Urfa’da paran ve dayın yoksa dışlanırsın - Videolu Haber

Urfa'da paran ve dayın yoksa dışlanırsın - Videolu Haber

Urfalı esnaf Reşit DOĞAN Şanlıurfa’nın sorunlarını, turizmini ve yetkililerden beklentilerini Şanlıurfa 63 Haber'e açıkladı.

28 Haziran 2017 - 15:08 - Güncelleme: 29 Haziran 2017 - 20:58

Urfalı esnaf Reşit DOĞAN Şanlıurfa’nın sorunlarını, turizmini ve yetkililerden beklentilerini Şanlıurfa 63 Haber'e açıkladı. 25 yaşında ki gençlerimiz hep boşta geziyor nedeni ise onların dayıları yok onların amcaları yok, onların paraları yok, onların sahipleri yok onları ağa babaları yok, ağa babası olmayan bir insan Şanlıurfa’da bir defa ölmeye mahkûmdur.

Dayısı olan ilkokul mezunu gidip belediyede iş bulabiliyor, 50 yaşında benim arkadaşımı Eyübiye Belediyesi İtfaiye’ye aldı. Alınan 50 yaşında ki bir itfaiyeci nasıl hortum tutacak?

Başka yerlerde, yeni yerleşim yerlerinde rüzgâr koridoru var, İran’a geri kalmış bir ülke diyoruz ama gidip bakın rüzgâr koridoru vardır, şehir aynı istikamette yapılmıştır. Rüzgâr estiği zaman her taraftan esiyor. Bizim ki şehir yazın günü yanıyor, kışın günü buz kesiyor.

Doğan; emekliyim, emekliliğimi buradan geçirmeye çalışıyorum. Fakat keşke burada değil de farklı yerde geçirseydim. Çünkü esnaf ölmüş, esnafın işi yok, kar yok. Çarşılarımıza gelen yok, giden yok turizm bölgesi olduğu halde ne bir Belediye başkanı, ne bir Vali bir gün gelipte turizm sezonun da buraya sorunlarımızı dinlemiş değil.

Çarşının hali içler açısı

Arka da barutçu hanı diye bir han var, o yapılıyor oraya turizm ile ilgili yatırımlar yapılıyor. Şu çarşımızın halini gösterin turizm alanı diye görünen yerler adeta 100 yıl önce kalmış görüntüler verdiğini belirten Doğan;  Çevrede temizlik yok bizim Eyyübiye belediyesi sağ olsun çok güzel bir iş yapmış turizm zabıtası diye bir zabıta çıkarmış, zabıtaya soruyorsun senin görevi nedir? ‘Hoş geldiniz, iyi günler, welcome’ bunun haricinde bir şey biliyor  musunuz? ‘Hayır’. Adamlar tutmuş ilkokul, ortaokul mezununu almış getirmişler turizm zabıtası yapmışlar acaba adama turizmle ilgili bir soru sorsan cevap verebilirler mi?

Siyasetçiler seçimden seçime geliyor

Öncelikle bizim Şanlıurfa köprübaşından, balıklı göle kadar trafik sorunumuz var. Vatandaş çarşıya inmiyor, arabasını park edemiyor bu çarşılar turizm özelliğini kaybetti, bakım yok, gelen yok giden yok. Siyasetçilerimiz seçimden seçime sanki bir yumurta yumurtlayan bir tavuk gibi bizi o şekilde görüyorlar, seçimden seçime gelip ‘nasılsınız? İyi günler, teşekkür’ deyip gidiyorlar. Biri gelip de esnafın sorunu nedir? Esnaf iş yapıyor mu? Esnaf çalışıyor mu? Esnafın geliri ve gider nedir? Ben şahsen emekli olmasam burada bir saat değil bir saniye oturamam. Şuan da ben bura da yaptığım alışverişi göstersem çok komik gelir o yüzden onu da göstermek istemiyorum. Gidipte parkta orada burada oturmaktansa burada oturarak, günümü geçirmeye çalışıyorum.

Şanlıurfa’nın en büyük sorunu işsizlik

Doğan;  Şuan da memlekette en büyük kriz işsizlik sorunu, gençlerimiz boş geziyor, benim üniversiteyi bitiren 3 tane gencim evde fakat bu memlekette nedense bir insanın bir yerden bir yere gelebilmesi için dayısının olması lazım, parasının olması lazım, torpilin olması lazım. Dayısı olan ilkokul mezunu gidip belediyede iş bulabiliyor, 50 eyyübiye belediyesi İtfaiye’ye aldı .Belediyeye alınan 50 yaşında ki bir itfaiyeci nasıl hortum tutacak? Yangını nasıl önleyecek? Ben şuan 52 yaşındayım nasıl yangına gideceğim? Hortumu tutabilecek gücüm var mı?

Gençler boşta geziyor nedeni dayıları yok

Doğan; 25 yaşında ki gençlerimiz hep boşta geziyor nedeni ise onların dayıları yok onların amcaları yok, onların paraları yok, onların sahipleri yok onları ağa babaları yok, ağa babası olmayan bir insan Şanlıurfa’da bir defa ölmeye mahkûmdur. Özellikle siyasetçilerimize söylüyorum yani seçimden seçime gelip bizi insan sınıfından saymaz gibi nasıl olsa vatandaş dediğimiz yapar, gelip bize hal, keyf sorarlar bizi kandırmaya çalışırlar. Özellikle ve özellikle eyyübiye belediyesi semtinde bulunduğum için eyyübiye kandil geceleri 3 -5 kere mesaj atıyor, yav başkan gelip bu çarşıların haline bak temizlik sıfır belki temiz olabilir.

Urfa’da sistem para üzerine kurulu

Çarşıların bir görüntüsüne bak. Burası site alanına benzer bir yer midir? Burası turizm alanımıdır?  Torpille bir yere geliniyor, yıllarca emek verdik bizi dışladılar, paran olmadığı zaman, dayın olmadığı zaman dışlanıyorsun. Oysa Urfa’da ki sistem para üzerine kurulu, adalet yok adalet sistemi para üzerine kurulu yani anlatılacak çok şeyler var.

Osmanbeye giderken çocuklar üst üstü biniyor

Doğan; Trafiğimiz, sabah kampüse gidip bakın çocuklar adeta üst üste biniyor. Toplanma merkezinden Harran üniversitesine bir tramvay yapılabilirdi, toplanma merkezinden kara köprüye tramvay yapılabilirdi, toplanma merkezinden TOKİ, akabeye bir tramvay yapılabilirdi, neden bize 3 tane park cezası ile 5 kilometre asfaltla mı kandırıyorsunuz?

Yetkililer rüzgar koridorunu biliyor mu ?

Doğan; Ayıp ya dünya bu kadar gelişmişken bugün belediye başkanlarının hepsine soruyorum başka yerlerde, yeni yerleşim yerlerinde rüzgâr koridoru var, acaba belediye başkanlarımız rüzgâr koridorunun ne olduğunu biliyorlar mı? Rüzgâr koridorunu bilen bir belediyemiz yoktur. Bugün İran’a geri kalmış bir ülke diyoruz ama gidip bakın rüzgâr koridoru vardır, şehir aynı istikamette yapılmıştır. Rüzgâr estiği zaman her taraftan esiyor. Bizim ki şehir yazın günü yanıyor, kışın günü buz kesiyor.

Turizm için uçak seferleri artırılmalı

Şanlıurfa’da turist sayısı neden azalmasın ki Şanlıurfa’da doğru dürüst bir belediye çalışması var mı? Turizmle ilgili bir gelişme var mı? Şanlıurfa’da uçak var mı? Günde bir uçak var sabah, bir uçak var akşam adam uçak kullanıyor İzmir’den, Antalya’dan buraya geliş var mı? Bursa’dan Ege’den geliş var mı? Turizmden bahsediyorsun ne turizmi 12 yıllık bir turizm geçmişimiz var, bir potansiyelimiz var. Bunu hangisi bir göbekli tepe uçağı üzerine göbekli tepe yaparak, yazarak turizm dünyaya tanıtılır mı? Şanlıurfa’ya turistin gelmesi için özellikle ve özellikle uçak seferlerimizin Urfa’ya arttırılmalı, havaalanına uçak seferleri arttırılmalı. Vilayetin yapacağı çevre şehircilikle, otelcilikle, tanıtımı ile özellikle tur operatörleri, turizm acentelerini Urfa’ya davet edip eğer bunun sorumlusu kim ise yetkili kurumlar bunlara iyi bir tanıtım, tanıtım ile ilgili CD’lerin çekilmesi lazım. Harran’ın 5000 yıllık bir geçmişi var, göbekli tepe 12000 yıllık acaba bunu ve halil’ür rahman dediğimiz bu bölge acaba bir yere tanıtılabildi mi? Yatırım yapılabildi mi.  Özellikle bu konuda reklâm yapılması lazım, tur acentelerinin Urfa’ya davet edilmesi lazım, tanıtım yapılması lazım, tanıtım yapıldıktan sonra belediye başkanlarımız Urfa’nın hiçbir şeyiyle ilgilenmiyor.

Çiğköfte ,fıstık ve pamuğumuza sahip çıkamadık

Bir çiğ köftemiz vardı Adıyaman aldı, fıstığımız vardı Gaziantep aldı, pamuğumuz var Adana almış yani belediye başkanları bunlarla ilgili hiçbir tescil çalışması yapmadılar. Bugün fıstık Urfa’da, pamuk Urfa’da, turizm Urfa’da bunu insanlar kendi imkânlarıyla yapamıyor. Belediyenin bütçesi var, valiliğin bütçesi var. özel idarenin Bütçesi var, tur operatörleri, turizm seyahat acenteleri, uçak acenteleri bunları çağırması lazım, davet etmesi lazım, tanıtımının yapılması lazım ki turist özendirilsin gelsin. Zaten Urfa’da potansiyel çok kendimizi izah edemiyoruz, anlatamıyoruz belki bende ifade edemedim ama bu konu ile ilgili Şanlıurfa turizm rehberler odası başkanlığının görüşleri doğrultusunda hareket edilirse çok daha güzel olur diye düşünüyorum. Müslüm çoban diye bir gencimiz ben tanıyorum o gencimizi çok çaba gösterin. Ama önemli olan bir tek kişiyle olmuyor Genel olarak çalışmak lazım. Valilik emniyetle birlikte, belediyeyle birlikte, toplum kuruluşlarıyla birlikte bu konuda kendimizi çok güzel bir şekilde tanıtmaları lazım. Dedi.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Urfalı
  10 ay önce
  Urfanın cemaatleri zenginlerden oluşur fakirin yeri camide dahi yoktur yani urfada din iman paradır
 • dogan mızrakçı
  10 ay önce
  abenin dedigi gibi gelen siyasetciler bir fakir bir mazlumlan gördünüzmü hayır bilmem kimin aşiret reisi bilmem neyin agası görülüyor memleket sahibsiz
 • yakup dogan
  10 ay önce
  haklısın be abi sahıpsiz bır memleket,urfada adaletsiz bır hayat yasanıyor sesımızı ınsallah bırılerı duyarda dikate alır
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fıstık Ağaçları Neden Yaprak Döküyor ?
Fıstık Ağaçları Neden Yaprak Döküyor ?
Saraç’tan Taksiciler Derneğine Ziyaret
Saraç’tan Taksiciler Derneğine Ziyaret