Urfa Esnafı, 5 ay çalışıp 7 ay oturuyor

Urfa Esnafı, 5 ay çalışıp 7 ay oturuyor

Şanlıurfa’da esnaflık yapan Mehmet Göçebeler Şanlıurfa 63’e yaptığı özel açıklamada Urfa Esnafı, 5 ay çalışıp 7 ay oturuyor.Dedi.

24 Eylül 2017 - 15:06 - Güncelleme: 25 Eylül 2017 - 14:05

Şanlıurfa’da esnaflık yapan Mehmet Göçebeler Şanlıurfa 63’e yaptığı özel açıklamada Urfa Esnafı, 5 ay çalışıp 7 ay oturuyor.Dedi.

Mehmet Göçebeler, işlere geliyorlar oranın ustabaşı 2 – 3 aylık çek yazıyor. Geliyorlar burada tefecinin, faizcinin eline düşmüşler parasını alamıyor, o parasını alamayınca biz de alamıyoruz.

Şanlıurfa’nın iş sistemi bellidir 10.ay, 11, 12, 1, 2 bu 5 ay çalışılır, 7 ay esnaf oturur, çat pat iş olur Urfa’nın sistemi budur işte bunu değiştirecek bir bakanımız çıktı

Mevsimlik işçi tefecinin eline düşüyor

Mehmet Göçebeler, Bu işten memnunduk ama son 4 – 5 yıldır işlerimizden hiç memnun değiliz, eskiden bizim Şanlıurfalılar mevsimlik işlere giderlerdi 4 – 5 ay orada çalışırlardı gelirlerdi paralarını perakenciye verirlerdi. Perakenci o parayı bize verirdi. Biz de o parayla borçlarımızı öderdik. Fakat şimdi gidiyorlar mevsimlik işlere geliyorlar oranın ustabaşı 2 – 3 aylık çek yazıyor. Geliyorlar burada tefecinin, faizcinin eline düşmüşler parasını alamıyor, o parasını alamayınca biz de alamıyoruz, bizimki de çektir biz gününde mecburi ödememiz lazım günü gününde ama onlara açık hesap veriyoruz.

Borç senetlerini tahsil edemiyoruz

Şanlıurfa tuhafiyeciler başkanımıza dedik ki Diyarbakır tüccarı evrak almadan müşteriye mal vermiyor. Bu sistemi Urfa’ya getirmesini talep ettik. O da bizim meslekte olduğu için o da dedi ben öyle yaparsam ve esnaf duyarsa öyle yaptığımı bu sefer kimse benden alışveriş yapmaz. O yüzden biz şuan da çok sıkıntı çekiyoruz. Esnaftan paramızı alamıyoruz. Benim bildiğim kadarıyla devlet kişinin hak ve hukukiye tinden sorumludur, gidiyoruz devletin yanına adamın üzerinde bir şey yok adam mal varlığını çocuğunun üzerine yapmış, kardeşinin üzerine yapmış, senedi götürüyoruz avukata avukat diyor ki üzerine bir şey yok. Devletin bunu bizzat iyi sıkıştırması lazım ki paramızı alsınlar nasıl olacak bu iş bende bilmiyorum.

Dövizin yükselmesi bizi etkiliyor

Göçebeler; Nerde o eski bayramlar? Onlar da bir tat vardı, alışveriş vardı adam iş yapamıyor. Bayrama 2 gün kala biraz iş yapsa ne olacak? En fazla 15 – 20 günlük ihtiyacını karşılayacak. Şimdi Antep’ten yukarısına bakıyorsun, Urfa’nın işi 11. Ayda açılıyor 2’ye kadar ama başka memlekette günün 24 saati iş var. Pki neden Güneydoğu böyle yılın 2 – 3 ayı çalışsın, 2 – 3 ayı da çalıştığı zaman o da ancak kirası çıksın, borcunu ödesin o kadar ama birikim yok çalışıyoruz boş. Bir de biz mesela alıyoruz 6 – 7 ay vaade ile mesela şu gördüğünüz kumaşları 6,5 liraya alıyoruz veriyoruz piyasaya 7 liraya paramızı almadan bakıyoruz dolar yükseldi mal yerinde 8 lira oldu yani hep boş gidiyor. Yetkililerimiz en azından esnafa destek verseler, kredi veriyorlar faizli bizde faiz yapmak istemiyoruz, bir ara bu kobi’ler çıkmıştı 50 bin TL bir sene faizsiz, gittik başvurduk bir şey çıkmadı bilmiyoruz bu piyasanın hali nasıl olacak.

Şanlıurfa’da üretime dayalı sanayi olmalı

Göçebeler; Bizim memleketimizin geçimi tarımdır sadece tarım ile olmuyor, Antep’e bakıyorsun fabrika şehridir mermer, boru, ayakkabı, lastik vs. üretiyorlar demek ki bu memlekette biraz üretim yapmak lazım. Üretim de yapmak için devletin de buraya el atması lazım bu işler tarımla, hayvancılıkla olmuyor biraz bir şeyler icat etmek lazım, fabrikalar yapmak lazım. Bir fabrikada en az 1500 – 2000 tane işçi çalışıyor, Urfa’mıza 10 tane fabrika yapsalar boru fabrikası olur, plastik fabrikası olur, ayakkabı fabrikası olur ne olur biz de üretimini yapıp komşu illere satarız çözümü budur başka nasıl olacak.

Esnaf borçlarını ödeyemiyor

Göçebeler ; Bu arada Fakıbaba bakan oldu, Fakıbaba’dan umutluyuz gerçekten de Urfa için bir şeyler yaptı inşallah bu gençlerimize bir iş umudu olur.

Bayramdan sonra biz gittik esnafın yanına dedik ki bu borçlarınızı nasıl vereceksiniz dediler ki bayramdan sonra şimdi gidiyorsun o diyor ben siftah yapmadım diğeri diyor. Ben siftah yapmadım. Biri diyor 50 lira ile siftah yapmışım diğeri diyor 100 lira ile siftah yapmışım diyor 50 lirada çoluk çoluğumun nafakası insanın vicdanı da el vermiyor. Kalkıp o parayı ondan alsın. Biz de bir sürü mal almışız bunları da 5 – 6 ay vaade ile çekle aldık, yarın bunların ödemesi gelecek, adama diyebilirmiyiz kardeşim mallarını geri iade edelim? Adam diyecek kardeşim 6 aydır malımı almışsın satacağını satmışsın kaymağını yemisin o ada bilmiyor ben satmışım paramı alamıyorum, alamıyoruz paramızı alamıyoruz. Hepsi için değil tabiî ki sağlamları var müşterilerimizin yüzde 70’si sağlamdır, yüzde 20’si de eh işte, yüzde 10’u bizi yoruyor onlarda bizi yorduğu zaman vay halimize.

Urfa Esnafı; 5 ay çalışıp 7 ay oturuyoruz

Göçebeler; Bizim Şanlıurfa’nın iş sistemi bellidir 10.ay, 11, 12, 1, 2 bu 5 ay çalışılır, 7 ay esnaf oturur, çat pat iş olur Urfa’nın sistemi budur işte bunu değiştirecek bir bakanımız çıktı şuan da ben Fakıbaba’dan umutluyum. İnşallah Fakıbaba bu sistemimizi değiştirir, Urfa’ya istihdam işçileri sağlar, Urfa’yı orta doğu ticaret mesleği yapar, şuan da iş yok. Ama yine de Allah Cumhurbaşkanımıza zeval vermesin, Arakan savaş, Suriye savaş, Irak savaş, dış mihrapların gözü hep bizim topraklarımız da Cumhur-u Reis kimle uğraşsın? Ama yine de umutluyuz inşallah Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi 2023 Türkiye’nin yılı olacak. Yer altı madenleri çıkacak, Lozan anlaşması bitecek o zaman Türkiye güçlenirse belki o zaman Urfa’ya da yansır.

Turizm yeni yeni hareketlenmeye başladı

Göçebeler; Şuan da Suruç hareketlenmeye başladı Suruç’tan insanlar buraya geliyor peşin alışveriş yapıyor, orası Suriyeli diye işte nohut, domates, patlıcan, isotlarını ektiler, sattılar geldiler perakendeciden mal almaya, perakendecisi de geldi bizden almaya, biz de dönüyoruz insanlar birbirlerine bağlı zincirleme, bir yerde bir patlama olduğu zaman her yere yansıyor. Örneğin Suruç’ta bir patlama oldu o günden beri yerli turist Urfa’ya gelmiyor . Daha yeni yeni gelmeye başladılar bakın Suruç nerede Urfa nerede? Bir yerde bir şey olduğu zaman hepsi birbirine yansıyor.

Mevsimlik İşçilerin yolu gözlüyoruz

Göçebeler; İnşallah 10. Aydan sonra mevsimlik işçilerimiz döner, ceplerin de parasıyla gelirler inşallah, esnafın borcunu verirler, esnafta bizim borcumuzu verir, biz de esnafların Çekinin borcunu öderiz inanın ki akşam uykumuz gelmiyor neden uykumuz gelmiyor? Acaba çek takılır mı takılmaz mı, paramızı alırmıyız, alamazmıyız? O endişeyle, o kuşkuyla sabahlara kadar yatamıyoruz çünkü borç ağır bir şey bir de bu çektir gününde ödenmesi lazım. Bunu insanlara anlatamıyoruz adama diyoruz para diyor bir hafta kalsın, öbür haftaya kalsın, kardeşim bu hafta kalsın, öbür hafta kalsın ama ben günü gününden ödüyorum çek bir gün idare ediyor. Buradan Şanlıurfa Gazetesini okuyan değerli hemşerilerimiz inşallah benim bu yorumlarımı beğenirler, bazıları da evet gerçekten biz bu insanlardan açık hesap mal alıyoruz, bunlardan çeksiz, senetsiz mal alıyoruz demek ki bunların da ödemesi var bizde bunların ödemesini bu saatten sonra doğru ödeyelim, inşallah SANLİURFA63 COM bir hayra vesile olur. Dedi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa OSB'de Korkutan Yangın, 2 Yaralı
Şanlıurfa OSB'de Korkutan Yangın, 2 Yaralı
Polatçı Hayat Mücadelesini Kaybetti
Polatçı Hayat Mücadelesini Kaybetti