Urfa’da Kuracakları 2.Fabrika ile Üretimleri %50 Artacak

Urfa'da Kuracakları 2.Fabrika ile Üretimleri %50 Artacak

Ayakkabı sektörünün köklü markası FLO Şanlıurfa Organize Sanayi bölgesinde kurmayı planladığı ikinci fabrika ile üretim kapasitesini yüzde 50 artıracak.

22 Ekim 2018 - 14:21 - Güncelleme: 23 Ekim 2018 - 15:52

Ayakkabı sektörünün köklü markası FLO, sektörde yerli üretimi büyütmek, ihracatı artırmak ve Türkiye’yi ayakkabı üretim ve ihracat üssüne dönüştürmek için kolları sıvadı.

 “Şanlıurfa yerli üretim ve ihracatın merkezi olacak”

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi içinde kurulması planlanan Ayakkabıcılar Sanayi Bölgesi’nde yer alacak üretim atölyeleri ve FLO’nun bölgede kuracağı ikinci fabrikayla yüzde 50 artıracağı üretim kapasitesi ile uzun vadede 20 bin istihdam sağlanması, bu sayede bölgenin işsizlik sorununun çözümüne de büyük ölçüde katkıda bulunulması hedefleniyor. FLO Mağazacılık tarafından Şanlurfa’da yapılan yatırımlar, Türkiye’nin hedeflediği yerli ve milli üretim ile ihracatla kalkınmaya dayanan ekonomik modele de güzel bir örnek sunuyor.

Türkiye’de ayakkabı sektörünün yaşadığı dönüşüme ve Şanlıurfa’da yapılan yatırımlara değinen FLO Mağazacılık Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyükekşi Türkiye ayakkabıcılık sektörünün son 15 yılda kaydettiği gelişim ile tüm dünyada örnek alınacak bir noktaya geldiğini söyledi. Mehmet Büyükekşi sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün sektör olarak 400 milyon çift ayakkabı üretimiyle dünyanın 7’nci büyük ayakkabı üreticisiyiz. Üretilen her iki çift ayakkabıdan birini ihraç ediyoruz. Ayakkabı ihracatında ilk 5 ülke arasında yer alıyoruz. Ülkemizin hedeflediği yerli üretim ve ihracatla kalkınma modelinin en güzel örneklerinden birini sunuyoruz. Sektörümüz hem istihdam üretebiliyor hem de inovasyona açık olduğu için katma değer sağlayabiliyor. Bu yüzden bu yüksek potansiyeli değerlendirmemiz gerekiyor. Ayakkabıcılık sektörünün sunduğu büyük potansiyele inanan ve bu vesileyle Şanlıurfa’da sunduğu teşviklerle bu projenin gerçekleşmesine büyük destek veren hükümetimize de ayrıca teşekkür ettiğimizi ifade etmek isterim.”

 “2018 yılında yatırımlarımıza hız kesmeden devam ettik”

FLO Mağazacılık olarak 1960 yılında küçük bir atölyede başlayan yolculuklarına bugün, 55 milyon çift ayakkabı üreten bir sektör lideri olarak devam ettiklerini dile getiren FLO Mağazacılık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ziylan ise, “Ülkemize güveniyoruz ve yaşanan birtakım sıkıntıların geçici olduğuna inanıyoruz. Şirket olarak 2018 yılında yatırımlarımıza hız kesmeden devam ettik, üretim ve ihracat odaklı büyük bir dönüşüme öncülük ettik” dedi. 2018 yatırımlarına değinen Ziylan: “Son üç yılda toplam yüzde 75 büyüme ile 3,5 milyar TL ciro elde ettik. 2018 yılında toplam 82 yeni mağaza ile toplam 557 mağaza sayısına,800 ilave istihdam ile 9 bin 700 çalışan sayısına ulaştık. Mağazalarımızda her yıl 250 milyon ziyaretçiyi ağırlıyoruz. Son üç yılda üretim, markalaşma ve mağazalaşmayı da kapsayan 370 Milyon TL yatırım yaptık, 2019’da yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz ve 75 mağaza daha açacağız. Gelecek yıl yüzde 30 büyüme ile ciromuzu 4,5 milyar TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Satışımızın yüzde 92’sini Türkiye’de üreten şirket olma konumumuzla Şanlıurfa’da oluşturulacak kümelenme modeline öncülük etmek için ilk fabrikamızı 20 Milyon TL yatırımla kurduk. Şanlıurfa’daki ikinci fabrikamız 2019’un ilk aylarında açılıyor.”

 “2023 vizyonumuz doğrultusunda daha çok üretip daha çok ihraç edeceğiz”

Mehmet Ziylan, “FLO Mağazacılık olarak önümüzdeki dönemde de üretimin her aşamasına dahil olarak daha çok üreteceğiz ve daha çok ihraç edeceğiz” diye konuştu. Ziylan, “Şanlıurfa’daki yapılanmanın FLO’nun hem kurum hem de ayakkabıcılık sektörü açısından sahip olduğu global vizyonu destekleyen stratejik projelerden biri olduğunu düşünüyoruz. Yerli üretim ve ihracat odaklı iş modelini destekleyerek 2023’te Türkiye’den çıkacak 10 global markadan biri olmak istiyoruz” diye konuştu.

 “İhracatımızı 300 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz”

FLO olarak yurtdışında sahip oldukları perakende platformu ile Türk ayakkabı sektörünün ihracatının arttırılması için önemli fırsat sunduklarını söyleyen FLO Mağazacılık CEO’su Burak Övünç ise, güçlü marka portföyü, başarılı iş modeli ve yaygın mağazacılık ağıyla büyümeye devam edeceklerini ifade etti. FLO’nun gündemdeki yurtdışı projeleriyle ilgili de bilgi veren Burak Övünç, FLO Mağazacılık olarak 14 ülkede, 80 mağaza ile 292 milyon TL’lik ciroya ulaştıklarını, 2023’te ise 47 ülkede, 300 mağaza hedeflediklerini söyledi.

Övünç sözlerine şöyle devam etti: ‘2018’de 50 milyon dolar olan ihracatımızı 2023’te 300 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Bir yandan açtığımız yurt dışı mağazalarla dağıtım kanallarımızı genişletirken bir yandan da kendi markalarımız ve bünyemize kattığımız yeni markalarla yurt dışında büyümeyi sürdürüyoruz. İtalya’nın en çok satan ilk 3 ayakkabı markası arasında yer alan Lumberjack, 2018 yılında uluslararası pazarda yüzde 40 büyüme sağladı. Lumberjack markamızı Rusya, Ortadoğu ve diğer Avrupa pazarlarına da açmaya hazırlanıyor, ülkemizin ayakkabı ihracatına katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bununla birlikte başta Rusya olmak üzere yakın coğrafyadaki ülkelerde ve Afrika’da yeni mağazalar da açmayı planlıyoruz. Yenilikçi iş modelimizin bir parçası olarak yakın coğrafyada bazı uluslararası web siteleriyle FLO web sitesinin entegrasyonunu sağlamak için çalışıyoruz. Buna üreticilerimizi de dahil ederek ihracatta büyük bir dönüşüme imza atacağız. Tüm bunların katkısı ile 2023 yılında 300 Milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek Türkiye’yi dünyanın en büyük ayakkabı üretim üslerinden biri yapmak istiyoruz” dedi

Bu haber 6917 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 3 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kuzeyin Çocukları Şanlıurfa'yı Gezdi
Kuzeyin Çocukları Şanlıurfa'yı Gezdi
90 derecede çalışıyorlar
90 derecede çalışıyorlar