Urfa’da 57. Alay Vefa Yürüyüşü Yapıldı

Urfa'da 57. Alay Vefa Yürüyüşü Yapıldı

Gençlik ve Spor Bakanlığınca 81 ilde eş zamanlı düzenlenen 57. Alay Vefa Yürüyüşü Şanlıurfa’da 3 bini aşkın gencin katılımıyla gerçekleştirildi.

25 Nisan 2018 - 10:52 - Güncelleme: 25 Nisan 2018 - 10:54

Gençlik ve Spor Bakanlığınca 81 ilde eş zamanlı düzenlenen 57. Alay Vefa Yürüyüşü Şanlıurfa’da 3 bini aşkın gencin katılımıyla gerçekleştirildi.

57. Alay Çanakkale Vefa Yürüyüşüne Şanlıurfa Vali Yardımcısı Selami Işık, İl Müftüsü İhsan Açık, Şanlıurfa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hakan Keşküş, Şube Müdürü Murat Önen, Basın Yayın ve Enformasyon İl Müdürü Erdoğan Güvel, Gençlik Merkezleri Koordinatör Müdürü Mesut Buğrul, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Hüseyin İlhan, Şehit Aileleri Derneği Başkanı Mehmet Yavuz, Gençlik Liderleri ve gençler katıldı.

Çanakkale Kara Savaşları'nın 103'üncü yıldönümü anma törenleri kapsamında gençler şehit olan askerler için Balıklıgöl Dergah Caminde sabah namazı kıldı.Kılınan Sabah namazının ardından gençlere tümü şehit düşen 57’inci Alay askerlerinin son yemeği, kırık buğday çorbası dağıtıldı.

Gençler 100 metre uzunluğundaki Türk bayrağı eşliğinde Dergah Caminden Şehitlik anıtına kadar yürüyüş gerçekleştirerek “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez” diye slogan attı.

Kortej yürüyüşünün ardından İl Müftüsü İhsan Açık, Kur'an-ı Kerim tilaveti okuyarak, şehitler için dua etti.

KEŞKÜŞ, “AYNI RUHLA ÇANAKKALE”

Sabahın erken saatlerinde gençlerle “Aynı Ruhla Çanakkale” diyerek 57. Alay Çanakkale şehitleri için sabah namazı kıldıklarını belirten Şanlıurfa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hakan Keşküş, gençlerin tüm yurtta şehitleri için vefa yürüyüşü gerçekleştirdiğini söyledi.

Gençlere dini ve manevi değerleri unutturmadıklarını aktaran İl Müdürü Keşküş; “Bugün Çanakkale’de Şehit düşen 57. Alay anısına tüm yurtta olduğu gibi Şanlıurfa’da da Gençlik ve Spor Bakanlığımızın ve İl Müdürlüğümüzün düzenlediği yürüyüş için gençlerimizle bir araya geldik. Tüm gençlerimizle önce sabah namazı kıldık çorba ikramında bulunduk ve şehitlik anıtına kadar kortej yürüyüşü düzenledik. Tabi böyle dini ve manevi değerleri tüm gençlerimize aksettirmek için elimizden geldiğince çaba gösteriyoruz. Bu hususta emeği geçen değerli mesai arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Programımıza katılan 3 bini aşkın gencimize de ayrıca teşekkür ediyorum. İnşallah Şanlıurfa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü olarak gençlerimize hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

EFSANEVİ 57. ALAY

Çanakkale Savaşı’nın başlangıcı olan Anzak Çıkarması'nı durdurmak için 25 Nisan 1915 sabahı harekete geçen efsanevi 57. Alay, Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki yaklaşık 3 bin subay ve ve askerden oluşuyordu.

Düşman çıkarmasını haber alır almaz Atatürk'ün inisiyatifiyle harekete geçen 57. Alay, Conkbayırı eteklerinde düşmanı karşılayarak savaşın seyrini değiştirdi. Atatürk'ün "Ben size taaruzu değil, ölmeyi emrediyorum." emriyle kendisinden sayıca çok üstün Anzak kuvvetlerine karşı saldırıya geçen alay, binlerce şehit ve yaralı vermesine karşın cepheyi korumayı başardı ve sonuçta Çanakkale Zaferi'nin kazanılmasında kilit rol oynadı.

2018/04/2018-04-25-10-53-30.jpg
2018/04/2018-04-25-10-53-31.jpg
2018/04/2018-04-25-10-53-31_1.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Urfa'da Feci Kavga 6 Ölü İşte Ölenlerin İsimleri
Urfa'da Feci Kavga 6 Ölü İşte Ölenlerin İsimleri
Kaybolan öğrencinin cansız bedeni bulundu
Kaybolan öğrencinin cansız bedeni bulundu