Ünlü, besiciler bir nebze rahatladı

Ünlü, besiciler bir nebze rahatladı

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, Fakıbaba’nın et ve süt kurumu olarak satılmayan kurbanlıkları fiyatının üzerine alacaklarını açıklaması da besicilerime bir nebze rahatlık vermiştir.Dedi

28 Ağustos 2017 - 21:04 - Güncelleme: 31 Ağustos 2017 - 19:17

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Şanlıurfa Milletvekilimiz Ahmet Eşref Fakıbaba’nın et ve süt kurumu olarak satılmayan kurbanlıkları fiyatının üzerine alacaklarını açıklaması da besicilerime bir nebze rahatlık vermiştir.Dedi

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, düzenlediği basın toplantısında Kayseri’de yeterli miktarda kurbanlık hayvanın bulunduğunu söyledi.

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde basın toplantısı düzenleyerek, kurban piyasası hakkında bilgiler verdi.

Kayseri Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Ünlü, “Kayseri’de yeterli miktarda kurbanlık var. Kimse kurbanlık konusunda sıkıntı yaşamayacak. Vatandaşlarımız belediyelerin gösterdiği yerlerde gönül rahatlığı ile kurbanlarını alabilirler ancak halkımızın küpesi olmayan hayvanları almamaları gerekir. Çünkü küpesiz hayvanların kayıtları olmadığı için sağlık kontrolleri de tam yapılmamış olabilir” ifadelerini kullandı.

Kurbanlıkların fiyatlarında geçen seneye göre yüzde 30’luk bir artış olduğunu kaydeden Başkan ünlü, “İlimizde küçükbaş kurbanlıklar canlı olarak kilosu 18-20 TL arasındadır. Bu durumda bir koyunun ortalama fiyatı 800 ile bin 200 TL arasında değişiyor. Büyükbaş hayvanlarda ise hisse fiyatları kişinin maddi durumu ve hissesine göre değişkenlik gösterir. Büyükbaşlarda hisse fiyatları ortalama olarak bin 500 TL civarındadır. Kurbanlıkların ağırlığı fiyatların artıp eksilmesinde en büyük etkendir. Kurbanlık fiyatları geçen seneye göre yüzde 30 artış vardır. Bunun nedeni, besinin az olması ve dışarıdan ithal gelen hayvan sayısının yeterli olmamasıdır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Şanlıurfa Milletvekilimiz Ahmet Eşref Fakıbaba’nın et ve süt kurumu olarak satılmayan kurbanlıkları fiyatının üzerine alacaklarını açıklaması da besicilerime bir nebze rahatlık vermiştir. Hükümetimizin büyükbaş ve küçükbaş hayvan üreticilerine destekleme adına yaptığı çalışmaların artırılmasını ve özellikle yem fiyatlarının düşürülmesi noktasında çiftçilerimizin taleplerine çözüm bulunmasını bekliyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Harran Üniversitesinde Oryantasyon Programı Sona Erdi
Harran Üniversitesinde Oryantasyon Programı Sona Erdi
Şehit Öğretmen Mezarı Başında Anıldı
Şehit Öğretmen Mezarı Başında Anıldı