Urfa’da Aliya İzzetbegoviç kültür konağı açıldı- Videolu...

Urfa'da Aliya İzzetbegoviç kültür konağı açıldı- Videolu Haber

Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzzetbegoviç, Şanlıurfa’da babası merhum Aliya İzzetbegoviç’in adını taşıyan kültür konağının açılışını yaptı.

26 Ekim 2017 - 08:44 - Güncelleme: 26 Ekim 2017 - 16:03

Şanlıurfa Eyyübiye Belediyesi tarafından Yeni Mahalle’de restore edilerek, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzzetbegoviç’in babası Aliya İzzetbegoviç’in adını taşıyan kültür konağının açılışına, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzzetbegoviç’in yanı sıra Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çİftçi, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, STK temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Programda açıklama yapan Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzzetbegoviç, kültür konağına babasının adının verilmesinin onun unutulmamasına büyük katkı sağlayacağını belirtti. Babasının iki savaş ve hapis dönemi yaşadığını belirten İzzetbegoviç, onun 17 yılını ülkesi için sürgün ve hapiste geçirdiğini söyledi. İzzetbegoviç, açıklamasının devamında, "Çünkü Aliya'nın ruhuna ve kişiliğine bakıldığında Türklerin içinde de bulunan en güzel özellikler vardı. Kendisi bir geleceğe bakan iyi bir Müslümandı. Kendisi bir düşünür ve hayatı düşünen bir düşünürdü. Onun hiçbir cepheden çekilmediğini ve korkmadığını biliyorum. Bizler de Aliya İzzetbegoviç ile birlikte Nisan 1992 yılında bizden güçlü olanlara karşı kalkıştık. Onlar bizden 10 kat değil 100 kat daha güçlülerdi. Buna rağmen bizi yenemediler ve onların kaçarken sırtlarını gördük. Dünyanın her yerinde Müslümanlar ayağa kalkıyor, dik duruyorlar çünkü uzun süre boyunca zor durumda kaldılar. Bir dönem kendi özgüvenimizi yitirmiştik, değerlerimizden soğumuştuk. Ancak Müslümanlar kendi değerlerine dönüyor ve dünya arenasına tekrar çıkıyor. Dünyadaki dengeleri bozuyoruz. Bundan dolayı da bize saldıracaklar. Ancak kan olmadan özgürlük olmaz. Birinin İslamiyet’in bayrağını taşıması lazım. Cesurca kendi dini değerlerine sahip çıkarak mücadele etmek gerekmektedir. Bugün İslamiyet’in bayrağını taşıyan sizsiniz. Bu vatanın, bu ülkenin büyük oğlu Recep Tayyip Erdoğan, bugün İslamiyet’in bayrağını taşıyor, cesurca ve onurlu bir şekilde. İnsanlar hayır yapıyor, kötülük yapmıyor. Allah'ın bize bir talimatı var, iyilik yapmamız lazım, kötülüğe karşı durmamız lazım. İşiniz kolay değil ama bu işi yapabilecek bir ülke varsa o da kardeş ülke Türkiye'dir” şeklinde konuştu.

Ardından açıklamalarda bulunan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, “1925 yılında doğan, Aliya İzzetbegoviç, bütün yaşamını, Avrupa’nın her zaman Müslüman olduğu için mağdur edilen Bosnalı Müslümanların birliğine harcamış ve bunun ancak İslamiyet’le kurtuluşa ereceğine inanan devlet adamıdır. Lise çağlarından itibaren üstün kabiliyetleri ile İslami konuları ilgisi ön plana çıkmıştır” diyerek konağa Aliya İzzetbegoviç’in ismini vermenin kendileri için bir onur olduğunu ifade etti.

Konuşmanın ardından İzzetbegoviç ve beraberindekiler açılışını yaptıkları konakta, Aliya İzzetbegoviç'i anlatan fotoğraf ve hayatının anlatıldığı eserleri inceledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ertekin Ailesinin Acı Günü
Ertekin Ailesinin Acı Günü
Tenis Oyun Dünyası Açılışa Gün Sayıyor
Tenis Oyun Dünyası Açılışa Gün Sayıyor