Urfa’da Voltaj Sorunu Var

Urfa'da Voltaj Sorunu Var

Urfa’da Klima Uzmanı Ahmet Madenli Şanlıurfa 63 Haber klima bakımı ile ilgili açıklamada bulundu.

30 Ağustos 2017 - 01:10

Urfa’da Klima Uzmanı Ahmet Madenli Şanlıurfa 63 Haber klima bakımı ile ilgili açıklamada bulundu. Ahmet Madenli, Biz 2 ortak yapıyoruz ortağım yaklaşık 16 yıldır bu işin içinde ben 1 yıldır bu mesleği yapıyorum. Bakımı yıllık periyotlar şeklinde olacak yıllık düzenli olarak bakımları yapılacak işte iç ünite bakımı önemli iç ünitenin petek temizliği onların bakımlarının yapılması lazım gaz eksikse gaz ilavesi yapılması lazım bu şekilde olacak. Yok halkımız bu konuda bilinçli değil artı arıza verene kadar bakım akıllarına gelmez ne zaman ki arıza verir o zaman bakım yaptırmayı düşünürler.

Bakımlar düzenli yapılmalı

Madenli; Halkımıza tavsiyelerimiz her yıl düzenli olarak bakımlarını yaptırmaları lazım kendileri de evde genellikle klimaların filtrelerini haftalık veya 15 günde 1 en azından kendileri temizleyebilirler. Bu şekilde olacak kendileri de o filtreyi düzenli olarak temizlerlerse klimanın yıllık değil 2 yılda bir bakım ihtiyacı giderilebilir. Servisin yapması gereken bakımlar iç ünitenin petek temizliği dış ünitenin temizliği gaz ölçümü bunların bakımları yapılabilir servis bunlara bakabilir. Onun sebebi şimdi firmaların ürettiği klimalar yani 60 derecenin altında çalışabilecek klimalar bu bölgeye göre yapılmamış klimalar Urfa’nın çok sıcak olması sebebiyle düzenli olarak yani böyle düzenli performans sağlamıyor. Klimalardan bazen klimalar yani sıcaktan hararet yapıyor olabilir. Sıcak olması bir de Urfa’nın genellikle elektrik voltajları düşük voltaj sorunu var trafolarda o yüzdende verim alınmıyor klimalardan bu şekilde.

Voltaj sorununa bir çözüm bulunmalı

Madenli; Sıcaklıklara karşı klimaların dış ünitelerinin genellikle gölge yerlere yani güneş görmeyen yerlere takılması gerek veya bir de DEDAŞ’ın bu voltaj sorununa bir çözüm bulması gerek voltajlar 210 voltun altına düştüğü zaman klimalarda sorun yaşıyoruz yani genel halk olarak sorun yaşıyoruz ha öyle olması bizim açımızdan iyi ama halk şikayetçidir.

Voltaj sorunu olursa biz bir şey yapamıyoruz kendileri ya regülatör taktırıp o voltajı güçlendirmeleri gerek yada tedaşın voltaj sorununu çözmesi gerek biz hiç bir şey yapamıyoruz.

200 Voltun altına düşerse klima çalışma

Madenli; voltajlar 180-190 voltlara kadar düşüyor bazı bölgelerde 170 volta kadar düşüyor ki 200 voltun altına düşerse klima çalışmıyor. Zaten ama mutlaka tedaşın mutlaka trafoların bakımını yapması gerek biraz güçlendirmeleri gerek tedaşın çözebileceği sorundur,

Odanın içinde sigara  içmesin klimaların nikotini sigarayı her türlü kokuyu içine çeker onun haricinde odada ne kadar nem rutubet varsa onuda içine çeker bu klimanın içerisinde bu pisliği barındırdıktan sonra bu defa o biriken kokuyu içeri vermeye başlar bunu hem koku verir hem de zararlı bir hava verir içeriye dedi.

Dış ünitenin temizliği evde yapılmalı

Madenli; Klimanın verimi düşer performansı düşer peteklerde düşer. Şanlıurfa halkına tavsiyemiz klimanın bakımlarını düzenli olarak kendileri evde yapsınlar. Filtre temizliği ondan sonra dış ünitenin temizliği de suyla kendileri imkanları varsa yapsınlar öyle yani başka bir tavsiyemiz yok yıllık bakımlarını yaptırsınlar ihmal etmesinler. Olur, mutlaka olur güneşte hava sıcaklığı 60 derece gölgede 42 43 derece 20 derece bir fark olur arada motorun hararet yapmamasını sağlar dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Urfaspor’dan 4 Transfer
Urfaspor’dan 4 Transfer
Suruç'ta Feci Kaza, 1 Ölü 6 Yaralı
Suruç'ta Feci Kaza, 1 Ölü 6 Yaralı