Urfa Denilince Akla Sadece Ocak başı Gelmemeli

Urfa Denilince Akla Sadece Ocak başı Gelmemeli

Şanlıurfa 63 COM, Urfa’da Ev Yemekleri İşletmecisi Kilisli Feride Candemir ile özel röportaj yaptı.Candemir, Urfa denilince akla sadece ocak başı gelmemeli. Dedi

13 Mart 2018 - 22:47

Şanlıurfa 63 COM, Urfa’da Ev Yemekleri İşletmecisi Kilisli Feride Candemir ile özel röportaj yaptı.Candemir, Urfa denilince akla sadece ocak başı gelmemeli. Dedi

Sizi tanıyabilirmiyiz ?

Feride CANDEMİR Evimdeyim Ev Yemeklerinin işletmecisiyim 14 yıldır Şanlıurfa’da ikamet ediyorum aslen Kilisliyim eşimle birlikte, 3 çocuğum var, yaklaşık 10 aydır da Evimdeyim Ev Yemeklerinin işletmeciliğini yapıyorum.

Şanlıurfa Halkının Ev Yemeklerini Dışarıda Yemeğe Rağbeti Nasıl?

Biraz sabır lazım, çünkü dediğim gibi ocak başının çok hakim olduğu bir yerdeyiz ama gelen misafirlerimizden aldığımız dönütlerde böyle bir yere ihtiyaç olduğunu dile getiriyorlar. Dediğim gibi ocakbaşı da insan için lazım, ciğer de lazım, ev yemekleri de lazım inşallah bu üçünden biri de biz oluruz. Gelen misafirlerimiz memnuniyetlerini dile getiriyorlar sonrasında misafirlerine öneriyorlar, çoğu kişi zaten tavsiye üzerine geliyor. 10 ayımızı doldurduk inşallah zamanla daha iyi olacağımızı ümit ediyoruz.

Bilindiği Gibi Şanlıurfa Mutfak Yönünden Çok Zengin Bir Şehir Siz Bu Konu Hakkında Neler Söyleyeceksiniz?

Ben zaten hiçbir yabancılık çekmedim, zaten kendimde Kilisliyim ve Kilis ile Urfa’nın damak tadı birbirine çok yakın. Mesela Gaziantep arada sarımsak ağırlıklı beslenen bir şehirdir ama biz Urfa’da Kilis’te damak tadı olarak daha birbirine yakın olan şehirleriz. Yemeklerde de hiçbir zorluk çekmedim çünkü kendi çocukluğumdan beri alışkın olduğum tatlar mevcut mesela buranın yemeği olan boranı bizim memlekette ki eşkili köfte yemeğine çok yakın, o yüzden ben Urfa’nın yemeklerini kendi kültürüme de çok yakın hissediyorum. O yüzden hiçbir zorluk çekmeden rahatlıkla beslenebiliyoruz, aynı kültür de olmanın avantajını yaşıyoruz.

Şanlıurfa’nın Yemek Kültürünü Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Çiğ köfte olayı, Yumurtalı köfte olayı, İçli köfte olayı, Boranı müthiş bir kış yiyeceği, gerçekten köftesi ile lozazı ile eti ile tam bir kış yiyeceği, besleyici, çocukların gelişimi için çok önemli. Biraz eksiklik var, bizler de inşallah onu tamamlamaya çalışıyoruz mesela Antep çok önde, kendi kültürlerine tanıtabildiler, biz Urfa olarak bu yönde eksiğiz, Urfa denilince akla sadece ocak başı gelmemeli boranı gelmeli, çiğ köfte gelmeli hepsini tanıtabilmeliyiz ki bu da biz bayanlar sayesinde olacak inşallah.

Şanlıurfa Halkına Tavsiyeleriniz Neler?

Biz bütün misafirlerimizi mekânımıza bekliyoruz, onlara daha iyi şeyler yapabilmek hedeflerimiz arasında, dediğim gibi şehrimizi en iyi şekilde tanıtabilelim bunu bölgesel olarak, kültürel olarak Antep kendini bütün festivaller de tanıtabiliyorsa biz de Şanlıurfa’mızı en iyi şekilde yemeğimizle, kültürümüzle, tatlımızla her şeyimizle tanıtabilelim inşallah.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.Ben teşekkür ederim bize bu imkânı verdiğimiz için (Şanlıurfa 63 Haber)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa'da silahla banka soyan zanlı yakalandı
Şanlıurfa'da silahla banka soyan zanlı yakalandı
Hastaneden Tatlıses'in Vefat Eden Annesi İle İlgili Açıklama
Hastaneden Tatlıses'in Vefat Eden Annesi İle İlgili Açıklama