Urfa’nın 80 Çeşit Yemeği Tanıtıldı

Urfa'nın 80 Çeşit Yemeği Tanıtıldı

Şanlıurfa Valiliği - ŞURKAV işbirliğinde uygulanan Şanlıurfa'nın Yöresel Ev Yemeklerinden 80 çeşit yemek düzenlenecek bir sergi ile tanıtıldı.

30 Eylül 2017 - 15:49

Şanlıurfa Valiliği - ŞURKAV işbirliğinde uygulanan Şanlıurfa'nın Yöresel Ev Yemeklerinden 80 çeşit yemek düzenlenecek bir sergi ile tanıtıldı.

Şanlıurfa Valiliği - ŞURKAV işbirliğinde uygulanan Yöresel Ev Yemekleri Projesi kapsamında altı ay süren eğitim sonucunda kursiyerlerin hazırladığı, Urfa mutfağına ait 80 çeşit yemek düzenlenen sergi ile tanıtıldı.

PROJE HAKKINDA

Çok zengin bir Mutfak ve Yemek kültürüne sahip olmamıza rağmen maalesef tek düze yemek yapılmakta ve bazı yemeklerimizde yapılmayarak unutulmaya yüz tutmuştur.

Geçmişten gelen en zengin kültürel miraslarımızdan Şanlıurfa geleneksel mutfak kültürünün; şehrin kalkınması ve gelişmesi, tanınırlığının arttırılması, ilimiz mutfağının bir miras olarak yaşayan bir kültüre dönüştürülmesi, bunun yanı sıra yemek sunulan mekanların hijyenik şartlara uygun olması, görsel güzelliklerin hazırlanması, kaliteli yemek ve yiyecek-içecek sektöründe ihtiyaç duyulan uygulamalı bilgi ve becerilerle donanmış ve bu alana hizmet verecek uzman personel (aşçı yardımcısı) yetiştirmek amaçlanıyor.

Bu amaçla İstihdamın korunması ve artırılması, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesi ve işsizliğin azaltılması yönündeki çalışmalar çerçevesinde ŞURKAV tarafından mutfak ve yemek kültürünü zenginleştirmek, unutulan ve yapılmayan mahalli yemeklerimizin tekrar yapılarak günümüze kazandırılması amacıyla aşçı yardımcılığı kursu düzenlenerek,geleneksel Urfa mutfağına kalifiye elemanlar yetiştirilerek, geleneksel yemek kültürünün yaşatılması, mesleki yeterliğini kazanan aşçı yardımcıları, yiyecek-içecek sektöründe, konukevlerinde, restoran, otel, yemek fabrikalarında, kurum mutfaklarında, istihdam edilmelerini sağlamak ve kendiişlerini kurmalarını kolaylaştırmak hedefleniyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altay Ailesinin Acı Günü
Altay Ailesinin Acı Günü
Karaçalı Ailesinin Acı Günü
Karaçalı Ailesinin Acı Günü