Urfa’da Gelişi güzel AVM’ler açılmamalı

Urfa'da Gelişi güzel AVM’ler açılmamalı

30 yıldır Urfa’da esnaflık yapan Mehmet Daval; kurban bayramı öncesi alış verişle ilgili Şanlıurfa 63 Haber’e özel açıklamalarda bulundu.

30 Ağustos 2017 - 01:24

30 yıldır Urfa’da esnaflık yapan Mehmet Daval; kurban bayramı öncesi alış verişle ilgili Şanlıurfa 63 Haber’e özel açıklamalarda bulundu.

Mehmet Daval; Malumunuz havalar çok sıcak bölgemizde genelde işçi bölgesi olduğu için millet çalışmaya gidiyor. İnşallah bayramda önce gelmelerini temenni ediyoruz. Geldikten sonra herhalde büyük bir ihtimalle bayram alışverişimiz başlar ama milletimiz her nedense bayram alışverişini son haftaya değil de son güne bırakıyorlar ve bu son güne bırakmaları sebepten dolayı da ne biz bir şey anlayabiliyoruz. Ne onlar istediği ürünü bulabiliyor her iki tarafta zorlanıyor. Bizim tavsiyemiz vatandaşlarımıza Şanlıurfalı hemşerilerimize işte 1 hafta 15-10 gün önceden gelip alışverişlerini rahat bir şekilde yapmalarını temenni ediyoruz.

Alış verişi vatandaş son güne bırakıyor

Daval; Yanlış öyle bir şey yok kesinlikle öyle bir şey yok.Son güne bıraktıkları zaman hem istedikleri çeşitleri renkleri bulmakta zorlanıyorlar hemde son günde millet biraz daha indirim var diye millet son güne bırakıyor öyle bir şey yok  bizde 1.ci gün neyse son günde fiyatlar aynı zaten biz millete indirimli bir şekilde millete hizmet vermeye devam ediyoruz

Vatandaş kurban telaşına düşüyor

Şanlıurfa’nın alım gücü biraz malumunuz biraz düşük bu nedendir nüfus çoğunluğundan dolayı atıyorum her bir ailenin 5-6-7-8-10 olan nüfusu var e bundan dolayı da alım gücü gerçekten biraz düşüyor malumunuz bu bayramda kurban bayramı  millet biraz kurban telaşına düştükleri için önce kurbanı halletmeye çalışıyor. Daha sonra eğer işte imkanı varsa kendilerine bir şeyler almaya çalışıyorlar.

Bayram fırsatçılığı yapmıyoruz

Daval; Şimdi sahte indirimden kasıt ne demek istediğinizi anlayamadım nasıl bizde sürekli indirimde vatandaşımıza uygun vermeye gayret gösteriyoruz fiyatlarımızda gayet uygundur yani biz herhangi bir bayram fırsatçılığı da yapmıyoruz. Bizde yılın 12 ayı biz uygun şekilde vermeye gayret ediyoruz vatandaşa dedi.

Küçük esnaf olmazsa büyük esnaf olmaz

Daval; Yani biz burada bildiğiniz gibi daha önce şanlıurfa’da bir tek işte bu Haşimiye meydanı, Yıldız meydanı ve Sarayönüne kadar vardı. Şuan urfa’nın hemen hemen her mahallesinde her bölgesinde işyerleri açıldı. AVM’ler açıldı yani milletimiz artık bu yönden bilinçli herkes ne olduğunu biliyor az çok bilgisi var. O yüzden kesinlikle kanmamalarını tavsiye ediyorum. Tabiî ki büyük bir ölçüde etkiledi bizi bu AVM’ler gelişi güzel her yerde açılması küçük esnafı orta ölçekteki esnafı büyük bir şekilde etkiledi. Yani bizim devletten isteğimiz gelişi güzel AVM’lerin açılmaması çünkü küçük esnaf her zaman var olması gereklidir. Çünkü küçük esnaf olmazsa büyük esnaf hiç olmaz o yüzden bizim için daha biraz çalışma yapmasını biz istiyoruz AVM’lerin gelişi güzel açılmamasını talep ediyoruz.

Gelişi güzel AVM’ler açılmamalı

Daval;Ben yetkililerden talebimiz gelişi güzel AVM’lerin açılmaması küçük esnafı kollaması orta ölçekteki esnafı kollaması çünkü orta ve küçük ölçekli esnaflar devletin bel kemiğidir. Eğer küçük esnaf olmazsa inanın hiç bir şey olmaz ekonomi büyümez küçük esnaftaki sorun devlete katkısı daha büyüktür diye düşünüyorum.

Pamuklu ürünler alınmalı

Daval;  Yani biz daha çok pamuklu ürünler spor ürünler tişört tarzı gömlek tarzı keten pantolon tarzı ürünleri tavsiye ediyoruz nedeni biliyorsunuz bölgemiz çok sıcak bir bölge ondan dolayı pamuklu ürünlerin giyilmesini tavsiye ediyoruz. İşte dediğimiz gibi Şanlıurfa halkına biz diyoruz ki alışverişinizi son güne bırakmayın son haftaya bırakmayın gelen rahat rahat bir şekilde sizde istediğiniz ürünleri istediğiniz fiyata istediğiniz rahatlıkta bulabilirsiniz inanın vatandaşta esnafta sıkıntıya giriyor istediği ürünü bulamıyor ona tavsiyem yani önceden daha önce den gelip işlerini halletmelerini istiyoruz.

Mahalle aralarında bile giyim mağazaları açıldı

Daval; Esnaf olarak dediğim gibi daha önce biz 1980’lerde bu işe başladık o zamanlar esnaf giyim olarak çok böyle yaygın kalabalık değildi. Ama şimdi baktığınız zaman mahalle aralarında bile giyim işi yapan esnaflar var buda haliyle işi daha çok rekabete sürüklüyor. Yani zorlanıyor açan herkeste yani yapamıyor. Kimse verim alamıyor daha doğrusu yani ehli olan bu işi yapabiliyor. Yapamayan girişmesin çünkü daha sonrada bu işi yapamıyor o yüzden yani işi bilen gücü olan yapsın diyorum bu işi.

Suriyeliler Şanlıurfa esnafını etkiledi

Daval; Yani Suriyeliler belki biraz iş konusunda vatandaşlarımızı etkiledi onun dışında herhangi bir etkisinin olduğunu düşünmüyorum. Her ne kadar etki etse de alışverişe de etkisi olmuştur. Yani Suriyeli vatandaşlarımız bizim misafirlerimizdir. Biz onlardan dolayı her hangi bir sıkıntımız yok. Her ne kadar buraya göç etmişlerse de katkıları olmuştur diye düşünüyorum.dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Park halinde hareket eden vinç faciaya neden oluyordu
Park halinde hareket eden vinç faciaya neden oluyordu
Cadde Ortasındaki Kanlı Hesaplaşma
Cadde Ortasındaki Kanlı Hesaplaşma