Urfa’da Gitar Kursuna Yoğun İlgi-Videolu Haber

Urfa'da Gitar Kursuna Yoğun İlgi-Videolu Haber

Şanlıurfa Gençlik Merkezinde gençler eğitimden boş kalan zamanlarında başta gitar olmak üzere müzik eğitimi alıyor.

26 Ağustos 2017 - 02:21

Şanlıurfa Gençlik Merkezinde gençler eğitimden boş kalan zamanlarında başta gitar olmak üzere müzik eğitimi alıyor. 6 yıldan beri Şanlıurfa gençlik merkezinde gitar eğitmeni Emrah Balıkçıoğlu, Her dönem kayıtlarımız da yoğun bir ilgi ile karşılaşıyoruz, elimizden geldiği kadar gençlere yardımcı olmaya çalışıyoruz, gençlik merkezine bütün gençleri bekliyoruz. Dedi.

Serhat BAKIR Van’dan geldim üniversite okuyorum burada, ben kursa yazılıp gitar çalacağım dedim ve geldim hemen hemen yarısını öğrendim. Buradan gayet memnunum hocaların ilgilenmesi olsun gayet güzel. Dedi.

Filiz Deniz ise İngilizce öğretmeniyim burada gençlik merkezinin gitar kursuna geliyorum yaklaşık 2 aydır. Gençlerin ilgisi oldukça yoğun özellikle liseden gelen bir sürü genç var ve bizde yetişkinler olarak buraya geliyoruz. Ben önceden aslında bir enstrüman çalıp çalamadığımı bilmiyordum buraya gelene kadar, şuan ne kadar yol kat ettim bilmiyorum ama kendimi bu konuda iyi hissedebiliyorum şuan en azından kendimi tatmin edebiliyorum oldukça memnunum. Dedi.

Ne kadar sürede gitar öğrenilebilir?

Her gün alıştırma yaparak yada mümkün olduğunca düzenli aralıklarla çalışarak uzun vadede iyi bir gitarist olmanız mümkün. Eğer, uygun bir alıştırma metodu ile her gün 15 dakika çalışabilirseniz, kendisine hedef koymayıp, zorlamadan 60 dakika ayıran birinde göre çok daha iyi bir gitarist olabilirsiniz. Çoğu insan zaten bildiği şarkıları tekrar tekrar çalarak alıştırma yapar. Bu verimli bir çalışmadan ziyade fazla zaman kaybına neden olur. Bunun yerine daha ileri teknikleri öğrenip ilerleyebilirsiniz. Aslında en uygun gitar öğrenme şekli şarkıların içindeki belli kalıpları çözmeye çalışarak yada size zor gelen çalamadığınız parçalarda alıştırma yaparak gerçekleşir. Bunu çizim yapmaya benzetebiliriz. Eğer yaptığınız çizimde, burun çizmekte zorluk çekiyorsanız, hata yaptığınızda her defasında yaptığınız çizimin yüzü dışındaki diğer yerleri silmezsiniz. Çünkü, her defasında başa gelip zaten bildiğiniz kısımları çalmak gereksiz zaman kaybı yaratabilir.

Gitar öğrenmek oldukça keyif vericidir. Ancak belli bir seviyeye geldiğinizde bir o kadar da zorlaşır. Çoğu müzikal enstrüman ustalık seviyesi 1 ile 8 arasında derecelendirilir. 8 ve üzeri ulaşılabilecek en üst düzeydir. Öğrenciden öğrenciye değişmekle birlikte, genel olarak gitar öğrencileri arasında 1 ve 2 seviyesine ulaşmak bir ya da 2 ay sürmektedir. Daha üst seviyelere ulaşmak, düzenli çalışmalarla iki veya 3 yıl sürebilmektedir.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bir alanda gerçekten başarılı olabilmek için, o alanda 10,000 saat aktif olarak çalışma yapmanız gerekiyor. Bu durum gitar için de doğrudur. Mükemmel bir gitarist olabilmek, uzun süre çalışmak ve pratik yapmaktan geçiyor. Size kısa sürede her şeyi öğreteceğini iddia eden reklamlara inanmayın. Bunlar sadece reklam.

İyi bir gitarist olmanın yolu iyi bir eğitim ve uzun süre çalışmaktan geçiyor. Fakat gerekli çalışmaları yaptıktan sonra orta derecede çalmaya başlamak birkaç ayı alacaktır

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti Şanlıurfa İl Başkanından Birecik ve Halfeti Açıklaması
AK Parti Şanlıurfa İl Başkanından Birecik ve Halfeti...
Karaköprü Belediyesi’nden Yapılandırma Uyarısı
Karaköprü Belediyesi’nden Yapılandırma Uyarısı