Türkiye’de Urfa Fıstığını Duyurmak İçin Neler Yapılmalı

Türkiye'de Urfa Fıstığını Duyurmak İçin Neler Yapılmalı

Şanlıurfa 63 COM, Şanlıurfa Fıstıkçılar Dernek Başkanı Müslüm Durmaz ile röportaj yaparak Urfa Fıstığı ile ilgili merak edilenleri sordu.

19 Nisan 2018 - 09:30 - Güncelleme: 19 Nisan 2018 - 16:04

Şanlıurfa 63 COM, Şanlıurfa Fıstıkçılar Dernek Başkanı Müslüm Durmaz ile röportaj yaparak Urfa Fıstığı ile ilgili merak edilenleri sordu.

İşte Şanlıurfa 63 Haber’in Yaptığı O Röportaj

SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

Şanlıurfa Fıstıkçılar Dernek Başkanı Müslüm Durmaz

DERNEĞİNİZ NE ZAMAN KURULDU?

Derneğimiz 2011 yılından beri faaliyette, derneği kurmamızın en büyük nedenlerinden biri, fıstığın Şanlıurfa bölgesinde yetiştiğini, Şanlıurfa’da ağaç sayısının çoğunluğundan çiftçilerimize faydalı olabilmek amacıyla fıstığı işleyip ekonomiye katma, üretim bakımından devletimize faydalı olması bakımından biz bu derneğimizi kurduk. Şuanda da faaliyetlerimize devam ediyoruz, dernek üyelerimizin sayısı 100’ün üzerindedir, tabi bizden destek almak isteyen bütün çiftçilerimize kapımız açıktır, fıstıkla ilgili her konuda, ağacın bakımı ile ilgili, dikimi ile ilgili konularda yardımcı olabiliyoruz. Tabi dernek üyelerimizden mühendis arkadaşlarımız var, fıstığı işletip ticaretini yapan arkadaşlarımız var. Fıstığın ilk topraktan çıkışından pakete gidene kadar deneyimli arkadaşlar ile bu derneği kurduk, şuanda da faaliyetteyiz, çiftçilerimizi de bekleriz.

DERNEĞİNİZİN ÇALIŞMALARI VE FAALİYETLERİ HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

Derneğimizin çalışmaları şuan da şire pazarında daha doğrusu burada fıstığın biraz daha ticari bakımından alıp satımı olduğu için derneğimizin yeri burada. Biz şuan da yetkililere müracaatlarımız da vardı, yeni bir fıstık sitesinin kurulmasını, fıstığımızın dünya üzerinde, Türkiye’de Urfa’nın fıstığının olduğunu, fıstığın menbaasının olduğunu duyurmak için şuan da faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

TÜRKİYE’YE URFA’NIN FISTIĞINI DUYURMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Fıstığın Şanlıurfa’nın olduğunun etiketini alabilmek için yetkililerden, Sayın Valimizden, Belediye Başkanımızdan ki şuan da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız bir Urfalı olmasından dolayı büyük destek bekliyoruz. Gaziantep bizim komşu şehrimizdir, onlar fıstığın patentini, isim hakkını almış fakat biz dernek olarak biz bunun, bakanımızın da bilgisi olsun tahminlerimize göre Halfeti veya Birecik bölgesinde 300 – 400 yıllık ağaçların olduğuna dair duyum alıyoruz. Eğer böyle bir ağaç Urfa’nın yüz ölçümünde, topraklarında varsa biz Antep’e de sorarız, eğer onların ağaçları bizim ağaçlarımızdan daha yaşlı ise veya bizden daha önce bunu ekmişlerse patentte, isim hakkı da onlarındır. Ama eğer bu ağaç bizde varsa onlarda da böyle yaşlı bir ağaç olmadığı zaman biz bunlara mahkeme açmak isteriz. Patentini, isim hakkını Urfalı olarak Urfa’da yaşayan bütün insanların, bütün bürokratların bana göre asli görevidir. Çünkü biz bir marka şehiriz, Urfa deyip de öyle geçilecek bir şehir değiliz, kadim bir devletiz, kadim bir ülkeyiz, kadim bir iliz biz. Devletler yokken Urfa vardı, Göbeklitepe tarihin doruk noktası olduğunu gösteriyor bize, burada yaşayan insanların 15 bin yıl öncesine dayandığını gösteriyor. Tabi biz eminiz ve inanıyoruz ki bu fıstık ağacı da kendi kanaatime göre konuşuyorum, tabi bunu bilimsel olarak üniversiteler, yetkili patent organları, sanayi bakanlığı bunları muhakkak araştırır eğer böyle bir şey varsa Urfalıya Urfa’nın hakkının verilmesini talep ve arz ederiz.

FISTIĞI TÜRKİYE’YE EN FAZLA HANGİ İL İHRAÇ EDİYOR?

Bu konuya oran olarak hiçbir bilimsel sonuç veremeyiz, yalnız tahminler vardır, fıstıkla ilgilenen vatandaşlarımız bilir fıstık bir yıl bol ürün verir, ikinci yıl ürün az olur ama ağaç sayısı bakımından biz Urfa’da henüz sayım gerçekleştiremedik. Neden diye sorarsanız, biraz da devlet destekli olması lazım, Tarım İl Müdürlüğünün, Bakanlığın destek vermesi lazım. Tabi yıldan yıla da ağaç sayımız artıyor, ekim alanlarımız çoğalıyor, biz ağaç sayısı bakımından özellikle Güneydoğu Bölgesinin üzerindeyiz ve yüz ölçümümüzü de göz önünde bulundurarak Antep’ten de ağaç sayısı bakımından çok öndeyiz. Tabi bu haliyle biz de üretimin çokluğu, fazlalığı ve Türkiye illerine ve ihracata başka yabancı ülkelere de haliyle Urfa’mızın fıstığı daha çok gitmiş olur, satışı gerçekleşmiş olur.

ŞUAN FISTIĞIN DURUMU NEDİR?

Sezonun ilk açılış dönemlerinde, geçtiğimiz 9, 10. Aylar da kabuklu kırmızı fıstık 25 TL idi. Tabi sezon itibariyle bugün 33 – 35 TL arasında işlem görüyor ama biz bu 2018 yılından çok ümitliyiz ve bu yılda ürünün bereketli ve fazla olacağını tahmin ediyoruz. Çünkü geçen yıl fıstık üretimi Düşüktü ama bu sene Çok yüksektir, fiyatların tekrar tahmini olarak 20 – 23 TL’ye kadar düşeceğine eminiz.

SON OLARAK NELER EKLEMEK İSTER SİNİZ?

Bizim mülki amirlerimiz bizi görsünler bizi tanısınlar, Urfa’nın sahibi olduğu Şanlıurfa fıstığının bir başkasının adı altında satılmasına izin vermesinler, bunun patentini ve isim hakkını alabilmemiz için bize yardımcı olsunlar. Bize yeni yapılacak bir site yeri göstersinler ki biz oralar da fıstığı işleyelim, çalışalım, bunu pakete koyalım, ihracata yönlendirelim ve Şanlıurfa’ya faydalı işler yapalım.Bize Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Ben teşekkür ederim bize bu imkanı verdiğiniz için.(Şanlıurfa 63 Haber-Son Dakika Urfa Haberleri)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Özyavuz Hafta Sonu Mesaisini Kırsalda Geçirdi
Özyavuz Hafta Sonu Mesaisini Kırsalda Geçirdi
Murat Yalçınkaya Avrupa Şampiyonu Oldu
Murat Yalçınkaya Avrupa Şampiyonu Oldu