Urfa’da Birileri Bir Şey Yapsın Herkes Aynısı Yapar

Urfa'da Birileri Bir Şey Yapsın Herkes Aynısı Yapar

Şanlıurfa 63 Haber Döşemeci esnaflarından Abdulkadir Türkeri ile röportaj yaptı. Türkeri Urfa’da Birileri Bir Şey Yaparsa Herkes Aynısını Yapar. Dedi.

27 Kasım 2017 - 09:46 - Güncelleme: 27 Kasım 2017 - 20:44

Şanlıurfa 63 Haber Döşemeci esnaflarından Abdulkadir Türkeri ile röportaj yaptı. Türkeri Urfa’da Birileri Bir Şey Yaparsa Herkes Aynısını Yapar. Dedi.

Sizi tanıyabilirmiyiz ?

Abdulkadir TÜRKERİ 1990’dan beri bu işi yapıyorum.

DÖŞEMECİLİK NEDİR?

Biz imalatını durdurduktan sonra koltuk döşemeciliği yani geri dönüşüm gibi eski koltukların alınıp verniklenip, yeniden yüzlerinin yapılıp kullanılır bir hale getirilerekten kullanıma sunuyoruz. Burada bir nevi 7000 liraya alınacak bir koltuğu bizde 2000 – 2500 lira arası tamiratla kişilere yeniletip koltukları veriyoruz. Bunun için de zaten prensibimiz, evden alıp eve teslim ederiz müşterimiz hiçbir zaman mamule karışmaz, ürünü evden alırız, yapar, paketlenir tekrar evine teslim ederiz.

ŞANLIURFA’DA KAÇ DÖŞEMECİ VAR?

Yaklaşık 20’nin üstünde tamirci var, imalat ve tamir olarak bir tek biz varız bunun da son zamanlar da tamirimize cafe koltuklarını da ekledik çünkü bunlar hep dışarıdan geliyordu cafe koltukları, işyeri koltukları bunlar içinde imalat yapmaya başladık.

SADECE KOLTUK, SANDALYE Mİ SADECE YAPIYORSUNUZ?

Evet, şuan koltuk, sandalye, baza diyelim baza da döşeme işi yani bizim ki döşemecilik işi bir şeyi ağaca alıp ona yeniden bir kılıfla kullanıma hazırlamak normalde iskeletçi ağaç işleri yapar, bizim görevimiz ona döşemeyi yapıp oturacak haline getirmek. Bazen iskeleti Adana’dan getiririz onu biz döşer yeni ürün olarak da çıkarabiliriz bizim ki döşeme işi oluyor şuan.

90’LARDAN BU YANA İŞİNİZDE NELER DEĞİŞTİ?

Eskiye göre bu meslek kısır döngü içinde dönen bir meslek bazıları da etkilenmedi çünkü neden? Sanatkârlık işi sanatkâr adam el emeği, göz nuru bizim işimiz çünkü bir koltuğa işlemek, çakmak döşemek el emeği göz nuru aslında gün geçtikçe kıymete biniyor neden? Çünkü usta yetişmediğinden kalan ustalar da buradan para kazanıyor ölen bir meslek değil gün be gün kendini yenileyen bir meslek o yüzden şuan çok şükür iş az deriz, iş olunca da işte ki kar marjı çoğu işe göre güzel neden? Biz al satçı değiliz biz bir mamulü aldığımız zaman haftalarca emek veriyoruz el emeği insana para kazandırır. Ben aslında Urfa’daki insanları bu işi yapmalarını tavsiye ederim çünkü bu bir altın bileziktir. Az yetişen bir meslek ileri de çok parlak olabilir, kendi oğlum liseyi bitirdikten sonra dahi üniversiteye göndermedim burada kendisini esnaf etim üniversiteyi bitirmiş bir insan bir yerde asgari ücrete çalışmak için kapı kapı dolaşıyor. Ama benim oğlum kalifiye olmuş bir elemanın- şimdi nereye göndersem 2500 – 3000 liradan aşağı para kazanmaz bu da onun hayatını idame etmeye yeter.

MAĞAZADA SATILAN HAZIR MOBİLYALAR SİZİN İŞİNİZİ NASIL ETKİLEDİ?

Aslında döşeme işin de hazır satışla orantılı bizim işimiz de artar çünkü son zamanlar da koltuklar da düşük kalite olması sürüm olması, eskimeyi hızlandırıyor evindeki mobilyan, koltuğun ne kadar eskirse bizim de para kazanmamış o denli yükseliyor. Eskiden bir takım koltuk alırdın 10 yıl kullanırdın, 20 yıl kullanırdın bir şey olmazdı, şimdi 1 yıl önce alınmış koltuklar bize yüzlenmeye geliyor aslında bu bizim avantajımız oluyor. Gerçek manada düşünürsen ne kadar çok koltuk sirkülasyonu olursa, yeni satışı olursa onun çabuk eskimesi ve geri dönüşüm olarak bize dönmesi bizim menfaatimize oluyor, satış bizi etkilemez satışın çokluğu aslında işimizin de iyi olmasına sebep olur. Çünkü satılan koltuklar 1 – 2 yıl için de eskiyecek, eskiyen koltuklar döşenmek için bize gelecek. Zaten son zamanlar da yapılan koltuklar da emitasyon malzemelerden kullanıldığı için kalitesiz, biz de kaliteli kumaşlarla yaptığımız için geri dönüşümü geldiği an biz para kazanıyoruz, bu günlerde de geliyor çok şükür hiçbir esnafımız da boş değil. Dediğim gibi koca Urfa’da 20’ye yakın döşemeci var aslında 20 tane azdır az olduğumuz için de çok şükür diğer esnaflar otururken bizler çalışıyoruz, o konuda şikâyetimiz yok bizim. Mesleğimizi seviyoruz, güzel bir meslek, kazandıran bir meslek ama kaliteden ödün vermediğimiz müddetçe.

HAZIR ALMAK YERİNE HALEN SİZDE KOLTUK YAPTIRAN VAR MI?

Evet, var hatta daha bugün gönderdiğim bir koltuk müşterimize 3 bin 200 liraya mal oldu. Ben 3 bin 200 liraya gider yeni takım alırım diyen müşterim alacağı takımın kalitesi ile kendi eski takımın kalitesini karşılaştırınca, kendisinin ki ondan daha güzel olacak diye tamiratını yaptırdı. Şimdi zaten yapılan kaliteli bir mal 10 bin liradan aşağı değil, herkes de 10 bin  lira verip tekrardan koltuk alamayacağına göre  bin 500 – 2 bin lira ile eski koltuklarını sil baştan yeniletip kullanıma sunabiliyoruz. Daha sağlam, daha kaliteli bir malzeme kullanıyoruz. Artı müşterimizin ekonomisine de katkımız oluyor.

ÇALIŞMA SİSTEMİNİZ ŞARK ODASI İLE AYNI. ARANIZDA NE FARK VAR?

Şark odası son zamanlar da oluşan bir sektör, onu da zaten ilk Urfa’ya getiren benim. Şuan yeğenime devrettim, yeğenim yapıyor onunla bizim aramızda ki fark nedir? Onlar sadece süngerle, minder olarak çalışılır adı üzerinde şark odası. Şuan kendi evimiz de kaç kişi de kaç tane şark odası olabilir? O ayrı bir bölüm, o hobi yani bir odam olsun, şark odası kişiye özel veya kurumlar, restoranlar, oteller ama geleceği yok o da çoğaldı çünkü Urfa’da görenektir birileri bir şey yaparken peşi sıra herkes yapamaya başlar. Onunla bizim aramız da bir bağ yok çünkü onların ki sadece dikiş işidir, bizim ki döşeme tabancası ile çakma işidir, bizimki ile onun arasında fark var onlar kendi branşların da tekstil sektörü olarak geçer onlar mobilya olarak geçmez. Mobilyayı mobilya eden üzerinde ki ahşaptır. Bizim koltuklarımızda da ahşap olduğu için biz ahşap mobilya deriz, onların ki tekstle girer çünkü sünger ile kumaştan ibaret bir şey orada çakma ve döşeme işi yok.

BİR DÖŞEMECİ İLE ANLAŞILACAĞI ZAMAN NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR?

Döşemeci de eğer bir koltuğunuzu değiştirmek istiyorsanız, önce işverenle, o esnafın size vermiş olduğu değer, önceden yapmış olduğu işleri size sunum yapması lazım eğer bilgisayarında, eğer telefonun da biz yaptığımız takımların fotoğrafını çekeriz bir sonra ki gelen müşterilere takımının bu şekilden bu şekilde geleceğini kendisine önceden gösteririz. Öte yandan kumaş kalitesi, kumaş kaliteleri silinebilir, leke tutmaz kumaşlarımız vardır zaten şuan kullandığımız yüzde 100 leke tutmayan, silinmesi kolay kumaşlar. Bir de bu kumaşların son zamanlar da Çin malı çıktı yarı fiyatına, ama sanki uzaktan baktığın da bire bir… Çin malı, bunu müşteri beğenmez. İşte orada müşteri ile usta arasında ki iyi niyet, onu da su istimal eden esnaflarımız var kulağımıza geliyor, buda bizi rencide ediyor bazen bizim ismimizi de bunlara karıştırıyorlar çünkü müşteri bilmez iyi ve kötüyü. Benim tek ricam kendi esnafımdan olan arkadaşlara, kaliteli ürünler seçsinler, hizmet versinler zaten kaliteli bir kumaştan yapılan bir koltuğunuz da gösterir, kaliteli bir iş olur, 3 kuruşu fazla olur müşteriye bunu anlatmak lazım, göstermek lazım. Bunun için de esnafına art niyetlisine dikkat etmeleri lazım her meslekte iyi ve kötü niyetli arkadaşlar olmuştur bundan sonra da olmaya devam edecek.

YETKİLİLERDEN TALEPLERİNİZ NELER?

Yetkililerle aslında bağlantılı olacağımız bir şey yok. Esnaflık kişinin kendi becerisinden doğacak bir şeydir, dediğim gibi devlet bize her türlü hizmeti sunmuş, her türlü teşviki de önümüze koyuyor. Benim şuan işyerim eşimin adına genç girişimci belgesi ile yaptım, düzenledim. Oğlumu girişimcilik kursuna gönderiyorum askerden sonra oda aynı şekilde, gerekli hibesini de devlet yapıyor, her şeyi devletten beklemekte olmuyor, kurumları suçlamaktan da olmuyor öncelik kendi kendimize çeki düzen vermek. Ben iyi esnafım, kaliteli iş yapacağım dersen yaparsan zaten kazanan sen olursun. Bazıları gibi devleti kötülemekle, milleti kötülemekle olmaz. Esnaflık kişi de biter, ustada biter. Kalkıp da devlet şu hizmeti verdi, bu hizmeti vermedi hayır devlet her türlü hizmeti veriyor tarımda da, saniye de en ufak bir iş yapmaya kalktığında, sen dahi kendi branşında gazeteci bir iş yapmaya kalksan devlet gerekli desteği veriyor, çalışmanı yap, desteğini veriyor. Gazete açmak istesen dahi devlet sana yine teşvikini veriyor, devlet üzerine düşeni fazlasıyla yapmış. Devlet devlettir, verdiklerini yazmıştır sen o kriterlere uyarsan devletten alırsın kriterlere uymazsan zaten sen devleti dolandırmak için yapıyorsundur bunun için esnafın kendi kendini geliştirmesi lazım.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Ben teşekkür ederim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Harran'da Okula Gitmeyen Öğrenci Kalmayacak
Harran'da Okula Gitmeyen Öğrenci Kalmayacak
Boşaltılan Hastane Binası Bağımlıların Meskeni Oldu
Boşaltılan Hastane Binası Bağımlıların Meskeni Oldu