Toprak Sudan’dan Teknoloji Türkiye’den

Toprak Sudan'dan Teknoloji Türkiye'den

TİGEM Genel Müdür Ayşe Ayşin Işıkgece, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin, kamu ve özel sektör temsilcileriyle beraber Sudan’a gerçekleştirdiği ziyarete katıldı.

11 Eylül 2018 - 09:53 - Güncelleme: 11 Eylül 2018 - 15:13

TİGEM Genel Müdür Ayşe Ayşin Işıkgece, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin, kamu ve özel sektör temsilcileriyle beraber Sudan’a gerçekleştirdiği ziyarete katıldı.

Heyette yer alan Türk iş insanları ile gerçekleştirilen toplantıda " Devlet olarak iş insanlarımızın Sudan'da neye ihtiyacı varsa güvenli düzgün bir ortamda iş yapabilmeleri için elimizden geleni yaparız." diyen Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli,  daha sonra Sudan Maliye Bakanı Muhammed Osman Er-Rikabi başkanlığında, Sudanlı bakanlardan oluşan bir heyetle görüştü. Gerçekleştirilen toplantılarla iki ülke arasındaki dış ticaretin geliştirilmesinin yanı sıra tarımsal yatırım alanlarının belirlenmesi ve geliştirilmesine de önemli katkılar sağlanacağını söyleyen Pakdemirli sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tarımda bilgi, tecrübe, donanım ve teknoloji konularında çok iyi konumdayız. Sudan'ın engin ve bereketli tarım arazilerini kazan-kazan esasıyla Sudanlıların daha fazla istifadesine sunmak, refah ve zenginlik üretme noktasında birlikte çalışmak için fırsatlar bulunmaktadır. Dünyanın en bereketli topraklarına sahip Sudan ile tarımsal verimliliği artırma noktasında iş birliği fırsatları olduğunu düşünüyor ve 2014 yılında imzalamış olduğumuz çerçeve anlaşması kapsamında büyük bir ortak tarım projesi yürütülmesi için çalışmalarımıza sıkı bir şekilde devam ediyoruz. Vakit ekim vakti, vakit hasat vaktidir."

Toplantıların ardından program kapsamında bir işletmeye gerçekleştirilen saha ziyaretinde şirketin sergilediği tarım ürünlerini inceleyen Dr. Pakdemirli; İngiltere, Çin, ABD, Fransa gibi birçok ülkenin geleceğe yönelik gıda arzını sağlama almak için Afrika'da tarım arazisi kiraladığına işaret ederek şöyle konuştu:

"Biz de aynısını en başta Sudan'da yapmaya çalışıyoruz. Yeni yeni kontratlı ekimlere de başladık. Zaten pamukla ilgili ciddi güzel gelişmeler var. Bu seyahatimizde ve bunu takip eden günlerde hızlı bir şekilde karşılıklı tarımsal iş birliğini artıracağız. Kalabalık bir ekiple buraya geldik, 40 kadar iş insanı var yanımızda. Hepsi buradaki imkân ve kabiliyetlere bakıyorlar. Yakın bir zamanda aksiyona geçiyor olacağız."

Program kapsamında Sudan-Türkiye Ekonomik Forumu'nda da bir konuşma yapan Bakanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın yaklaşık 2 ay önce yeni kabine belirlenirken kendisine Tarım ve Orman Bakanlığı konusunu açtığında verdiği ilk talimatın Sudan'a gitmesi olduğunu anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu talimatını sadece Türkiye'nin ihtiyaçlarını Sudan'dan karşılamak için değil, iki ülkenin birlikteliğinin devamlılığını sağlamak için verdiğini ifade eden Dr. Pakdemirli, "Gün boyu iş birliğini kolaylaştıracak adımları da atabildik, bugün Ziraat Bankasının şube açılışıyla ilgili prensipte anlaşmaya varıldı." diye konuştu.

Dr. Pakdemirli, petrolle ilgili bir anlaşmada da prensipte imza aşamasına gelindiğini belirterek şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın ziyaretinden sonra en büyük delegasyonla Sudan'dayız. Bu delegasyonun çok büyük bir ağırlığını iş insanları oluşturuyor. Ülkemiz ve iki milletin refahı için buradayız. Havaalanı, tarım, enerji, sulama, hayvancılık gibi birçok alanda da hâlihazırda zaten Türk iş insanlarının burada yatırım yapıyor olması beni ayrıca memnun etti."

Bakan Dr. Pakdemirli, kısa bir zamanda Türkiye'deki bilgi birikimi ve Sudan'daki zengin kaynaklar sayesinde iki toplum arasındaki refah farkının hızlı bir şekilde kalkarak iki toplumu da aynı seviyeye getirmenin mümkün olacağını bildirdi.

Sudan ile Türkiye arasındaki 500 milyon dolarlık ticaret hacminin yeterli olmadığının altını çizen Dr. Pakdemirli, "Sabah 2 milyar dolara ulaşalım dedim ama liderimiz '10 milyar dolarlık ticaret yapalım' demiş. İnşallah hedefi 10 milyar dolar koyalım." ifadelerini kullandı.

"Toprak Sudan'da, teknoloji Türkiye'de"

Sudan Tarım ve Ormancılık Bakanı Abdullah Süleyman, Türklerle çalışmayı arzu ettiklerini vurgulayarak, "Sudan geniş topraklara sahip ve birinin gelip bunları işlemesini bekliyor, toprak Sudan'da ancak teknoloji Türkiye'de." dedi.

Sudanlı bir iş insanının vize süreleri konusunda zorluk çektiğini söylemesi üzerine söz alan Türkiye Hartum Büyükelçisi İrfan Neziroğlu, iş insanlarının yaşadığı vize sorununun çözüleceğini bildirdi.Konuşmaların ardından, karşılıklı hediyeler takdim edildi. Forum sonrasında iş insanları arasında ikili görüşmelerin süreceği kaydedildi.

Bu haber 764 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Birden Ailesinin Acı Günü
Birden Ailesinin Acı Günü
Estetik mağduru kadının yüzü tanınmaz hale geldi
Estetik mağduru kadının yüzü tanınmaz hale geldi