Urfa’da 50 Yıllık Naccar Dertli

Urfa'da 50 Yıllık Naccar Dertli

Urfa’da 50 yıldır Naccarlık yapan Mustafa Selver Şanlıurfa 63 Haber’e meslek ile ilgili çok özel açıklamalarda bulundu

26 Ağustos 2017 - 02:42

Urfa’da 50 yıldır Naccarlık yapan Mustafa Selver Şanlıurfa 63 Haber’e yaptığı özel açıklamada, Benim babam kamyon şoförüydü annem bırakmıyordu. Beni nacar pazarının yanında çıraklık yap tım.1965 ten beri nacarın yanında çıraklık yaptım mesleğini amcamdan öğrendim amcam rahmetlik oldu 50 senedir bu mesleğin içindeyim ne yazık teknoloji gelişti diye alışverişlerimiz düştü. Her şeyin plastiği çıktı mesela plastik çıktı sağlığa zararlıdır. Tahtanın bir zararı yoktur. Kapılar pencereler insanın kullandığı siğara dumanını çekiyor plastikler çekmiyor. İçerde zehirli oksit oluyor. Ama kapı pencereler tahta olursa çocukların eli arada kalırsa eziliyor. Sonradan rahat oluyor demir kapı plastik kapı olursa parmakları kopar biz bu mesleği yıllarca yapıyoruz. Biraz teknoloji gelişti diye alışverişlerimiz düştü. Plastik kıyma tahtası plastik sandalye plastik ütü plastik o plastikler sağlığa zararlıdır hepsi petrolden oluyor. Biz tahtadan kıyma tahtası yapıyoruz onun zararı yok kimseye bir zararı yok ama plastik kanserojendir kanser üretiyor.

Ölene kadar bu mesleği devam ettiriyoruz

Mustafa Selver; tahtadan Beşik yapıyoruz. Kürsü yapıyoruz ondan sonra tahtadan herhangi bir şey isterlerse yaparız ayran yağığı yapıyoruz, Tahtadan tokmak tahtadan oklava aktar ağacı yapıyoruz. Tahtadan ne istersen onu yaparız bu meslek atadan beri bizim mesleğimiz beşikten mezara kadar tahta beşikte büyürüz. Tahta tabutta bizi 4 kişi yolcular cinini alılır yolcular. Tahtanın sağlığa bir zararı yoktur.

Şimdiki çocuklar internet kurdu

Selver; Çıraklar yetişiyor. Zaten okula gittiklerinde çıraklığa gelmiyor. Biz korkuyoruz makinede parmakları kopar diye çocuklara söz anlatamıyoruz çocuklar şimdiki çocuklar internet kurdu olmuş bilgisayar kurdu olmuş hep gidiyorlar internete yaşları küçük olanlar dahi internet kafelere gidiyor çıraklığa kimse getirmiyor.

Tahta ürünler çok güvenli ve dayanıklı

Selver;  Buradan yetkililerden talep etmemiz bu akşamları ara sokakların yollarını kapatıyorlar. Kimi vatandaş arabalarından gelip giremiyor. Mesela o yüzden alışverişimiz biraz düşük dükkanımızın kirasını bile çıkaramıyoruz. Halkın bu işe ilgisi fazla mesela tahtaları gelip tamir ettiriyorlar kullanıyorlar mesela bir plastik düşmüş bir bayan düşmüş banyoda beyin kanaması geçirmiş plastik açılmış dağılmış ama tahta düşmez tahtayı yıllarca kullanır banyo kütükleri tahtadan olur. Kütük ağacından yapılıyor yıllarca kullanıyorlar.

Teknoloji geliştiği zaman bizim işlerde düştü

Selver; Bizim şu parmaklarımızı makinede kopartıyoruz. Gözlerimi 12 numara çalışamıyoruz. Makinede gözlerimiz iyi görmüyor. O yüzden ben kendimi yavaşlatmışım. Şimdide çocuklara tahtadan oyuncak yapıyorum tahtadan sürahi, silah yapıyorum topaç yapıyorum. Nacar böyle mesela bir 150 esnaf var bizim çarşıda da var aşağı sanayi çarşısında da var yukarı sanayide de var her tarafta var yani şimdi çoğalmış mahalle mahalle geziyorlar çoğalmışlar. Nacarlıkla marangoz aynı kelimedir. İkisi de mesela eskiden nacar derlerdi nacar kapıyı takayı açar. Her şeyi yapar mesela nacarlara öyle derlerdi şimdi mesela inceldi diye marangoz diyorlar mobilyacı diyorlar marangoz diyorlar. Eskiden daha iyiydi şimdi biraz daha normalleşmiş dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Urfaspor’dan 4 Transfer
Urfaspor’dan 4 Transfer
Suruç'ta Feci Kaza, 1 Ölü 6 Yaralı
Suruç'ta Feci Kaza, 1 Ölü 6 Yaralı