Urfa ve Şırnak’ta Bulunan Çöl Varanı Şırnak’ta Bulundu

Urfa ve Şırnak'ta Bulunan Çöl Varanı Şırnak'ta Bulundu

Nesli tükenmekte olan Ülkemizde sadece Şanlıurfa ve Şırnak’ta bulunan çöl varanı Şanlıurfa’nın ardından Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulundu

26 Mart 2018 - 18:58

Nesli tükenmekte olan Ülkemizde sadece Şanlıurfa ve Şırnak’ta bulunan çöl varanı Şanlıurfa’nın ardından Şırnak’ın Cizre ilçesi Girikova köyünde bulundu.

Cizre’ye bağlı Girikova köyünde yol yapım çalışması sırasında nesli tükenme tehlikesi altında olan 1 metrelik çöl varanı bulundu. Dev kertenkele adı da verilen çöl varanı, Şırnak Doğa ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü yetkilileri tarafından koruma altına aldı. Şube Müdürü Orhan Kalay, “Cizre ilçesinin Girikova köyünden vatandaşlar bizi aradılar. Çöl varanı bulduklarını bildirdiler. Biz de ekiplerimiz ile birlikte köye gitti. Vatandaşların gördükleri çöl varanını teslim aldık. Çöl varanımızı Şırnak merkeze getirerek, veteriner kontrolü yaptık. Gayet sağlıklı bir çöl varanı. Varanus griseus Latince ismi, Türkçe olarak da çöl varanı veya dev kertenkele olarak bilinen bir yaban hayvanıdır. İlimiz sınırları içerisinde Cizre’den Habur’a kadar 15 köyde yaşam alanları var. Ülkemizde sadece Şanlıurfa ve ilimizde bulunuyor. Bakımının ardından kendini doğada idame etme koşulları sağladığında bulunduğu yere salacağız. Genelde çekirge, örümcek veya bazı hayvanların yumurtaları ile besleniyorlar. Çöl varanları yaklaşık 1, 20 santimetreye kadar uzuyor” dedi.(Şanlıurfa 63 Haber-Son Dakika Urfa Haberleri)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Raftingde korku dolu anlar
Raftingde korku dolu anlar
Beşinci kattan düşen kedisi için 190 bin lira harcadı
Beşinci kattan düşen kedisi için 190 bin lira harcadı