TOKİ, Viranşehir’de 138 Konutu Satışa Sundu

TOKİ, Viranşehir'de 138 Konutu Satışa Sundu

Şanlıurfa Viranşehir'de TOKİ tarafından inşa ettirilen 138 konut, kurasız, şartsız başvuru önceliğine göre konut alma ve seçme olanağı ile Açık Satış yöntemi ile satışa Sunuldu.

06 Şubat 2018 - 10:31 - Güncelleme: 06 Şubat 2018 - 11:04

Şanlıurfa Viranşehir 2.Etap Alt Gelir Grubu Konut Projesi kapsamında TOKİ tarafından inşa ettirilen 138 konut, kurasız, şartsız başvuru önceliğine göre konut alma ve seçme olanağı ile Açık Satış yöntemi ile satışa Sunuldu.

“Açık Satış” kampanyasında yüksek satış performansının sağlanması amacıyla, kura yöntemiyle yapılan satışta aranan “konut satın almak için başvuruda bulunan kişilerin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine tapuda kayıtlı bağımsız bir konutun bulunmaması,   daha önce  Toplu Konut İdaresince satılmış bir gayrimenkule sahip olmamış ve daha önce Toplu Konut İdaresinden kredi almamış olmaları” şartları kaldırıldı.

Şanlıurfa Viranşehir Alt Gelir Grubu Konut Projesi kapsamındaki konutların satış işlemleri T.Halk Bankası A.Ş’nin tüm şubeleri aracılığıyla yürütülecek. Açık Satış Yöntemiyle satışı gerçekleştirilecek konutun başvuruları, 05 Şubat - 29 Haziran 2018 tarihleri arasında kabul edilecek.

Konutların satış fiyat ve koşulları ilgili Banka Şubelerinde ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığının web sayfası TOKİ aracılığıyla duyurulmaktadır. En düşük ve en yüksek fiyatlar ile alternatifli ödeme koşulları sunuluyor.

Konut alıcısı, sözleşmenin kurulduğu tarihten itibaren on dört gün içinde, herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahip olacak.Konut alıcısı, Gayrimenkul’ün fiili tesliminden evvel teslim süresi içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden dönme hakkına sahip olacak

Konut alıcıları, peşinat miktarını 05 Şubat - 29 Haziran 2018 tarihleri arasında, T.Halk Bankası A.Ş’nin şubelerine yatırarak Gayrimenkul Satış Sözleşmesini imzalayacaklar.

Borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı, Türkiye İstatistik Kurumunca belirlenen TÜFE ve Yİ-ÜFE oranlarından en düşük olana göre belirlenecek oranda artırılacak. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri hariç

Sözleşme imzalama esnasında, peşinat bedeli üzerinden %0,5 (binde beş) oranında banka komisyonu ve banka komisyonu üzerinden %5 (yüzde beş)oranında BSMV satış sırasında bankaca tahsil edilecek. Ayrıca bu tutarlar her taksit ödemesiyle birlikte, taksit tutarı üzerinden ALICI’dan tahsil edilecek

Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacak.

Yine aynı gerekçelerle, açık satışa başvuracak olan konut alıcıları için konut satın almak için başvuruda bulunan kişilerin bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapması ve alıcıların Sözleşme uyarınca sahip oldukları hak ve yükümlülükleri üçüncü kişilere devir ve temlik edememe şartları kaldırıldı.

Alt gelir grubu şartları, bu projede aranmayacak, Konutların teslim tarihi, sözleşme tarihinden itibaren 12 ay içerisinde yapılacak, İlk taksit ödeme tarihi, konut teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacak

Açıklanan satış bedellerine KDV dahil edilmedi. Satışı yapılan konutun teslimtarihinde, başlangıçtaki satış fiyatı ve teslim tarihine kadar tahakkuk eden dönem artışıtutarları toplamı üzerinden hesaplanan toplam satış bedeli esas alınarak 3065 sayılı yasakapsamında geçerli KDV oranı üzerinden ( gayrimenkul satış sözleşmesi imzalama aşamasında ) Katma Değer Vergisi tutarı peşin tahsil edilecektir.

6 aylık artış dönemlerin başında, borç bakiyesine uygulanan artışlardan da, artış tutarıüzerinden izleyen ilk taksit ödemesinde KDV tahsil edilecek. Konut tesliminden sonra ALICI, Yönetim Planı ve KMK’ da öngörülen ortak giderlerden bağımsız bölüme (GAYRİMENKUL) isabet eden miktarları, toplu yapı alanındaki ortak tesislere ilişkin giderleri ve blok aidatlarını anahtar tesliminin gerçekleştiği veya teslim ihbarında belirtilen sürenin içinde bulunduğu aydan geçerli olmak üzere her ay yapı/site yönetimine ödeyecek. Alıcı bağımsız bölümü teslim almamış olsa dahi aidat ve ortak alan giderlerini ödemekle yükümlüdür.

 Satış ile ilgili bankacılık hizmetleri, T.Halk Bankası Bankası A.Ş aracılığıyla yürütülecek. Projenin temerküz şubesi Viranşehir şubesi’dir. Konut satış bedellerine, KDV, Banka Komisyonu (BSMV ile birlikte) dâhil edilmemiş. Bu tutarlar hak sahibi olacaklara aittir.

2018/02/2018-02-06-10-34-40.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şehit Yumuşak ve Acar İçin Mevlit Okutuldu
Şehit Yumuşak ve Acar İçin Mevlit Okutuldu
Ceylanpınar Süper Lig Karşılaşmalarını Bekliyor
Ceylanpınar Süper Lig Karşılaşmalarını Bekliyor