Urfa’da İşitme Cihazı Raporları Yazılmıyor

Urfa'da İşitme Cihazı Raporları Yazılmıyor

Şanlıurfa'da yaklaşık iki aydır resmi sağlık kurumlarında işitme cihazları için ihtiyacı olan hastalara dahil rapor verilmediği iddia edildi.

23 Ekim 2018 - 23:42 - Güncelleme: 25 Ekim 2018 - 14:18

Şanlıurfa'da yaklaşık iki aydır resmi sağlık kurumlarında işitme cihazı için ihtiyacı olan hastalara dahil rapor verilmediği iddia edildi.

İşitme Merkezi Sahibi ve Sorumlu Müdürü Ramazan Sincar Şanlıurfa 63 Haber’e yaptığı açıklamada, Şanlıurfa’da işitme kayıplı ya da işitme engelli hastaların sorunlarıyla ilgili son zamanlar da çok ciddi sorunları, hastaneyle ilgili, raporlarla ilgili çok ciddi sorunları var. En önemlisi şu, şuan da Şanlıurfa’mız da işitme cihazları raporları yazılmıyor hastanelerde ve bu aslında keyfi bir muamele, resmi hiçbir dayanağı olmayan bir konudur. KBB doktorlarının yapmış olduğu bir şeydir, peki asıl yapılması gereken şey nedir? Yapılması gereken SGK’nın yönetmeliği var ve artı resmi gazetede de yayınlanan bir sağlık uygulama tebliği yönetmeliği var, bu tebliğe göre, işitme kayıpları iki taraflı 30 desibel ve üzerinde ise hastaya doktorlar işitme cihazı yazabilir. Ama yıllardır cihaz kullanan aynı zamanda sonradan işitme kayıplı olduğunu öğrenen hastalar hastanelerimize gidiyor, tabi yönetmelikte şöyle bir durum daha var resmi sağlık kurumlarınca bu rapor verilebiliyor özel hastaneler değil, bu rapor üniversiteler de ve devlet hastanelerinde bu rapor verilebiliyor. Hastaneler de bazı odyolojik testler yapılıyor, bu testin sonucuna göre doktorlarımız hastalarımıza 3 hekim imzalı bir rapor veriyor normal heyet raporu değil sadece cihaz kullanması gerektiği, sağ kulağına, sol kulağına veya her iki kulağına cihaz kullanması gerektiği şeklinde rapor veriliyor, hastalar da sosyal güvence aracılığıyla bundan faydalanıyor.

Şuanda resmi sağlık kurumlarımızda neredeyse hiçbirinde son iki aydır rapor yazılmıyor. Peki, bu durum hangi sakıncaları doğurur? Duymayan kişi duymak istediği seslerden mahrum kalacak, sonuçta bu işitme merkezleri Türkiye’de 1500’e yakın İl Sağlık Müdürlüklerince, Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılmış sorumlu müdürü olan merkezlerdir. Bu merkezlerden cihaz alacaklar hastalar işitme kayıplarını bir şekilde telafi etmek için ama rapor yazılmadığında ödeme güçlüğü de olan insanlar cihaz alamıyor ve bu da direk olarak mağduriyete yol açıyor. Bu mağduriyetimiz nedir? Bir defa hasta duymuyor, karşısındakinin konuşmasını anlamıyor, şöyle düşünelim,  işitme kayıplı hasta yolda yürüdü ve cihazı olmadığı için bir araba çarptı, acaba bunun vebalini, hocalarımız ya da buna sebep olan her kimse bunu kaldırabilecekler mi? Ya da bir göz doktoru, gözlüğe ihtiyacı olan bir hastaya ben size gözlük yazmıyorum diye hiçbir olayla karşılaştınız mı? Gözlük insanlara daha aşina olduğu için söylüyorum ama işitme cihazı fazla bilinmediği için sadece hastalar ve hasta yakınları biliyor. O yüzden bu konuda önerimiz şu, konuyla ilgili hastane yönetimlerinin, İl Sağlık Müdürlüklerinin, Sağlık Bakanlığının, Üniversite yönetiminin bu konuya acil olarak el atmasını istiyoruz. Hem işitme merkezi firmalarının mağduriyetlerinin giderilmesi ve en önemlisi hastaların mağduriyetlerinin giderilmesi için en kısa zamanda konuyla ilgili çalışmaların yapılmasını talep ediyoruz. Dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
6 Kişinin Öldüğü Silahlı Kavga Kamerada
6 Kişinin Öldüğü Silahlı Kavga Kamerada
Haliliye'de Ekmek İsrafı Önleniyor
Haliliye'de Ekmek İsrafı Önleniyor