Urfa’da Suriyeliler Kiraları Yükseltti

Urfa'da Suriyeliler Kiraları Yükseltti

Urfa Divan yolu esnafı Hamit Gül Suriyelilerin iş yeri açmaları ile Şanlıurfa 63 Haber'e değerlendirmelerde bulundu.

05 Ağustos 2017 - 19:08

Urfa Divan yolu esnafı Hamit Gül Suriyelilerin iş yeri açmaları ile Şanlıurfa 63 Haber'e değerlendirmelerde bulundu.Gül, Aşağı yukarı 8 yıla yakın Şanlıurfa divan yolu caddesinde esnaflık yapıyorum. Suriyelilerin mesela esnaflık olarak işyeri açması burada dükkânların kiralarının daha çok yükselmesine sebep oldu. Mesela 1 veren 2 vermeye başladı. Çünkü niye dükkan yok yani dükkan ancak Urfalılara yetiyor. Mesela sen 1’ e tuttuğun dükkânı Suriyelilere 2 lira isteyince ne oluyor ister istemez dükkanların fiyatları ister istemez artıyor. Mesela Suriyeli esnafların vergi levhası var mı, yok mu,  vergiye tabiiler mi , biz mesela vergiye tabiiyiz vergi levhamız var her sattığımızın fişini kesiyoruz .On göre vergi ödüyoruz ama onlarda öyle bir şey yok artı Suriyeli esnaflar var. Şimdi hepsini söylemiyim ama bazı kuyumcuları var veya dövizciler diyelim yasadışı para gönderme alma şeyleri var mesela onların denetlenmesini tam olarak yapabilse mesela onu bizim bankamız veya postanelerimiz üzerinden gönderirler bizim yerli olarak biz kazanmış oluruz ama onlara gönderdiği için onlar üzerinden gönderdiği için yine onlar kazanmış oluyor .

Suriyelilerin üretimlerinden Urfalılarda almaya başladı

Bende aynı şekilde duydum  çünkü onlarda kendi aralarında fabrikalar açmışlar: Ambarları varmış ama ne kadar sağlıklı ne kadar sağlıksız tescillenmiş mi kimse bilmiyor her yaptıklarını şimdi mesela bizim yerlilerde artık almaya başlıyor uygun olunca ister istemez yerlilerde yöneliyor ama sağlık açısından acaba sağlıklımıdır değimlidir bilmiyoruz ona biraz dikkat edilmesi lazım.

Suriyeliler işlerimizi etkiledi

Ya ister istemez düştü hani nasıl düştü dediğim gibi kıyafette olsun gıdada olsun ya en basiti ya biraz öncede söylediğim gibi en basiti dükkan kiraları ev kiraları hani şuradan devletimize sesleniyorum. Sağlıklı Suriye politikası gibi gündemde şuanda bir olay var ona biraz daha dikkat etmeleri lazım ya olaylar Suriyeliler hakkında niye olaylar oluyor. İpsiz sapsız Suriyeliler şuan dışarıda. Kamplarımız var dünya kadar yer var yediriyoruz içiyoruz ama adam kamplarda durmuyor. Dışarı çıkıyor hani biz halk olarak kimlik verilmesine belki karşılardır ama şöyle bir şey var ama birini vurduğun zaman parmak izi yok kimlik yok adam burada vuruyor Suriye’ye kaçıyor. Bir ay kalıp Suriye’de daha geri gelebiliyor yani Suriye’yi şuan Türkiye gibi düşün Suriye’nin neresinde savaş var örnek veriyorum Halep’te var örnek veriyorum Şam’da var  örnek veriyorum şurada var: Türkiye de öyle mesela diyelim ki Urfa’da savaş var Diyarbakır’da savaş var veya Antep’te savaş var ama baktığınız zaman bazı yerleri var düzgün ama nedir insanlar oradan da kaçıp geliyor. Buraya ama şöyle yapsa burada mesela yasadışı işlerde var herhangi bir suça karışan o adamın parmak izinden bütün bilgileri alırsa bir daha sınır dışı edilse geldiği zamanda artık gerek hapis gerek başka türlü yapılsa daha iyi yani dedi.

Suç işleyen Suriyelileri bulmak zor

Yani baktığınız zaman daha rahatlar adamlar çünkü adamın bir parmak izi yok herhangi bir şeyi yok yani burada görüyoruz geçen yine diyordular yok Suriyeliler Türk vatandaşını vurmuş yok Türkler Suriyeliyi vurmuş hani bu türkün kaçma imkanı yok hani Allah muhafaza burada birini vursak bizim parmak izimiz var bizim kimliğimiz var ama o adamların öyle bir şeyi yok burada birini vurdular bıçakladılar kaçtılar gittiler bulunmadı nasıl bulacaksın onu sen parmak izinden ancak o adamı suçüstü bir yerde yakalayacaksın parmak izini eşleştireceksin ki bu adamı öyle tespit edesin.

Suriyeliler kira fiyatlarını yükseltti

Diyorum ya şimdi herkes aynı değil mesela şikâyet konusuna gelirsek benim kira konusunda çok şikâyetim var hani onların gelmiş burada dükkan bulmaları esnaf olmaları kiraların artmasına sebep çünkü niye adamların bir şey söylemiyorum ama bazılarının yasadışı iş yapmaları yasadışı para transferi para alma para gönderme gibi her gönderdiği liradan 50 lira kazanıyor her gönderdiği dolardan dolar kazanıyorlar adam böyle olduğu için fark etmez diyor ben zaten paradan para kazanacağım diyor 2 lira olmasın üç olsun 500 liralık dükkanı 2. bine tutuyor 300 tl lık dükkanı 2 milyara tutuyor böyle olunca kiralar yükseliyor

Urfa kültürü ile Suriye kültürü arasında fark var

Ya onların kıyafetleri daha farklı onların sattıklarını biz satamayız bizim sattıklarımızı onlar satamaz hani giyimci olarak çok bir şey fark etmiyor ama açtığı dükkanlara baktığınız zaman öncelikle bayanlar olsun bayanlara işte biraz daha farklı şekilde. Mesela Urfa’mız kaldırmaz mesela çamaşır olsun gecelik olsun bu olsun şu olsun mesela adamlar farklı kıyafet satıyor. Onları kapının önüne diziyor affedersin iç çamaşırlarını kapının önüne diziyorlar bunların olmaması lazım mesela giderlerimizden dolayı yoksa burası New York değil ki Türkiye’nin güneydoğusu Urfa dayız yani sen niye iç çamaşırı asıyorsun ki dedi. (Şanlıurfa 63 Haber)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Urfaspor’dan 4 Transfer
Urfaspor’dan 4 Transfer
Suruç'ta Feci Kaza, 1 Ölü 6 Yaralı
Suruç'ta Feci Kaza, 1 Ölü 6 Yaralı