Tümgeneral Çitil’den Büyükelçi Önen’e ziyaret

Tümgeneral Çitil’den Büyükelçi Önen’e ziyaret

Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Tümgeneral Musa Çitil, Çin Halk Cumhuriyetinde Şanlıurfalı Büyükelçi Abdülkadir Emin Önen'i ziyaret etti.

30 Mart 2018 - 09:55

Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Tümgeneral Musa Çitil ve beraberindeki heyet, gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Çin Halk Cumhuriyetine gitti.

Tümgeneral Musa Çitil ve beraberindekiler ilk önce Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçiliğimizi ziyaret ederek Şanlıurfalı Büyükelçi Abdülkadir Emin Önen ile bir süre sohbet edip, fikir alışverişinde bulundular ve Çin’de yapacakları ziyaretlerle ilgili bilgiler verdiler.

Şanlıurfalıların gururu, gerek memleketi Şanlıurfa’nın ve gerekse ülkemiz Türkiye’nin tanınmasında, 2 ülke arasında işbirliğinin gelişmesinde büyük çaba sarfeden Çin Halk Cumhuriyeti Pekin Büyükelçimiz Emin Önen, Pekin’de temaslarda bulunan Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Tümgeneral Musa Çitil ve beraberindeki heyet ile birlikte ÇHC Polis Gücü Komutanı Orgeneral Wang Ning ile görüşerek ikili eğitim başta olmak üzere işbirliği konularını istişare ettiler.

Türkiye 2017 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi haline gelmiştir

Büyükelçi Emin Önen daha sonra Çin Dışişleri Bakanlığı Batı Asya Kuzey Afrika Departmanı Genel Müdürü Deng Li’yi ziyaret edip Çin Türkiye ilişkileri üzerine görüşmelerde bulundu.

Türkiye’nin 2017 yılında G 20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi haline geldiğini belirten ÇHC Pekin Büyükelçimiz Abdülkadir Emin Önen, “Türkiye ekonomisi % 7.4 büyüme gösterirken, Çin Halk Cumhuriyeti % 6.8, Hindistan % 6.4, Endonezya % 5.1, Güney Kore % 3.1, Kanada % 3, Arjantin % 2.9, Avustralya % 2.3, ABD % 2.3, Almanya % 2.2, Meksika % 2, Fransa % 1.8, Japonya % 1.7, UK % 1.7, İtalya % 1.5, Güney Afrika % 1.3 ve Brezilya % 1 büyüme göstermiştir” dedi.

Büyükelçilik görevine atandığı 2017 yılı Aralık ayından itibaren düzenli olarak ziyaretler yapan, Çin şirketlerinde incelemelerde bulunan, diğer ülkelerin Büyükelçileri ile görüşüp ülkeler arasında ikili işbirliği konularında neler yapılabiliri konuşan ve bir dizi öneriler sunan Pekim Büyükelçimiz Emin Önen, ziyaretleri kapsamında, Yeni Zelanda’nın Çin Büyükelçisi John Mc Kinnon’a da nezaket ziyaretinde bulunarak, Türkiye ve Yeni Zelanda ilişkileri hakkında görüş alışverişinde bulundular.(Şanlıurfa 63 Haber-Son Dakika Urfa Haberleri)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ceylanpınar'da Kesilen Cezaları ile İlgili Açıklama
Ceylanpınar'da Kesilen Cezaları ile İlgili Açıklama
Aliye Badıllı Hakkın Rahmetine Kavuştu
Aliye Badıllı Hakkın Rahmetine Kavuştu