Türkiye’de İlk Defa Birecik’te üretilmeye başlandı
Reklam

Türkiye'de İlk Defa Birecik'te üretilmeye başlandı

Türkiye'de ilk defa Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde 2016 yılında hayata geçirilen bir projeyle binlerce tatlı su istakozu olan kerevit (Astacusleptodactylus), Birecik baraj göllerinde üretilmeye başlandı

27 Temmuz 2017 - 14:59 - Güncelleme: 28 Temmuz 2017 - 00:08

Şanlıurfa Birecik baraj göllerinde Kerevit (tatlı su istakozu) üretilmesi amacı ile hazırlanan aşılama projesi kapsamında yürütülen çalışmalarda olumlu sonuçlar elde edildi.

Türkiye'de ilk defa Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde 2016 yılında hayata geçirilen bir projeyle binlerce tatlı su istakozu olan kerevit (Astacusleptodactylus), Birecik baraj göllerinde üretilmeye başlandı. Desteklenmeye hak kazanan proje kapsamında Birecik Baraj Gölünde bağımsız olarak oluşturulan toprak havuzlara ilk etapta 10 bin adet anaç ve anaç adayı canlı kerevitler bırakıldı. Birecik Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü su ürünleri mühendisleri tarafından Birecik Surtepe Kırsal Mahallesi'ndeki, Karkamış Baraj Gölü kenarında, baraj gölünde bağımsız olarak oluşturulan toprak havuzlarda bulunan kerevitlerin, yıl boyunca su sıcaklık ölçümleri, yumurta verimleri, büyüme oranları yapılan su altı dalışları ve ölçümlerle kontrolleri yapılıyor.

Birecik Kaymakamı Kadir Perçi, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Mehmet Yaşar Karaoğlu, Birecik Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mehmet Kandamar ve kurum personelleri ile birlikte tesisi ziyaret ederek, incelemede bulundu. Kerevit olarak adlandırılan tatlı su ıstakozu hakkında bilgi alan Kaymakam Perçi ve beraberindekiler, ve bölgedeki baraj göllerinde daha yaygın hale getirilerek üretiminin yüksek tonajlı seviyelere çıkarılması gerektiğini ifade etti. Kaymakam Perçi, kerevit üretiminin gelişmesi için yeni Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba’dan da destek isteyeceklerini dile getirdi.

Yurt dışına ihraç edilen tatlı su istakozu olan Kerevitlerin üretimi planlanan seviyeye ulaşması halinde bölge ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağı tahmin ediliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HRÜ’de yabancı uyruklu öğrenci seçme sınavı yapıldı
HRÜ’de yabancı uyruklu öğrenci seçme sınavı yapıldı
Harran Üniversitesi Tenis Takımı Türkiye 2’ncisi oldu
Harran Üniversitesi Tenis Takımı Türkiye 2’ncisi oldu