Urfalı alışverişini son haftaya bırakıyor-Videolu Haber

Urfalı alışverişini son haftaya bırakıyor-Videolu Haber

Şanlıurfa 63 Haber Muhabriri Divan yolu esnafından Hamit Etgö ile röportaj yaptı.

24 Haziran 2017 - 18:54

Şanlıurfa 63 Haber Muhabriri Divan yolu esnafından Hamit Etgö ile röportaj yaptı.Bayram alışverişimi yaptım, bayram yoğunluğunu yaşamayacağım, o strese girmeyeceğim insanımızda öyle bir şey var, berberlerimiz aynı şekil mesela hamamlarımız aynı şekil, gıda olarak aynı şekil. Son bir hafta çok yoğun oluyor.

Alışveriş yaptığınız yerden memnunsunuz ki oradan alışveriş yapıyorsunuz, sürekli yine aynı şekilde devam edin.

Bayram alışverişinde  bizde sürüm misali düşünüyoruz bütün ürünlerde indirim yapıyoruz. Gelen adam boş çıkmasın, sürüm olsun normalde 5 lira kazanıyorsak 2 lira kazanalım

Bizde elhamdülillah Müslümanız mesela yılbaşlarında indirim olur. Ama ramazanda indirim az oluyor. Ben istiyorum ki ramazanda da indirim olsun.

Sizi tanıyabilirmiyiz ?

Divan yolu esnafıyım, ortalama 7 – 8 senedir bu işin içindeyim.

İşlerinizde Ramazanın etkisi nasıl?

Şuan da fazla bir telaş yok ramazanın , memleket olarak hava sıcak insanlar akşamı iple çekiyorlar. Akşam olunca da yemek, çay, kahve derken biraz da dinleneyim vücut yorgun düştü, dışarı çıkmak isteyen de bir hava alayım diyor beğendiği bir şey olursa bile sonra bakarız biraz gezelim tadını çıkardıktan sonra bakarız. Genelde ramazanın son zamanlarına bırakmaya alışkınlar.

Vatandaş alışverişini son haftaya mı bırakıyor ?

Ramazanın son haftası da çok yoğun oluyor. Bu defa, insanlarımız hep son haftaya bırakıyorlar belki yeni ve değişik modeller gelir, daha iyisi gelir her zaman dahamız varya bizim her zaman daha, daha iyisi olsun, daha yenisi olsun, daha güzeli olsun aslında öyle değil. Baktığın zaman ramazan girdimi bu demek oluyor ki bir ay bayrama var, o bir ay içerisinde alış verişini yapmak isteyen daha rahat yapar. Mesela son bir hafta bizde yoğun olmayız, onlar da istediği modeli seçebilir, istediği modeli alabilir. Yoğunluk olduğunda adam 1 – 2 tane denedikten sonra yoğunluktan dolayı sıkılır, ne yapar tamam bu olsun der ama normal boş zamanda gelir 3 tanede 5 tane de dener hiçbir esnafımız da ona bir şey demez.

Vatandaş alış verişi hangi zamanda yapmalı ?

Dediğim gibi insanımız hep son haftaya bırakmasa nasıl olur mesela akşamları çıktığı zaman alışveriş yapmak istemese bile eğer imkânı da varsa 10 – 15 – 20 gün bayrama kadar onu alır. Giymek zorunda değil. Bayram alışverişimi yaptım, bayram yoğunluğunu yaşamayacağım, o strese girmeyeceğim insanımızda öyle bir şey var, berberlerimiz aynı şekil mesela hamamlarımız aynı şekil, gıda olarak aynı şekil. Son bir hafta çok yoğun oluyor niye insanımız o zamana bırakıyor tabi bunun içinde imkânı olmayan var, aylığını ay sonunda alacak olan var yani ramazanın son günlerinde alacak olan var onlara bir şey diyemeyiz zaten ama imkânı olan insanda aynı şeyi yapıyor. O bir algı yani psikolojik, son hafta acelemiz yok her şeyin daha iyisi gelsin, son haftaya bırakır son hafta daha iyisini alırız.

Bayram Alışverişi Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bayram alışverişi yaparken insanımız bilinçlidir aslında, çoğunlukla bilinçli ama bilinçsiz olan da var tabiî ki. Bazı insanımız diyor ki ucuz olsun, bazı insanımız diyor ki biraz pahalı olsun iyisi olsun, bazı insanlarımız da kullandığı her hangi bir pantolon, gömlek her hangi bir malzeme olsun kullandığından alıyor. Benim tavsiyem nereden alışveriş yapıyorsanız yine aynı yerden yapın, yerinizi değiştirmeyin herkesin zaten kendi müşterileri var, yeni yeni arayışlara girmenize gerek yok. Alışveriş yaptığınız yerden memnunsunuz ki oradan alışveriş yapıyorsunuz, sürekli yine aynı şekilde devam edin.

Sağlıklı Bir Alışveriş İçin Ne Gibi Tavsiyeler de Bulunursunuz?

Her zaman insan alışveriş yaptığı yerleri tercih etmesi lazım. Sağlıklı bir alışveriş için, tabiî ki yeni şeylere açık olacaksın ama genel olarak baktığın zaman ben berberimi asla değiştirmem. Neden çünkü hep istediğim gibi tıraş eder insan da aslında hep öyledir ama daima yenilik istiyor. Yeni bir yer bakayım, yeni şeyler bulayım, yani şeyler bakayım.

Bayram Öncesi Fiyatlar Ne Durumda?

Bayramı, bizde sürüm misali düşünüyoruz bütün ürünlerde indirim yapıyoruz. Gelen adam boş çıkmasın, sürüm olsun normalde 5 lira kazanıyorsak 2 lira kazanalım, zaten normal zamanda 2 müşteri gelirdi şuan 20 tane müşteri gelecek, 2 lira olsun sürüm olsun. Bazı düşünceler var diyorlar bayram geldi fiyatlar yükseldi diye, hayır öyle bir şey yok biz istiyoruz ki malımız elimizde tükensin, kalmasın yani yok satalım. Tabi bunu fırsata çevirenler de var.Bizde elhamdülillah Müslümanız mesela yılbaşlarında indirim olur. Ama ramazanda indirim az oluyor. Ben istiyorum ki ramazanda da indirim olsun. Adam alışveriş yapmaya geldiğinde bir pantolon alacaksa ona uygun sayayım ki üzerine de bir gömlek alabilsin, sadece pantolonla kalmasın alışverişine devam etsin. Baktığın zaman aslında kar marjı düşmüyor, daha az kar ile daha çok iş yapıyoruz. 5 lira değil 2 liraya düşüyor ama 5 lirada 2 tane satıp 10 lira değil de mesela 2 liradan 10 tane satıp 20 lira. Son olarak Bütün İslam aleminin bayramını kutlar hayırlara vesile olmasını isterim inşallah savaşsız, kavgasız, huzurlu bir dünya istiyorum.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.Ben teşekkür ederim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ekinci Siverek kırsalında ziyaretlerde bulundu
Ekinci Siverek kırsalında ziyaretlerde bulundu
PKK'nın finans kaynağı sigara kaçakçılığına büyük darbe
PKK'nın finans kaynağı sigara kaçakçılığına büyük darbe