiş oluyor ve o adamda buraya camii yaptırıyor. ve Tuzeken tuz ektiği için tarlaya o mahalle Tuzeken camii ve tuzeken mahallesi olarak kalıyor bu şekilde bir rivayet var bunu ilk geldiğim sıralarda bana anlatmışlardı bende size nakletmiş olayım.

CAMİNİN MANEVİ HAVASI VAR

Göktaş; Camii tarihi bir cami mahalle aralarında demek ki ihtiyacı karşılıyormuş o dönemde yani çok sık aralıklarla camii olduğu için şimdide ihtiyacı karşılıyor. Yani cemaatimiz var. Cuma günleri özellikle kalabalık oluyor. Vakit namazlarında da cemaatimiz var elhamdülillah. Caminin manevi bir havası var yani güzel bir camii elhamdülillah yani ibadetimizi yapabiliyoruz hep birlikte çevre esnafımızla mahallemizle camimizde küçük şirin bir cami.

ECDAD GÜZEL ESERLER YAPMIŞ

Göktaş; Tabiî ki ecdadımız çok güzel eserler yapmış bu camide kesme taştan yapılmış bir cami yani şuana kadar bir sıkıntı olmamış yalnız işte bu iç kısımlarda galiba sıvalar var. taşların özelliği görünmüyor yani ilerde bir restorasyon yapılırsa bu taşlarda ortaya çıkar. sağlıklı bir yapı kışın sıcak gene yazın serin elhamdülillah yani ecdadımız böyle güzel eserler bırakmış. İnşallah biz bunları koruyup daha ileriki nesillere evlatlarımıza yetiştireceğiz.

CAMİNİN RESTORASYONUN YAPILMASI GEREKİYOR

Mahalle halkından Mahmut Yetkin ise gazetemize yaptığı özel açıklamada ; Mahalle sakinlerinden elli yıldır bu camiye gidip geliyoruz ibadet yapıyoruz. Çocukken de burada ramazanlarda müezzinlik yapardık. Şimdi bu yaşlara geldik maşallah şimdi gençler yetişti.

Daha şeydi yani sıva yaptılar düzelttiler daha da hocamızın dediği gibi restorasyon yapılması lazım. daha iyi olur tarihi bir camii bizden evvel yaşlılar vardı. Rahmetlik birini hoca burada imamlık yapardı. Urfanın meşhur imamı herkes tanır yani eskiler tanır daha doğrusu onlara yetiştik.Yani ben geldiğimde bu çocuklar kadardım şimdi maşallah en yaşlısı ben oldum işte kendimize gidip geliyoruz hocaya da yardımcı oluyoruz sakin olarak müezzinlik yapıyoruz elimizden geleni yapıyoruz .

TUZEKEN CAMİİ

Türkmeydanı Mahallesi Güllüoğlu sokaktadır. İki kitabesi vardır. Avlunun batısındaki imam oda kitabesinde harap halde iken onarıldığı belirtilmektedir. Tarih olarak 1858 (hicri 1275) tarihi okunmuştur. Bu odanın Kur'an kursu dershanesi olarak yapıldığı anlaşılmaktadır. Cami eyvanının üzerinde kufi yazı ile yuvarlak bir zemin üzerindeki kitabede Lâilâhe illallah Muhammediin Resulallah" yazılmıştır. Minare kaidesinde ise tamir kitabesi olup buna göre minare 1754 (hicri 1167) tarihinde Hacı Mustafa tarafından tamir edilmiştir.

TARİHİ ESERLERİN KORUNMASI

Şanlıurfa’da tarihi camilerin yerleri ve sayıları belli.Bu camilerin büyük kısmı Vakıflar Genel müdürlüğünün mülkiyetinde bulunuyor. Müftülük sadece imam ve müezzin atıyor. Tarihi camilerin bir çoğunun içlerinde aslına uygun olmayan yapılar yapılmış ne zaman yapılmış tabiî ki bilinmiyor. Mesela Tuzeken camiinde mavi renkli duvara döşeme yapılmış, duvara sıva yapılmış. Taş özelliği kaybolmuş. Birde tarihi eserlerin özellikle camilerin levhaları da uyumlu değil.

Tarihi camilerin gelecek nesillere aktırılması için Şanlıurfa Valiliği koordinasyonunda Kültür Müdürlüğü , Vakıflar Müdürlüğü ile Şanlıurfa Müftülüğü işbirliği ile çalışmalar başlatılmalıdır. Bir çok camide halen eski tip soğutucu kullanılıyor. Ve aşırı derecede elektrik çekiyor. Milyarlarca lire davetlere, yemeklere karşılandığı günümüzde bu camilerin ihtiyaçları tespit edilip karşılanmalıdır.

Ecdadın bize miras bıraktığı bu dini mekanların ihtiyaçlarının giderilerek restore edilmesi ve gelecek kuşaklara miras olarak bırakmak boynumuzun borcudur.

Camilerimizi mahalle halkı ile  imam ve müezzinle baş başa bıraktığımız zaman restorasyon, bakım ve onarım büyük meblağlar oluşturduğundan karşılamaları mümkün değildir. Bu nedenle tarih kitaplarında bu eserlerin kalmaması için ihtiyaçlarını giderek, bakım ve onarımlarını yapmak durumundayız.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Park halinde hareket eden vinç faciaya neden oluyordu
Park halinde hareket eden vinç faciaya neden oluyordu
Cadde Ortasındaki Kanlı Hesaplaşma
Cadde Ortasındaki Kanlı Hesaplaşma