Urfa’da Hastaların Tedavisini HBYS Engelliyor

Urfa'da Hastaların Tedavisini HBYS Engelliyor

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. İdris Dağ Urfa'daki Hastaların tedavisini HBYS engelliyor.Dedi

15 Mayıs 2018 - 22:20

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. İdris Dağ Urfa'daki Hastaların tedavisini HBYS engelliyor.Dedi

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. İdris Dağ Hastanedeki çalışmalar ile ilgili basın toplantısı düzenledi.Dr. İdris Dağ,  MR sonuçlarının geç gelmesi ile ilgili olarak İnşallah bunları hızlandıracağız, biz bununla ilgili çalışmamızı şöyle yaptık: randevuları  daha çok bizim cihaza yönlendirmeye başladık ama hizmet alımı bitinceye kadar mecburen devam etmek zorundayız ama daha çok bizim hastanenin kendine ait olan cihazlarına yönlendirme yapınca bu sorunu yavaş yavaş ortadan kaldıracağız. Bunun üzerinde de özellikle duruyoruz inşallah kısa sürede çözeriz.

Hastanede ve ildeki diğer hastanelerde yer varsa hasta anjiyo ile ilgili hiçbir yere sevk edilmiyor ve o kararı çıkardık en son aldığımız karar bu. Hasta, Urfa’da yer varsa her hangi bir hastanede hasta dışarıya sevk edilmeyecek ve son 1 – 2 ay içerisinde de bu sevkler durmuştur, yapılmıyor ve o konu ile ilgili çalışmalarımız vardır.

Dağ, Hastanemizde özellikle bazı birimler de iftar sonrası hizmet verme ile ilgili çalışmamız oldu dahiliye, göğüs, kardiyoloji, KBB ve göz polikliniği gece saat 11 – 12’ye kadar açık olacak, vatandaşımız iftardan sonra da buradan faydalanabilecek. Bu konu ile ilgili mevcut çalışmalarımız bunlar,  gerekli tedavisi, gerekli filmleri vs. çekilecek, normal gündüz yapılan tedavi aynen gece 12’ye kadar bahsettiğim ilgili branşlar da devam edecek.

Hasta yakınlarının park sorunu ile ilgili Arka alanda 3 tane kapı var, oranın otoparkı ile ilgili 3 tane kapı var şuan da giriş yapılabilecek, ama orası vatandaş için biraz uzak kaçtığı için. Oradan kapı açabilmemiz için, orada nükleer tıp var, radyasyon onkolojisi var onların hepsini dağıtmam gerekiyor. İnşallah ileri ki tarihler de şehir hastaneleri açıldığında onunla ilgili çalışma yapacağız. Çünkü oraya kapı açabilmem için bir birimi yıkmam gerekiyor, ben inşaatı çok sevmiyorum daha çok hizmeti seviyorum, vatandaş hastasını bırakıp götürsün hastasını bıraksın. Çünkü oradan açtığımız zaman polikliniğe giriş yapmamız gerekiyor ve 4 kat yukarı çıkmamız gerekiyor o da sıkıntı oluyor, bazen yetmeyebiliyor bazen arıza olabiliyor, hastanın yukarı çıkması çok zor olur o açıdan çalışmamız var.

Dağ, Ben 22 – 23 yıldır bu hastane de çalışıyorum, 22 – 23 yıldan beri olan sıkıntılarımızdan biri, belli bazı branşlar nöroloji, beyin cerrahi gibi branşlar bunlar da herhalde mezuniyetleri az olduğundan dolayı, buraya gelen önce bir ağlayarak geliyor ve gittikten sonra da ağlıyor diyor ki, ben niye geldim tekrar buraya geri gelmek istiyor ve çoğu da geri gelmek istiyor, bence bu durum mezuniyetle alakalı olan bir şey dir. Şanlıurfa’nın insanı ile alakalı bir şey olduğuna tahammül etmiyorum ama zamanla bu mezuniyetler fazla olunca bu sıkıntılar da herhalde gider.

Dağ, Son dönemler de yoğun bakımlarla ilgili kış aylarında zaman zaman sıkıntı yaşıyoruz hasta yoğunluğundan dolayı, bahar aylarına girdiğimiz zaman onunla ilgili çok ciddi sıkıntımız olmuyor, ne zaman olabilir? Çok özelliklidir, çok farklıdır belki dışarı gider ama genel de şuan da dışarıya sevkimiz yok denilecek kadar azdır.

Dağ, Hedeflerimiz, ilk olarak ERCP merkezinin ileri ki bir tarihte kurulması, eğitimler tamamlandıktan sonra en kısa süremiz 6 aydır, sonrasında ise, şuan da başlattığımız diyabetlik ayak kronik yara bakımı polikliniği hastalarının burada tedavi edilmesi. Gücümüz, ömrümüz ve vaktimiz yeterse eğer bu hastane de böbrek nakli birimi kurulabilirse onunla ilgili eğitimleri ve yazışmaları da başlattık. Dedi.

Kısa adı HBYS olan Hastane Bilgi Yönetim sisteminin sık sık kesilmesi ile hasta kayıtlarının yapılmaması ve vatandaşların mağdur olması ile ilgili Dr. İdris Dağ, ihaleyi alan firmayı defalarca uyardıklarını ve sistemin kesilmemesi için her türlü girişimi yapıyoruz. Ancak, sistemin kesilmesi ile de görevlilerin ve doktorların yapacağı bir durum yok. Teknolojinin faydaları yanında bazı olumsuzlukları oluyor zamanla sistemin düzelecektir. Dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x