Urfa Çalışma Gurubu Göbeklitepe Raporunu Sundu

Urfa Çalışma Gurubu Göbeklitepe Raporunu Sundu

Urfa Çalışma Gurubu Kültür Sanat Yılı olarak 2019 Göbeklitepe Yılına Girerken önerini raporunu sundu.

25 Ocak 2019 - 14:56 - Güncelleme: 25 Ocak 2019 - 14:57

Urfa Çalışma Gurubu 2019 Göbeklitepe Yılına Girerken önerini raporunu sundu.

1.            Göbeklitepe Turizmine destek olarak Harran, Soğmatar, Şuayp Şehri ve Bazda Mağaralarının bulunduğu TURİZM DESTİNASYONU‘nu iyi düzenlemek gerekiyor…

2.            Göbeklitepe’nin alan yönetimi güçlendirilmeli, personel ihtiyacı giderilmeli, bütçe zenginleştirilmeli, çevre düzenlemeleri hızlandırılmalı, ziyaretçi yönetim planı oluşturulmalı, kazı programı ve Göbeklitepe’nin önemine uygun kariyerli kazı başkanı atanmalıdır.

3.            Göbeklitepe gezileri uzman rehberler eşliğinde yapılmalıdır.

4.            Tüm turistik tesislerde sıra geceleri, yöresel meze – yemeklerin standartlara uygun olarak yapılmasının denetlenmesi yapılmalıdır.

5.            Şehrimizde hediyelik eşya, lokanta, tatlıcı ve bağlı esnafların eğitimi ve kontrolü iyi yapılmalıdır…

6.            İlimize yapılan uçuşların arttırılması, bilhassa Antalya gibi turizm merkezleriyle çapraz uçuşlarla bağlantı sağlanmalıdır.

7.            Göbeklitepe alanına şehir merkezinden ulaşım düzenlenmelidir.

8.            Turizm tesislerinin kontrolünü, güvenliğini sağlayan Turizm Polisi, Jandarması ve Zabıtası oluşturulmalıdır.

9.            İlimizde turistik yerler başta olmak üzere turizm danışma büroları, yönlendirme levhaları, otopark ve kadın, erkek, engelli tuvaletlerinin eksiklikleri giderilmelidir.

10.          Konaklamalı turizm için yatak kapasitesi modern oteller ve butik konukevleri ile planlı olarak arttırılmalıdır.

11.          Kapaklı pasajından, Haşimiye – Balıklıgöle kadar taşıt trafiği gündüz kapatılıp, ön cephe tamamen düzenlenmeli ve bu alan turistik tesislerle donatılmalıdır.

12.          İlimizdeki tarihi sokak ve mahalleler yöresel yapı stiliyle düzenlenmeli, turizm destinasyonuna konulmalı, bu evlerin turizm amaçlı kullanımı teşvik edilmeli ve işletme sahiplerine eğitimler verilerek, standart korunmalıdır.

13.          Fırfırlı Cami ve Germüş Kilisesi gibi özel yapıların ortaya çıkarılması için çevresi kamulaştırılmalı ve düzenlenmelidir.

14.          Tüm kurumların yıllık etkinlik takvimi ve programı önceden belirtilerek, planlanmanın yaygınlaştırılması sağlanmalıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ercan Ailesinin Acı Günü
Ercan Ailesinin Acı Günü
8 İlde FETÖ Operasyonu 10 Kadın Gözaltına Alındı
8 İlde FETÖ Operasyonu 10 Kadın Gözaltına Alındı