Toprağımıza Beton Döküyoruz

Toprağımıza Beton Döküyoruz

5 Aralık Dünya Toprak Günü Dolayısıyla Şanlıurfa Ziraat Odasında Göbeklitepe’den Günümüze Tarım ve Topraklarımız ve Toprağımıza beton döküyoruz konuları konferansta konuşuldu.

05 Aralık 2018 - 20:37

5 Aralık Dünya Toprak Günü Dolayısıyla Şanlıurfa Ziraat Odasında Göbeklitepe’den Günümüze Tarım ve Topraklarımız konulu konferans düzenlendi.

Şanlıurfa Kent Konseyinin organizasyonu Ziraat Odasının ev sahipliğinde gerçekleşen Konferans, HRÜ Ziraat Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen tarafından verildi.

Tarım kenti olan Şanlıurfa’da Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanlığında 5 Aralık Dünya Toprak günü dolayısıyla ‘Göbeklitepe’den Günümüze Tarım ve Topraklarımız’ Konulu konferans düzenlendi. Kent Konseyinin organizasyonu Ziraat Odasının ev sahipliğinde gerçekleşen Konferans, Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen tarafından verildi. Konferansa çok sayıda çiftçi, ziraat mühendisleri, tarım lisesi öğrencileri, Kent Konseyi Başkanı Erkan Sözen, Kent Konseyi Yürütme Kurulu, Kadın ve Gençlik Meclisi üyeleri, Şanlıurfa Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Mahmut Ayniberk, İl Tarım ve Orman Müdürü Müdür Murat Çakmaklı, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Recep Gündoğan ve çeşitli kurum kuruluş temsilcileri katıldı.

Konferansta Tarım ve Toprak günü dolayısıyla konferans düzenlediklerini belirten Konsey Başkanı Erkan Sözen, 5 Aralık Dünya Toprak Gününü ve 5 Aralık Mühendisler Gününü kutladı. Sözen, Kent Konseyi çalışmaları ile ilgili katılımcılara bilgi verdi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Müdür Murat Çakmaklı, tarım ve ormanlaşma hakkında yapılan çalışmalara değindi. Tarım, hayvancılık ve ormanın önemine dikkat çekti.  Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Recep Gündoğan ise Ziraat Fakültesinin çalışmalarına değindi.

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Mahmut Ayniberk, insanoğlunun varoluşunun ham maddesi olan toprağa karşı daha saygılı ve korumacı olunması gerektiğini söyledi. Ayrıca Ayniberk, bilinçsiz işleme ve betonlaşma nedeniyle ciddi miktarda toprak kaybının yaşandığı ve gelecek nesiller için insanoğlu ve diğer tüm canlılar için gıda yetiştirme konusunda büyük sorunlar yaşanacağını aktardı.

‘Toprağımıza beton döküyoruz’

Özellikle Şanlıurfa’da tarım alanlarında yaşanan çoraklaşma ve betonlaşmaya dikkat çeken Şanlıurfa Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Mahmut Ayniberk: “Şanlıurfa’nın önemli tarım alanlarımız bilinçsiz sulama ve giderek betona teslim ediliyor. Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanlığı olarak bu sorunun çözümü için gerek çiftçilerimize ve gerekse yetkili kurumlarımıza hep çağrıda bulunduk ve bulunmaya da devam ediyoruz" dedi.

Ardından ‘Göbeklitepe’den Günümüze Tarım ve Topraklarımız’ Konulu konferansına başlayan Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, tarihin ilk tarım faaliyetlerinin bölgemizde Şanlıurfa’da başladığına dikkat çekerek bölgenin toprağı çok yakından tanıdığını ve nasıl korunacağını iyi bildiğini söyledi. Ve tarihsel süreç sonrasında bölgenin toprakla bağının hiç kopmadığını ancak gelinen son noktada artık toprağa daha saygılı olunması gerektiği açıkladı. Öztürkmen, özellikle bilinçsiz sulama, bilinçsiz tarım ilacı ve gübre kullanımının toprağı çoraklaştırdığını öte taraftan da yaşanan betonlaşmanın çok tehlikeli boyutlara ulaştığını aktardı. Gerekli önlemlerin alınarak toprağın korunması konusunda daha duyarlı olunması gerektiğini söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Erin esnafla bir araya geldi
Vali Erin esnafla bir araya geldi
Büyükşehir Meclisi Ağustos ayı toplantısını tamamladı
Büyükşehir Meclisi Ağustos ayı toplantısını tamamladı