TYB’den İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy Konferansı

TYB'den İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy Konferansı

Türkiye Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şubesi ve Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle, 12 Mart İstiklal Marşının kabulünün yıl dönümü nedeniyle İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy konferansı düzenlendi

11 Mart 2018 - 14:05 - Güncelleme: 11 Mart 2018 - 14:11

Türkiye Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şubesi ve Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle, 12 Mart İstiklal Marşının kabulünün yıl dönümü nedeniyle TYB’den ‘İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy’ konferansı düzenlendi. Konferansa Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Şeref Başkanı D.Mehmet Doğan konuşmacı olarak katıldı. 

Sunuculuğunu Ali Tutluoğlu’nun yaptığı Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesi Milli İrade Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde düzenlenen konferansa Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Şanlıurfa Şube Başkanı Mehmet Sarmış, TYB üyeleri Mehmet Akcan, Dr.Mahmut Kaya, S.Ahmet Kaya, Eyyüp Azlal, Müslüm Abacıoğlu, TYB kurucu üyesi ve Kültür Turizm bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Selami Yıldız ve çok sayıda Öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Mehmet Akif Ersoy; İstiklal ve İslam Şairidir

Sinevizyon gösterileri eşliğinde konuşan TYB Şeref Başkanı D.Mehmet Doğan, genişçe İstiklal ve İslam Şairi Mehmet Akif’den bahsederek, “İstiklal Marşının sözleri Milli Şairimiz olan İslam Şairi Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınmıştır. Milli Mücadele yılları sırasında kaleme alınan şiirde Türk askerinin cesareti, Türk Milletinin bağımsızlığa, hakka ve dine olan bağlılığından bahsedilir. İstiklal Marşı hem Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hem de Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyetinin Milli Marşıdır. Milli Marş olarak kabul edilmesi 12 Mart 1921 tarihindedir. Türkiye Büyük Millet Meclisinde Milli Marş olarak kabul edilmiştir” dedi.

‘Milletin başarıları para ile övülemez’

Konuşmacı D.Mehmet Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü;“Milli Mücadelenin başlarında Maarif Vekâleti savaşa bir ruh kazandırmak için 1921 yılında bir güfte yarışması düzenler. Toplam 724 şiir kabul edilir. Kabul edilen şiirler arasında Kazım Karabekir, Kemalettin Kamu, Hüseyin Suat Yalçın gibi tanınmış kişiler de vardır. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy ilk önce bu yarışmaya katılmaz çünkü yarışmanın sonunda 500 Liralık ödül vardır. Tarihe damga vuracak şu sözleri söyler; ‘Milletin başarıları para ile övülemez’. Maarif Vekâleti şiirleri inceler ama Milli Marş olabilecek hiçbir eser göremez. Bunun üzerine Maarif Vekili Hamdullah Suphi Bey Milli Şaire bir mektup yazar bundan sonra Akif fikrini değiştirir. Ankara’da Taceddin Dergâhına kapanarak yaklaşık 10 gün içinde şiiri yazar. Hamdullah Suphi Bey ilk önce şiiri Batı Cephesi Komutanlığında okutur ve oradaki askerin beğenisini kazanır.”

‘İstiklal Marşı Türk Milletinin Eseridir

Doğan, anlatımına şöyle devam eder; “Ön elemeyi geçen 7 şiir Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkanlığında 12 Mart 1921 yılında TBMM’de tartışmaya açılır. Şiirlerin okunmasına geçilir. Mehmet Akif’in şiiri Hamdullah Suphi Bey tarafından okunur. O an büyük bir alkış tufanı kopar. Mecliste diğer şiirlerin okunmasına gerek görülmez. İtirazlara rağmen Mehmet Akif’in şiiri Milli Marşımız olarak kabul görür. Milli şair kazandığı 500 Liralık ödülü Hial-i Ahmer(Kızılay) bünyesindeki Dar-ül Mesai Vakfına bağışlar (Fakir kadın ve çocuklara meslek öğreten ve cepheye kıyafet gönderen vakıf). Milli şair Ersoy’un, ‘İstiklal Marşı Türk Milletinin Eseridir’ sözleri onun ne kadar samimi olduğunu gösterir. Hatta İstiklal Marşını eserlerini topladığı Safahat adlı kitabına bile dâhil etmez.”

Fikir adamı-Yazar D. Mehmet DOĞAN

1947 yılında Ankara / Kalecik’te doğdu. Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın ve Yayın Yüksek Okulundan 1972 yılında mezun oldu.

Türk Tarih Kurumu Yeni Türkiye Araştırma Merkezinde (1972-1974), Dergâh Yayınlarında (1975-1977), TRT Kurumunda (1977-1978) çalıştı.

Türkiye Yazarlar Birliğinin kuruluş çalışmalarını yürüttü ve Birlik Yayınlarını kurdu. 1980’de Kültür Bakanlığı Sinema Dairesinde sözleşmeli film yapımcısı ve senaryo yazarı olarak çalışmaya başladı. Film Denetleme Kurulu üyeliği yaptı.

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesinde yazarlık dersleri verdi (1991-1993).

Yeni Devir, Zaman (1986/1987), Vakit (Akit) gazetesinde günlük yazılar yazdı (1994-1996 / 2009/2014), Vahdet (2014/2016) ve Birlik Medya A.Ş.’nin Genel Müdürlüğünü yaptı (1994-1996).

TBMM tarafından Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeliğine seçildi (1996).

Hareket, Türk Edebiyatı, Mavera, İslâm, İlim ve Sanat, İzlenim ve Nehir dergilerinde yazdı.

Türk Dili ve Edebiyatı Ansiklopedisi ve Türk Aile Ansiklopedisinin yayınını yönetti (3 cilt 1991/1992).

Mehmet Akif Fikir ve Sanat Vakfı, Türkiye Yazarlar Birliği, Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı ve Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfının kurucularından olan D.Mehmet Doğan, uzun süre Türkiye Yazarlar Birliğinin Genel Başkanlığını yürüttü (1978-1991-1996-2006).

Mehmet Doğan, yazarlık alanının tanımlanması, yazarların mesleki bir kuruluş çatısı altında toplanması, geçmiş büyük yazarlarımızın ve yaşayan yazarlarımızın tanıtılması yönünde faaliyetlerde bulundu. Sefahat ve İstiklal marşı şairimiz olan İslam Şairi Mehmet Akif Ersoy’un sürekli olarak anılması, Ankara’da milli mücadele sırasında ikamet ettiği Taceddin Dergâhının korunması için mücadele etti. O bölgenin İstiklal marşı bahçesi / Parkı haline getirilmesi için proje hazırladı. İstiklal Marşının kabul edildiği 12 Mart gününün milli gün olarak kutlanması için çaba sarfetti.

ESERLERİ:

Batılılaşma İhaneti, Türkistan, Türkiye Gergefinde İran, Darbeler Müdahaleler ve Siyasi Sistem, Camideki Şair: Mehmet Akif, Halka Karşı Demokrasi, Tarih ve Toplum, Doğan Büyük Türkçe Sözlük, Bir lügat bulamadım--, Kültürel savaş ve savaş kültürü, Türkiye'de darbeler müdahaleler ve siyasî sistem, İletişim veya dehşet çağı, İslâm şairi istiklâl şairi Mehmed Akif, Kemalizm, Kayseri civarındaki şifalı kaplıca ve içmece suları..

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti Şanlıurfa İlçe Belediye Başkan Adayları Açıklandı
AK Parti Şanlıurfa İlçe Belediye Başkan Adayları Açıklandı
Şanlıurfa Zabıtasından Örnek Davranış
Şanlıurfa Zabıtasından Örnek Davranış