Urfa’nın Trafik Akışı Akıllı Kavşaklarla...
Reklam
Reklam

Urfa'nın Trafik Akışı Akıllı Kavşaklarla Sağlanıyor-Videolu Haber

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, 12 kavşağın akıllı kamera sistemi ile izlendiği sinyalizasyon merkezinde incelemelerde bulundu

22 Aralık 2017 - 21:33 - Güncelleme: 24 Aralık 2017 - 16:44

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, 12 kavşağın akıllı kamera sistemi ile izlendiği sinyalizasyon merkezinde incelemelerde bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "İlçelerde akıllı şehir uygulaması için alt yapı çalışmasını sürdürüyoruz" dedi. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, trafik yoğunluğunun en fazla olduğu kavşakları akıllı kamera sistemi ile kontrol ediyor. Trafik yoğunluğuna göre yönlendirilmenin yapıldığı merkezde 12 kavşak aynı anda izleniyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, kritik yerlerde trafik akışının kesintisiz sağlanması, kontrol edilmesi ve düzenlenmesi amacıyla akıllı trafik yönetim sistemiyle hizmet veriyor. Araç yoğunluğuna göre değişken olarak sürekli kontrol edilen merkezi ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, merkezde yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. 

Akıllı şehir uygulaması için ilçelerde alt yapı çalışması yaptıklarını ifade eden Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "Ulaşım Daire Başkanlığımız, Şube Müdürlüğümüz ve teknik personellerimiz çok önemli çalışmalarını sürdürüyorlar. Şehir yönetiminde, trafik yönetiminde, kavşak yönetiminde, toplu taşıma yönetiminde ve ulaşımı ilgilendiren tüm konularda bilimi kullanıyoruz. Bilimi kullanıp ölçümler yapıyoruz ve şehrin trafiği ölçülerek data oluşturuluyor. Daha sonra bu veriler kullanılmak suretiyle trafik, kavşaklar, köprülü kavşaklarla ilgili, yol genişletme çalışmaları, sağa ve sola dönüş kurallarıyla ilgili bir proje yapıldığında elde edilmiş olan tüm veriler simüle ediliyor. Oradaki işleyiş görülüyor, hata olup olmadığını, hata verip vermediği merkezde tespitleri yapılıyor ve daha sonra proje ona göre revize ediliyor. Proje nihai noktaya geldiğinde artık tüm denemeleri yapılmış, merkezden geçmiş, saha uygulamasında trafiği rahatlatacak bir şekle geldikten sonra bu kavşak projeleri uygulanıyor. Sinyalizasyon merkezinde trafiğin yoğun olduğu dönemlerde merkezden direk müdahalelerle akıllı sinyalizasyon sistemi devreye giriyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı olarak 3 merkez ilçemiz başta olmak üzere diğer ilçelere de yavaş yavaş akıllı şehir uygulamalarına geçecek alt yapıyı hazırlıyoruz" dedi.

Akıllı kameraların yerleştirildiği kavşaklar canlı olarak takip edilmekte olup kent merkezinde 12 kavşağın kontrolü kamera görüntüleri ile anında izlenip araç yoğunluğuna göre müdahale ediliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Aksa Şanlıurfa Doğalgaz Genel Müdürü Viranşehir’de-Videolu Haber
Aksa Şanlıurfa Doğalgaz Genel Müdürü Viranşehir’de-Videolu...
Viranşehir'de Amatör Kulüplere Önemli Destek-Videolu Haber
Viranşehir'de Amatör Kulüplere Önemli Destek-Videolu Haber