Tarihi Dikmelerin Restorasyonu Tamamlandı

Tarihi Dikmelerin Restorasyonu Tamamlandı

Şanlıurfa Viranşehir Belediyesi, geçtiğimiz aylarda dikmeler’e yönelik başlattığı restorasyon çalışmasını tamamladı.

11 Eylül 2018 - 09:47 - Güncelleme: 12 Eylül 2018 - 14:24

Şanlıurfa Viranşehir Belediyesi, geçtiğimiz aylarda dikmeler’e yönelik başlattığı restorasyon çalışmasını tamamladı.Şanlıurfa Viranşehir ile özdeşleşmiş Literatüre Viranşehir  Octagonu (Sekizgen Planlı Yapı) olarak geçen ve Tarihi Roma Tapınağı’nın son kalıntısı olup halk tarafından “ DİKMELER ”olarak bilinen yapının yeniden canlandırılması amacıyla kısa süre önce başlatılan güçlendirme ve restorasyon uygulaması sona erdi.

Hürriyet Mahallesinde bulunan ve gelecek kuşaklara aktarılması planlanan son tarihi Dikme ( Tella Martyrum ) restore edilerek güçlendirildi.

Toplam: 171.000,00 TL harcama bedeli ile tarihi dikmenin restore edildi. Tarihine ve tarihi kalıntılara önem veren bir  belediye olarak tarihi yapımıza sahip çıktık. Bu bağlamda İlçeye has olan Dikmeyi restore edip gelecek kuşaklara aktarmayı hedefledik. Daha önce Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylanan projenin ardından tarihi yapının restore edilmesi için ihale gerçekleştirmiştik. İhalenin ardından çalışmalara hız vererek dikmeyi restore ettik. Amacımız bu tarihi yapının yok olmadan gelecek kuşaklara aktarılmasıydı. Bunu da yaptığımız için çok mutluyuz. Bu vesile ile yaptığımız çalışma tamamlandı. Halkımıza hayırlı uğurlu olsun.İfadelerinde bulundu

Bu haber 1163 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kuzeyin Çocukları Şanlıurfa'yı Gezdi
Kuzeyin Çocukları Şanlıurfa'yı Gezdi
90 derecede çalışıyorlar
90 derecede çalışıyorlar