Tarihi Kentler Birliği Şanlıurfa Buluşması Başladı

Tarihi Kentler Birliği Şanlıurfa Buluşması Başladı

Büyükşehir, kent, ilçe ve belde belediye başkanlarının yoğun katılım gösterdiği TKB Tarihi Kentler Birliği Şanlıurfa Buluşması başladı.

22 Eylül 2018 - 13:30

Tarihi kentler Birliği (TKB) Şanlıurfa Buluşması başladı. Buluşmanın açılış hitabını meydana getiren tarihi kentler Birliği Başkanı ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "Ülkemizdeki zamanı ve kültürel mirasları geleceğe taşımak adına birliğimiz çok güzel çalışmalar gerçekleştiriyor" dedi.

Büyükşehir, kent, ilçe ve belde belediye başkanlarının yoğun katılım gösterdiği TKB Şanlıurfa Buluşması başladı. İlk günkü programını açılış konuşmaları ile tamamlayan TKB Şanlıurfa Buluşmasında davetlileri selamlayan TKB Başkanı ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "Birlik üyelerimizi 12 bin yıllık kadim şehir Şanlıurfa'da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz" dedi.

Birliğin çalışmaları ile Şanlıurfa zamanı hakkında bilgiler de sunan Başkan Çiftçi, konuşmasında TKB Başkanı olara birçok bölgede, hep birlikte buluşmalar gerçekleştiriyoruz. Birliğimizin bu buluşmaları ile her bölgeyi yakından tanıma fırsatını buluyor. Ülkemizin bizlere bırakmış olduğu bu kültürel mirasları, belediye başkanları olarak geleceğe taşımak adına buluşmalarımız önümüzdeki süreçlerde de devam edecektir.

Günümüzde şehirler birbirlerine benziyor. Artık yeni imarlı şehirler, gerek alt ve üst yapı, gerekse tesis anlamında hepsi birbirlerinin kopyasıdır. Şehirlerimizi şehir meydana getiren aslen zamanı ve kültürüdür. İşte bizlere bu varlıkları hissettiren bir şehirdeyiz. TKB, kurumundan bu yana gerek belediyelerimizin çalışmaları gerekse Kültür ve gezim Bakanlığımızın ilişkiler geliştirmesi ile şehirlere değer katmıştır. Birikimimizi birbirlerimize aktarıyoruz. İşte tamamı birliğimizin zenginliğini ortaya koyuyor.  Şehirlerimize daha nasıl değerler katarız, değerlerimizi geleceğe daha iyi bir şekilde iyi mi taşırız diyerek çalışmalar meydana getiren birlik üyelerimizin, ülkemizin zamanı ve kültürel gelişimine katkısı çok büyüktür. Gelecekte bu topraklar üzerine gelecek nesillerin de aynı doğrultuda daha da iyi düşüncelerle uygulamalar gerçekleştirmesini diliyoruz. Ve tüm bunları yaparken, insanı esas alıyoruz. Tüm bu duygu ve düşüncelerle dünyanın ilk üniversitesinin yer aldığı, 12 bin yıllık Göbeklitepe'nin bulunmuş olduğu, ilk tarımın topraklarında yapıldığı, ilk birleştirme inancının terfi ettiği Şanlıurfa'ya gelen tüm davetlilerimize 'hoşgeldiniz' diyorum" şeklinde konuştu.

Başkan Çiftçi'nin konuşmasının peşinden TKB istihbarat Kurulu ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sitina de Şanlıurfa'nın tarihte çok önemli bir yere sahip olduğunu söylemiş oldu.

Daha sonra ilk günkü program Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Milletvekilleri Halil Özşavlı, Mehmet Ali Cevheri ve İbrahim Özyavuz'un konuşmaları ile tamamlandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kılıçdaroğlu Saldırıya Uğradı
Kılıçdaroğlu Saldırıya Uğradı
Freni Boşalan Tır Pazara Daldı
Freni Boşalan Tır Pazara Daldı