Urfa’nın 4’lü Değenek Oyunu Unutulmaya Yüz Tuttu

Urfa'nın 4'lü Değenek Oyunu Unutulmaya Yüz Tuttu

Şanlıurfa Yenişehir Halk Eğitim Merkezi antrenörlerinden Nuri Talaşık Şanlıurfa 63 COM’a yaptığı açıklamada,Urfa Oyunlarından 4’lü değenek oyunumuzun unutulmaya yüz tutmuş durumu da.Dedi.

13 Mart 2018 - 22:18 - Güncelleme: 13 Mart 2018 - 22:41

Şanlıurfa Yenişehir Halk Eğitim Merkezi antrenörlerinden Nuri Talaşık Şanlıurfa 63 COM’a yaptığı açıklamada,Urfa Oyunlarından 4’lü değenek oyunumuzun unutulmaya yüz tutmuş durumu da.Dedi.

Şanlıurfa Yenişehir Halk Eğitim Merkezi antrenörlerinden Nuri Talaşık Şanlıurfa 63 COM’a yaptığı açıklamada,Yusuf Hoca ile birlikte 4 yıldır halk oyunlarını gençlere aktarma uğruna devamlı mücadele veriyoruz. Eski oyunlarımızı, yıllarca oynanan 20 – 30 yıl önce oynanan oyunlarımızı yeni nesil gençlere aktarmak için bir nevi programlar da bulunuyoruz. Gençlerimize öğretmeye çalışıyoruz, örnek olarak 20 gün önce Türkiye Halk oyunları federasyonunun Ankara’da düzenlediği şölene uzun zamandan beri Şanlıurfa ekibinin orada bulunmaması üzerine biz büyükler kategorisinde katıldık. Şanlıurfa’yı orada güzel bir şekilde temsil ettik, orada ki eski hocalar, eski oyuncular 45 yaş üstü olduğu için bu oyunlarımızı özlemişler, uzun zamandır oynanmıyor, bunun hep kısıtlamasına gidilmiş. Şimdi ki yeni nesil gençlere bu oyunları aktarabilmek için bir mücadele içindeyiz. Gençlerimizin boş zamanlarını değerlendirmeleri adına ilkokullar da, ortaokullar da ve liseler de halk oyunları kursu vermekteyiz. Bunun yanı sıra Urfa oyunlarından 4’lü değenek oyunumuzun unutulmaya yüz tutmuş durumu da söz konusu, bunu da tekrar gündeme getirerek yeni gençlere aktarmak için şuan da büyük mücadeleler içindeyiz. Yenişehir Halk eğitim merkezimiz de bu tür çalışmalara 2 yıldır devam ediyoruz, şuan da bulunan öğrencilerimizden 10 – 15 kişi bu konuda 4’lü değenek oyununu öğrenmiş durumda.

Tabi bunun yanı sıra 4’lü değenek oyununu oynayan Fahri Mekik Hocamız, Şükrü Üzümcü hocamız, Mehmet Çoban bu tür arkadaşlarımızın da bu tür faaliyetler de bulunmaları, yardım etmeleri gereken konular var, onların da büyük emekleri var onlara da teşekkür ederiz. Şuanda ki konumuz bu oyunları yeni nesle aktarmak için elimizden gelen gayreti göstermekteyiz, dedi.

Mahmut Nedim Mısırlı  Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada, Şanlıurfa’nın eski oyunları, forklör, forklörün içerisinde dörtlü değenek oyunu vardır, bu oyunlarımız  çeşitlidir. Bu oyunları yaşatmak için devamlı çalışmak lazım ve gençlerimizin forklöre ilgi duyması lazım ki forklör unutulmasın, gelişsin ve güzelleşsin. Değenek oyunu zurna, nara eşliğinde zurnacı çalar onların ayağı ile ortaya gelerek, değenek ile birbirlerine girerler bu şekilde devam eder oyunlar. Şanlıurfa’mız çok eski bir şehir 11 bin  yıllık mazisi var. Gençler bu oyunları bilmiyor, nasıl bilecek? Eski hocalarımız bunlara öğretecek, onlar da meyillenecek, eğer meyillinseler öğrenirler yoksa meyillenmeden bir şey olmaz. Buradan ŞURKAV Müdürümüzden talebimiz, gençlerle daha iyi ilgilensin ve yetenekli gençleri forklöre alıp çalıştırsınlar, Şanlıurfa forklorüne kazandırsınlar. Dedi.

Yenişehir Halk Eğitim Müdürlüğünde Halk Oyunları Antrenörlü Yusuf Çirkin Şanlıurfa 63 Haber'e yaptığı açıklamada; Yaklaşık 1976 – 1978 yılından beri halk oyunları ile uğraşıyorum. Zaman zaman köşe yazısı, zaman zaman antrenör olarak görev yapmaktayım. 2009’da devlet su işlerinden emekli olduktan sonra 2009’dan beri Yenişehir Halk Eğitim merkezi bünyesi altında dejenere olan hak oyunlarıyla mücadele ediyoruz. Bunlar birkaç kelime ile ifade edilecek bir konu değil, uzun uzun konuşulması gereken konular. Bizim asıl amacımız gerileyen, eski başarıyı sağlayamayan, dejenere olan halk oyunlarını kurtarmaktır. Örnek, geçen yıl yarışma oldu, İl elemesi oldu 2 tane lise katıldı, eskiden 2 gün sürerdi, 50 – 60 lise katılırdı biz yarışmaya gerek eğitmen gerek oyuncu olarak gittiğimiz de Türkiye’de ilk 3 garantiydi. Biz 3. Olduğumuz zaman üzülürdük, tekrar o günlere dönme projelerimiz var, inşallah bunu halk eğitim merkezi adı altında bu mücadeleyi Hoca ile beraber, Halk eğitim Müdürümüz Mahmut Kaya’nın desteği ile Ahmet İzol’ un desteği ile İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Murat Yanmaz hocamızın desteği ile bunları yapacağız. Ayrıca dejenereden kurtulmak için birçok projemiz var çünkü bu çok önemli bir konu. Dejenere olayını özetlemek gerekirse, maalesef antrenör arkadaşların çoğu, hemen hemen 3 kişi hariç, çoğu ekipleri kısa zaman da hazırlamak uğruna figürleri ve oyunları cımbızlayarak maalesef oyunlarımızı bozdular. Kolaycılığa gittiler, ben buna biraz da figür hırsızlığı diyorum. Bu yüzden savaşacağız, bu arada da 4’lü fasıl, 4’lü değenek oyununu tekrar yayma adına sağ olsun bu konuda Nuri Hocamızın büyük emeği var, kendisi bu konuda çok ciddi bir şekilde ilgileniyor, bununla ilgili birkaç program yaptık.dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Donmak üzereyken bulundu ilk cümlesi yürek burktu
Donmak üzereyken bulundu ilk cümlesi yürek burktu
Siverek'te Evinin Önünde Saldırdılar 1 Ölü
Siverek'te Evinin Önünde Saldırdılar 1 Ölü