Urfalı Bakkallar Dertli

Urfalı Bakkallar Dertli

Şanlıurfa’da Esnaflık yapan Abdullah Şenbahar’a Şanlıurfa 63 Haber olarak market ve Büyük Market ile AVM’ler arasındaki farkları sorduk.

03 Nisan 2018 - 18:37

Şanlıurfa’da Esnaflık yapan Abdullah Şenbahar’a Şanlıurfa 63 Haber olarak market ve Büyük Market ile AVM’ler arasındaki farkları sorduk. Urfalı Esnafımızdan çarpıcı açıklamalarda bulundu

Abdullah ŞENBAHAR, Yenişehir’de market işletmeciliği yapıyorum, yaklaşık 15 yıldır bu işle meşgulüm. Mini market ve Büyük Market ile AVM’ler arasındaki farkları sorunuza gelince, Esnaf olarak sorunlarımız çok, sorunlarımızın da en başında AVM’lerin şehir merkezine kurulması geliyor, onun haricin de periyodik olarak gelen aşırı zamlar ve büyük marketlerle baş edememenin vermiş olduğu sıkıntılarda eklenince işler durma noktasına geldi.

AVM’ler bizi her açıdan etkiliyor, öncelikle satışlarımızın düşüşüne neden oldu, Urfa’da Kredi Kartını alan AVM’lere koşuyor, mahalle bakkalının eski cazibesi kalmadı.

Ürün bazında yaklaşık 1000 çeşit var ama maalesef istediğimiz sonuçları alamıyoruz. 1997 – 1998 yıllarında olan satışlarımızda ki güzellik, iyi cirolar artık kalmadı. Günü kurtarmaya ve kiralarımızı ödemeye çalışıyoruz bu durumda nereye kadar sürecek onu da bilemiyoruz. Son 5 – 6 yılda daha da arttı, daha önceleri küçük marketler pek etkilemiyordu ama büyük AVM’ler açıldıktan sonra işlerimiz kırıldı. Adam ailesi ile gidiyor çocukları çocuk parkında oynuyor, diğer yandan alış veriş yapıyorlar, karınlarını doyurmak için restorasyonlarını tercih ediyorlar ama biz mahalle bakkalı ya veresiye almaya gelen olduğu zaman ya da kredi kartında limiti olmayanlar bizi tercih ediyor.

Veresiye defteri elimizden geldiği kadar tutmuyoruz, artık baş edecek durumda değiliz çünkü bütün ürünlerin satışı artık peşine döndü, biz de ürünü peşin alıp vaade ile satma olayı bizi çok yıpratıyor o yüzden biz de veresiyeyi kaldırmış durumdayız. Ama yine de baş edemiyoruz, çünkü alacaklarımızı alamıyoruz. Yetkililer ufak çaplı esnafı hiçbir zaman hesaba almadı ve almamakta da gayret gösteriyorlar. Onlar için kafalarında ki strateji ne ise onunla ilgili hareket ediyorlar, esnafın sorunları ile bire bir ilgilenen hiçbir yetkili ile karşılaşmadım.

Bizler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız, bizler her zaman varız, sadece seçim dönemlerin de kapımızı çalmayın, yılın 12 ayı bizimle ilgilenin. İşsizlik sorununu çözmeye gayret gösterin, bunu unutmayın ki küçük esnaf olmasa bu ülkede vergi verecek kimse kalmaz.  AVM’ler, piyasanın ekonomik anlam da çökmesi, her alan da esnaf bitme noktasında çözümünü bulsak zaten uygularız ama çözümü bulacak merci biz değiliz, yetkililer olacak. Bizlere her alan da eğer kredi anlamında, eğer başka anlamlar da bize yardımcı olmaları lazım ama maalesef günümüz de kredi alan şahıslar bile torpille alıyor.  Esnaflar tek tek gezilip sorunlar hakkında bilgi toplanabilir, bunu çözme noktasında eğer küçük çaplı krediler, eğer destek, eğer teşvik adı altında, yıllarca köylülere verilen destek adı altında bedava para dağıtılırken, ama maalesef vergisini düzenli ödeyen esnafa bir kuruş katkı sağlayan yok. Bizlere biraz destek verilse, biraz elimizden tutulsa esnafın eski canlılığına kavuşturmakla beraber eski mahalle kültüründe ki bakkal amca portföyü yine eski haline gelir. Şanlıurfa’da yaşayan bütün eş, dost, arkadaşlara biraz muzip bir anlam da şunu söylemek istiyorum, unutmayın ki cenazeniz olduğu zaman cenazenize gelecek olan mahalle bakkalıdır. Dedi.(Şanlıurfa 63 Haber-Son Dakika Urfa Haberleri)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞUTSO'da Uluslararası Ticaret Eğitimi Verilecek
ŞUTSO'da Uluslararası Ticaret Eğitimi Verilecek
Filoloji Üniversitesi Birecik'i Keşfedecek
Filoloji Üniversitesi Birecik'i Keşfedecek