Urfa’da Döşemeciler Çırak Bulamıyor

Urfa'da Döşemeciler Çırak Bulamıyor

Döşeme Ustası İsmail Can Şanlıurfa 63 Haber’e yaptığı açıklamada, Esnafın gelişmesi açısından çırak, kalfa, usta artık yavaş yavaş azalmaya başlıyor, eskiden bir çocuk hem işe giderdi hem okula devam ederdi.Dedi

27 Mart 2018 - 23:00 - Güncelleme: 28 Mart 2018 - 19:47

Döşeme Ustası İsmail Can Şanlıurfa 63 Haber’e yaptığı açıklamada, Eski koltukların, sandalyelerin, çekyatların vs. tamiratı, onarımı, yüz değişimi yapılır, döşemecilik dendiği zaman bunlar içine giriyor.

Esnafın gelişmesi açısından çırak, kalfa, usta artık yavaş yavaş azalmaya başlıyor, eskiden bir çocuk hem işe giderdi hem okula devam ederdi ama şimdi öyle bir sistem oldu ki çocuk sadece okula gidiyor. Tamam, okula gitsin ama herkes okulda başarılı olacak diye bir şey de yok, bunu farklı bir sistem yapmışlar. Gelecek açısında meslek ölüyor, tek bir meslek için değil tüm meslekler için öyle, artık sanat ölüyor. 10 Yıl öncesinde işler daha farklıydı eskiden bu kadar çok mağaza yoktu, sıfır koltuk satan mağaza yoktu. Evinde koltuğu olan ister istemez bir süre sonra değiştirme ihtiyacı duyuyordu, şuan bilindiği üzere birçok yerde birçok mağaza var o yüzden mesleğimize sektesi oluyor. Herkesin de sıfır koltuk alma gücü de yok o da ayrı bir konu ama dediğim gibi her tarafta mağazalar var ve halkımız eskide sağlamlığa bakıyorlardı şimdi gösterişe bakıyorlar ve o gösterişi farklı fiyatlara da sunuyorlar. Koltuğun iskeleti nasıl? Gürgenden mi yapılmış?  Kumaşı nasıl? Süngeri nasıl? Bunlara bakmıyorlar, sadece görüntü olsun diyorlar. Meslek yavaşça ölüyor, çırak yetişmiyor, kalfa yetişmiyor, işi ehli ile yapan ustalar yok 10 yıl öncesi ile şuan ki fark budur. Talep var, işi bilen adamlar var eski koltuklarının yüzünü değiştiren, tamir yaptıranlar var talep oluyor tabi ki. Biz de her kesime hitap ediyoruz, maddi gücü fark etmeksizin yeter ki işin ustasını bulsunlar ve yaptırsınlar, sonrası geliyor tabi ki yani her kesime hitap ediyoruz. Çırak yetişmemesi ise bu konuya yetkililerin çözüm bulması lazım, herkes okul okuyacak diye bir şey yok, her şeyi standart yapmışlar çocuklar okul okuyorlar örneğin sabah 8 – 9’ da okula gidiyorlar ve akşam 5 – 6’ da çıkıyorlar. Eskiden çalışma merakı vardı gençler de bu yüzden de çırak ve kalfa yetişiyordu. Şimdi yok, hem aileler göndermiyor çocuklarını hem de sistemden dolayı. Devletimizin bize destek vermesi lazım, herkes okul okuyacak, herkes devlet memuru olacak diye bir şey yok. Şimdi yetişen gençlerin hepsi fabrikalara gidip çalışıyorlar ve meslekte ölüyor tek sorunumuz bunlardır. Bu işi bilen ehil insanlar var, bizden daha tecrübeli kişiler var bunlarla istişare yapılsa bir çözüm bulunsa, nasıl bir çözüm? Biz okula gitmesinler demiyoruz, gitsinler ama bunun da standardını yapsınlar çırak yetişsin aynı zamanda okul okumak isteyen okulunu okusun, döşemeci olmak isteyen döşemeci olsun, kasap olmak isteyen kasap olsun bunların önünü açmak lazım. Nesil ölüyor, haberler de bile görüyoruz 12 – 14 yaşlarında ki çocuklar bile farklı farklı maddeler kullanıyor, devletimizin bunların önüne geçmesi lazım çünkü devletten de büyüğü yok. Dedi.(Şanlıurfa 63 Haber-Son Dakika Urfa Haberleri)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tarihi Ankara mitinginde önemli açıklamalar
Tarihi Ankara mitinginde önemli açıklamalar
Oyuncakları gören küçük Mirza'nın mutluluğu izleyenleri duygulandırdı
Oyuncakları gören küçük Mirza'nın mutluluğu izleyenleri...