Tuzlu: Belediye görevini yapmıyor - Video Haber

Tuzlu: Belediye görevini yapmıyor - Video Haber

Şanlıurfa 63 COM Şanlıurfa Kahveciler ve Kafeciler Odası Başkanı Murat Tuzlu ile röportaj yaptı.Tuzlu belediye görevini burada yapmıyor

11 Ekim 2017 - 09:47 - Güncelleme: 12 Ekim 2017 - 15:42

Şanlıurfa 63 COM Şanlıurfa Kahveciler ve Kafeciler Odası Başkanı Murat Tuzlu ile röportaj yaptı. Tuzlu; 350 resmi kayıtlı üyem var. Normalde ise 1500 – 2000 tane var. Hem belediyeye gelir olacak, hem bize geliri olacak, hem emniyete geliri olacak, herkese geliri olacak.

Benim iş yerimin yanında adam gelmiş nargile var nargilenin yanında okey var bari ruhsatı olsa ruhsatta yok, 25 – 30 sene öncesin de kahvehanelerde bir kitap okuma yeri, gazete okuma yeri vardı şimdi o kalktı,

Oda hakkında bilgi verirmisiniz?

Şanlıurfa Kahveciler ve Kafeciler Odası olarak ekseri ahlak masası ile beraber çalışıyoruz. Ben en başta yine belediyeyi suçluyorum nasıl belediyeyi suçluyorum? Ahlak masası ne yapıyor gidip denetliyor belediyeye veriyor, belediye görevini burada yapmıyor.

Odanıza bağlı işyerleri hakkında bilgi verirmisiniz ?

Bize bağlı olan sektörler kahveler, internet kafe, düğün salonları, eğlence sektörleri, barlar, oteller bunlar bize bağlı.

Konukevlerinde Alkol Tüketimi hakkında neler söyleyeceksiniz?

Bunlardan bizim bilgilerimiz var, ben dün gittim ahlak masasından görüşme yaptım. Orada İlyas Bey çalışmasını yapıyor diyor ki ben tutanağımı tutuyorum belediyeye veriyorum, belediye bunu kapatmıyor.

Bu Konuda Her Hangi Bir Talepte Bulundunuz Mu?

Tabiî ki bulunduk, biz ahlak masasıyla beraber çalışıyoruz, ahlak masası denetliyor hani kapanan yer ben görmüyorum. Bir sürü Suriyeliler mekân açıyor. Bu kadar iş yeri açılıyor hangisinin ruhsatı var, gelsinler burada bir yetkili kişiden birisi yanıma gelsin ben hepsini tek tek onlara söyleyeyim ama kimse bizi dinlemiyor.

Suriyelilerin Ruhsatsız İş Yeri Açması Ve Kötüye Kullanmaları İle İlgili Çalışmaları Nelerdir?

Evet, Suriyelilerin mekân açma yetkisi var, esnaf siciline kayıt oluyor ama bunu denetleyen kimse yok, bunu denetleyen olmayınca ne olur? İsteyen adam gider açar. Bana biri diyor ki başkanım bir kafe açacağım gidin açın diyorum, bir sürü ruhsatsız yerler var git sende onlar gibi kullan artık ben bunu söylüyorum.

Denetlemeler Yetersiz Mi?

Biz belediyeden şikâyetçiyiz, bizde sadece Karaköprü belediyesinden sıkıntımız yok, diğer belediyelerden sıkıntımız çok. Ben kara köprüde ruhsatsız yerleri pek nadir bilirim ama diğer belediyeler de gezsinler oranın ruhsat bölümü vardır, oda başkanın yanına gelsinler kimde var kimde yok? Bunun çalışmasını beraber yapalım ama bizi kimse dinlemiyor, fikir alışverişi yapmıyoruz.

İnternet Kafelere Çocukların Gitmesinden Dolayı Şikâyet Var Çalışmanız Var mı Bu Konuda?

Bunları ahlak masası denetliyor, tutanak tutuyor, belediyeye yolluyor, belediye bunu dosya altı yapıyor gelsinler yanıma çalışmamızı beraber yapalım ben isterim beraber çalışmamızı ama belediye görevini yapmıyor.

Bu Konuda Belediyeye Neler Söylemek İstersiniz?

Belediyenin ruhsat bölümü gelsin, oda başkanının yanına gelsin oda başkanıyla beraber çalışmamızı yapalım. 350 tane mi Urfa’da kahve, kafe, düğün salonu, internet kafe var, 1000’in üzerindedir. Ama benim 350 resmi kayıtlı üyem var. Normalde 1500 – 2000 tane var. Hem belediyeye gelir olacak, hem bize geliri olacak, hem emniyete geliri olacak, herkese geliri olacak bunun ama nerde? Hiç birinin kaydı yok esnaf sicile 350 tane kayıtlım var, kahve, çay ocağı, düğün salonu vs. 350 tane mi var? Bütün eğlence sektörünün hepsine biz bakıyoruz. Mesela ben belediyeden randevu istiyorum gidiyoruz tamam diyorlar ondan sonra dosya altı.

Suriyeliler İle İlgili Çalışmanız Var Mı?

Bunu belediye ile yapmamız lazım, belediyenin ruhsat amirleri var, ruhsat bölümü var, oda başkanının yanına gelecek diyecek ki başkanım nasıl bir çalışma yapalım? Fikir alış verişi yapalım maalesef henüz o yok.

Gençlerin Kafelerde Kitap Okumaları İçin Size Destek Veriyor Mu?

Tabiî ki o konuda belediyeler bize destek veriyor. Zaten normalde her kahvede olması lazım, kafeler de mesela ders çalışma değil de kütüphane bölümü olsa daha iyi olur. Mesela bundan 25 – 30 sene öncesin de vardı böyle bir şey, bir kitap okuma yeri, gazete okuma yeri vardı şimdi o kalktı, ama inşallah belediye buna bir kural getirse daha iyi olur.

Yetkililere Neler Söylemek İstersiniz?

Denetim olacak denetim, denetim, denetim ben belediyenin çoğu toplantısına gitmiyorum çünkü ben gidip konuşuyorum tamam diyorlar ama hani? Benim iş yerimin yanında adam gelmiş nargile var nargilenin yanında okey var bari ruhsatı olsa ruhsatta yok, Turgut özal parkının yanında kaç tane kafe var hani bunların ruhsatı? Bunları denetlesin belediye. Sadece orası değil Bahçelievler’de, Eyyübiye’de denetim yapılsın.

Kafeler De Sigara İçilmemesi İle İlgili Çalışmanız Var Mı?

Elimizden geldiği kadar biz içirmiyoruz, emniyet, belediye denetim yapıyor ceza yiyen arkadaşlarımız var ama tabi elimizden geldiği kadar buna önem veriyoruz.  içirmemeye çalışıyoruz. Bunu bütün kahveci arkadaşlarımız da elinden geldiği kadar içirmemeye çalışıyor, bazen gözlerinden kaçıyor ister istemez gözlerinden kaçıyor. Kahvede, kafede sigara içilmesi bundan 4 – 5 yıl önce vardı ama şuan yok, gerçekten yok.

Kafe Türü Yerleri Kötü Amaçla Kullanılmaması İçin Neler Söyleyeceksiniz?

Tabi öyle yerlerimiz var, gerçekten şuan Urfa’nın belediyenin nerede çalıştığına inanıyorum, parklar da çok güzel parklarımız var oturup sohbet edeceğimiz yerlerimiz var. Belediye bunu dört dörtlük yapıyor ondan dolayı da teşekkür ederim bizim bütün belediyelere ama denetim yok, yok, yok. Bu para devlete gidecek benim cebime girmeyecek ama denetim yok Vallahi yok, ruhsat bölümleri var gelsinler oda başkanının yanına tek tek ben söyleyeyim kendilerine tek bir yer değil. Şuan benim bildiğim 150 – 200 yer var, gelsinler bizim çayımızı içsinler, ruhsat bölümün de hangi bir amir, müdür, memur arkadaş geldi benim çayımı içti? Hayır, telefon açıyoruz telefonlara cevap vermiyorlar.

Gençlere Yönelik Çalışmanız Var Mı?

Şuan yok ama gençlerimiz gerçekten okullara gitseler ben daha çok sevinirim, okullarına gitsinler derslerine çalışsınlar, tatiller de gelip maçlarını izlesinler tabi maçı da bize haram ettiler Urfa’da, şuan ben kahveme digitürk almıyorum. Kara köprü’de hiçbir kahveye digitürk alan yok, Çağdaş Çankaya’da hiçbir kahveye digitürk alan yok, adam pastanede maçı izletiyor, kahveler de yok, adam neredeyse pastanelerde oyun oynatacak, Bahçelievler’de tonla okey var cafeler de okey oynanması yasaktır. Gelsinler ben onlara 50 tane yer sayayım, konuk evlerinde içki var, Adam alkol veriyor gelsinler çalışmamızı beraber yapalım, memur arkadaşları yollasınlar. Belediye başkanının bizle uğraşacak hali yok ama ruhsat bölümüne bakan memur arkadaşlar vardır gelsinler çalışmamızı beraber yapalım buradan kendilerine sesleniyorum. Son olarak belediyeyi sadece göreve çağırıyorum özellikle ruhsat bölümünde ki arkadaşların bize uğramalarını isterim.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Ben teşekkür ederim bize bu imkanı tanıdığınız için.

Kıraathaneler

XIX. yüzyılın ikinci yarısında yeni bir tip kahve türedi. Buralarda gazete, mecmua, kitap okunuyor, adına “kıraathane” deniyordu. Özellikle aydın kişilerin devam ettiği yerlerdi buraları. Bilinen ilk kıraathane, Beyazıt’ta Reşit Paşa türbesinin karşısında açılmıştı. “Sarafim” yahut “Okçularbaşı” adını taşıyordu. Buraya gelenlerin çoğu vakitlerini okumakla geçirirdi. Bilhassa ramazan geceleri, Namık Kemal, Sadullah, Ayetullah, Arif Hikmet, Hasan Suphi, Tevfik Paşa ve Ahmed Muhtar gibi devrin tanınmış şair ve ilim adamları toplanır, devrin meselelerini tartışırlardı.Bilinen diğer bir kıraathane de Mahmutpaşa Cami civarındaydı. Okçularbaşı ile aynı yıllarda açılmıştı. Buraya din adamları ve ulema devam ederdi. Müdavimleri arasında bilinenler Ali ve Hâfız Müşfik Efendiler, Abdi Bey, Edhem ve Bekir Sami Paşalardır. Özellikle ünlü satranççılar, birbiriyle burada karşılaşırdı.Asya Kıraathanesi 1850-60 yılları arasında Galata’da açılmıştı. Gümrüğe yakın oluşu sebebiyle bilhassa Galata gümrüğü memurları ve gümrük komisyoncuları ile buralarda işleri olanların devam ettikleri bir yerdi. Aynı adı taşıyan bir başka kıraathane de II. Sultan Abdülhamid devri sonlarında Üsküdar Selmanağa mahallesinde açılmış, ancak devrin bütün meşhur kumarbazlarını sinesinde topladığı için kısa bir süre sonra kapatılmıştır.20. yüzyılın meşhur kahveleri arasında Beyazıt’ta Küllük, Şehzadebaşı halkevinin altında özellikle musikişinasların devam ettiği, konserlerin verildiği “Darüttalim”, Sirkeci Vakıf Han’da “Borsa”, Beyazıt’ta cami yanındaki kahve, Cağaloğlu’ndaki “Meşrutiyet Kıraathanesi”, Galata’da “Kemeraltı”, Yenicami arkasında “Bahçelikahve” en önemli yerleri işgal eder. Bunların çoğu, istimlakler sırasında tarihe karışmış, birkaçının yerine dükkan yapılmıştır.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Mehmet AĞAÇLI
  11 ay önce
  Ben karaköprüde birçok kahvehane ve cafeye gittim lokantalar dahil hepsi sigara içiriyor öncelikle kahve ve kahvehaneler olmak üzere ve lokantalarda sigara kuralı uygulanmıyor buradan sağlık bakanlığı şanlıurfa bölge sorumlusuna sesleniyorum lütfen biz cocouğumuzla bir cafeye yada tek kahvehaaneye gidemeyecekmiyiz ben mecburmuyum pis sigara kokusunu cekmeye ben sigara kullaanmıyorum ama malesef baskalarının içtiğiini kullanıyoruz
 • hacı hüseyin tan
  11 ay önce
  bence bütün cafeler denettlensin heepsinde kapalı alanda sigara içiliyor nargile içiliyor kahvede maç izlenmiyor herkes bi kafadan küfür gürültü cafeler daha sakin ama bence kapalı alanda sigara içilen mekanlar mühürlensin
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Memleket İsterim Şiiri Bakan Selçuk'u Duygulandırdı
Memleket İsterim Şiiri Bakan Selçuk'u Duygulandırdı
Zeytin Dalı Eğitim Kampüsü Açıldı
Zeytin Dalı Eğitim Kampüsü Açıldı