Urfa’da Hedef 1 Buçuk Milyon Turist

Urfa'da Hedef 1 Buçuk Milyon Turist

Şanlıurfa'da 2018 hedefini 1 milyon turist olarak belirleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, bu hedefini yükselterek 1 buçuk milyon olarak belirledi.

16 Mayıs 2018 - 15:43

Geçen yıl 800 bini aşan turist sayısı ile son yılların en yoğun turizm sezonunu yaşayan Şanlıurfa'da 2018 hedefini 1 milyon turist olarak belirleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, bu hedefini yükseltti. Çiftçi, "Yoğun çalışmalarımızla bu yıl ki turist hedefimizi 1 buçuk milyon olarak belirledik" dedi.

Tarihi dokusu, kültürel yapısı, inanç merkezi ve zengin mutfağı ile Güneydoğunun incisi olan Şanlıurfa’ya turist akını yaşanıyor. Çiftçi’nin 'Şanlıurfa tarihi yeniden canlanıyor' projesiyle cazibe merkezi haline gelen Şanlıurfa'da 2018 yılı için belirlenen 1 milyon turist hedefi de 1 buçuk milyona çıkarıldı. Balıklıgöl alt ve üst yapı çalışmaları, tarihi Barutçu Hanı ve Çarmelik Kervansarayı restorasyon çalışmaları, Kızılkoyun ve Kale Eteği projeleri ile birçok tarihi alanı şehrin turizmine kazandıran büyükşehir belediyesi, içerisinde bulunduğumuz turizm sezonunda da benzer uygulamalarına kaldığı yerden devam ediyor.

Balıklıgöl yenilendi

Büyükşehir Belediyesi tarafından Balıklıgöl platosunda yapılan alt ve üst yapı çalışmaları ile geçmiş dönemlerde aşırı yağışlardan dolayı yaşanan sıkıntıları tarihe karıştı. Yaklaşık 3 ay süren yoğun çalışmaların ardından Balıklıgöl platosu yeni görünümüne kavuştu.

Kızılkoyun ve Kale Eteğ’i tarihe ışık tutacak

Tarihi canlandırma adına önemli yatırımlar yapan Büyükşehir Belediyesi, Kızılkoyun ve Kale Eteği’nde yaptığı çalışmalarla birçok kaya mezarını ve taban mozaiklerini gün yüzüne çıkardı.

Barutçu Hanı ve Çarmelik Kervansaray’ı restore edildi

Geçmişi 16. yüzyıla dayanan ve 3 katlı Barutçu Hanı ve 17. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Çarmelik Kervansarayı, restorasyon çalışmalarıyla yeni görünümüne kavuşturularak Şanlıurfa turizmine kazandırıldı.

“Şanlıurfa’ya turist akını yaşanıyor”

Turizm alanında gerekli yatırımların yapıldığını belirten Çiftçi, "Büyükşehir Belediye Başkanlığı olarak 2 buçuk 3 yıldır yoğun bir şekilde turizm sektörü ile ilgileniyoruz. Şanlıurfa’da yer alan turistik, kültürel ve tarihi varlıklarımızı gün ışığına çıkarıyoruz. Dolayısıyla Şanlıurfa'mıza, Peygamberler Şehrimize, Halil-ür Rahman’a daha fazla turist ağırlayabilmek adına gerekli olan tanıtım ve yatırım faaliyetlerini yapıyoruz. Ulusal anlamda programlar yapılıyor. Şanlıurfa’nın ne kadar kutsal bir yer olduğu 12 bin yıllık şehrin insanlara vermiş olduğu kültürel birikimi her fırsatta vurguluyoruz. Şanlıurfa'mıza gelen turistler yer bulamamaktan şikâyetçiler. Şuan itibariyle oteller doluluk nedeniyle 1 buçuk ay sonraya gün verebiliyorlar” dedi.

"Yeni oteller açılacak"

Şanlıurfa’ya yatırım konusunda hassas davrandıklarının vurgulayan Çiftçi, “Yeni yatırımcıları bekliyoruz. Turizm alanında yatırımlar devam edecek. Şanlıurfa’ya gelen yatırımcılar ile yeni oteller yapılacak. Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın yapmış olduğu Fuar Merkezi, fuar turizmini canlandırdı. Yine Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın içinde olduğu ‘Şanlıurfa’da tarih yeniden canlanıyor’ projesi kapsamında Göbeklitepe’de altyapı, yol, içme suyu, karşılama ünitesi ve üst örtü çalışmaları tamamlandı” şeklinde konuştu.

Çiftçi, hedefi 1 buçuk milyon olarak belirledi

Çiftçi, 2018 hedefini 1 milyon turist olarak belirlemişti. Otellerin doluluk oranını göz önünde bulundurarak turizmin önemine değinen Çiftçi, hedefin üzerinde turistin geleceğini belirtti. İşletmelerin yoğunluğa hazır olmasını söyleyen Çiftçi, “Kaliteden hiçbir zaman ödün verilmemeli. Herkes hizmet sektörünü çok kaliteli bir şekilde yapmalı. Gerek otellerimiz gerek restoranlarımız gerekse dinlenme alanlarımız hepsinin buna hazır olması gerekiyor. Şanlıurfa’nın müziğini, mutfağını, kültürel varlığını, mistik havasını gelen tüm misafirlerimize yansıtmamız gerekiyor. Büyükşehir bu bakış açısıyla hareket ediyor. Bizler çalıştıkça Şanlıurfa turist akınına uğruyor” diye konuştu.

2018/05/2018-05-16-15-49-09.jpg
2018/05/2018-05-16-15-49-10.jpg
2018/05/2018-05-16-15-49-12.jpg
2018/05/2018-05-16-15-49-13.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Aksak’ın Görüşmeleri Meyvesini Vermeye Başladı
Aksak’ın Görüşmeleri Meyvesini Vermeye Başladı
Bakan Koca'dan Viranşehir'e Müjde
Bakan Koca'dan Viranşehir'e Müjde