Urfa’da 94 Ek Kontenjan ile 1719 kişi Hacca gitti

Urfa'da 94 Ek Kontenjan ile 1719 kişi Hacca gitti

Şanlıurfa Müftü Yardımcısı Mustafa ERDEM Şanlıurfa 63 Haber’e yaptığı açıklamada, Şanlıurfa’mız da 94 ek kontenjanla beraber toplam da 1719 hacımız gitmiş oluyor.İfadelerinde bulundu.

27 Ağustos 2017 - 16:19 - Güncelleme: 30 Ağustos 2017 - 22:51

Şanlıurfa Müftü Yardımcısı Mustafa ERDEM Şanlıurfa 63 Haber’e yaptığı açıklamada, Şanlıurfa’mız da 94 ek kontenjanla beraber toplam da 1719 hacımız gitmiş oluyor.İfadelerinde bulundu.

Şanlıurfa Müftü Yardımcısı Mustafa Erdem, Diyanet ile giden hacı sayımızın toplamı 1055 oldu ek 94 kontenjanla beraber, şirketle de 664 kişi gitmiş olacak bu sene. En yaşlı hacımız 87 yaşında ve en genç hacımız yaşı küçük hacımız 1 yaşında oluyor. Tabi hac çok farklı bir ibadettir, Peygamberimiz (S.A.V) Diyor ki’ Kim hac ederse Allah rızası için ama günah işlemeden, kusur işlemeden anasından doğmuş bir çocuğun günahsızlığı gibi günahsız olur’ diyor. Bu vesile ile ben haça gidecek olan bütün kardeşlerimizin haclarının kabul Olmasını Cenab-ı Hak’tan temenni ediyorum, gidecek kardeşlerimize sabır temenni, ediyorum. Çünkü zor bir ibadettir meşakkat, kalabalık, toplu hareket etme ve sıcak bir mevsim olduğundan dolayı daha da sabır etmeleri gerekiyor, sabır ile çok mükâfat edebilirler. Şeytanı taşlama ve diğer ibadetleri yaparak orada inşallah melekleşerek Şanlıurfa’ya dönen hacı kardeşlerimizi bekliyoruz, hacları kabul Olsun Cenab-ı Hak sağ salim bir şekilde gidip dönmeyi nasip eylesin. Dedi.

Hac, Hac ziyareti hem ruhsal hem de beden bakımından önemli bir yolculuktur. Hem bedenen hem ruhsal bütün kötülüklerden arındıran hac ziyaretinde kişi eman bulur. Tüm müslümanların yapması gereken islamın şartlarından biridir. Hacı olmak için gerekli şartlar yerine getirilmeli ve Mekke’de bulunan Kâbe ziyaret edilmelidir. Zengin, fakir ayrımı yapılmadan her müslümanın aynı kıyafeti giymesi ve bu ziyaret vazifesini gerçekleştirirken haccın farzı, haccın vacibi, haccın sünneti olan belli şartları yerine getirmelidir. Dünyanın her yerinden gelen milyonlarca müslümanın buluştuğu bu kutsal topraklarda hacı adayları Kâbe’yi ziyaret ederek burada meydana gelen hac gezilerini tamamlayarak hacı olurlar. Hac ibadeti belirli aylar ve günlerde Mekke’ye bulunan Kâbe’yi ziyaret edilerek yapılır. Hac ayları olarak bilinen Zilhicce ayının 10 günü, Şevval, Kameri, Zilkade aylarıdır. Günümüzde Zilhicce ayında kurban bayramına kırk gün kala gidilir. Hacı olmak için haccın farzlarını yerine getirmek gerekir. Haccın farzları ihrama girmek, Arafat vakfesi ve Kâbe‘yi tavaf etmektedir. (Şanlıurfa 63 Haber)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Buzdolabı kablosu yangına neden oldu
Buzdolabı kablosu yangına neden oldu
Çiftçi Tarihi Kentler Birliği Ünye buluşmalarını başlattı
Çiftçi Tarihi Kentler Birliği Ünye buluşmalarını başlattı