Türkiye’ye Petrol Dopingi

Türkiye'ye Petrol Dopingi

Brent petrol 8 haftada yüzde 33 geriledi ve 60 doların altını gördü Bu gelişme Türkiye’de cari açığı, akaryakıt fiyatlarını, bütçe açığını ve enflasyonu düşürecek.

27 Kasım 2018 - 09:40 - Güncelleme: 27 Kasım 2018 - 09:47

Brent petrol 8 haftada yüzde 33 geriledi ve 60 doların altını gördü Bu gelişme Türkiye’de cari açığı, akaryakıt fiyatlarını, bütçe açığını ve enflasyonu düşürecek. Maliyetlerin gerilemesi, piyasaya ekstra hareket getirerek, büyümeyi de destekleyecek.

Yeniden dengelenme süreci, gerilemeye devam eden dolar ve düşen faiz oranlarıyla hız kazanırken, petrol tarafında da, reel ekonomide doğrudan birçok alanı olumlu etkileyecek gelişmeler yaşanıyor. Dünkü işlemlerde dolar, 5,22'yi gördü. Ekim başında 86 dolara tırmanan brent petrolün varil fiyatı da, artan arz ve küresel ekonomide yavaşlama sinyallerinin etkisiyle, dün 60 doların altını gördü. Bu durum, Türkiye'ye pozitif yansıyacak.

1- FATURA GERİLEYECEK
Orta Vadeli Programda bu yıl için tahmin edilen petrol fiyatı 72,8 dolar seviyesindeydi. Petroldeki son fiyat düşüşleriyle birlikte, öngörülen 46 milyar dolarlık enerji ithalatı faturası, yaklaşık 10 milyar dolar azaltacak. Bu aynı zamanda, cari açığa da doğrudan yansıyacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Halfeti'de Silahlı Kavga 4 Yaralı
Halfeti'de Silahlı Kavga 4 Yaralı
İŞKUR Önünde Uzun Kuyruklar Oluştu
İŞKUR Önünde Uzun Kuyruklar Oluştu