Urfalı Bestekar Mehmet Bakır Karadağlı

Urfalı Bestekar Mehmet Bakır Karadağlı

Urfalı Bestekar Mehmet Bakır Karadağlı, Babası Mahmut, Annesi, Urfa’nın bilinen hafızlarından İncirkuşu Hac Hafız (Mehmet Tahir İnci)’ın kızıdır.

04 Ocak 2018 - 22:48

Urfalı Bestekar Mehmet Bakır Karadağlı,Nüfus kayıtlarına göre 01.01.1961 yılında Urfa’nın Türkmeydanı Mahallesi (Arap Meydanı), Bahçekenarı (Baba Nahsan Tetirbe’si) Sokağı, 22 nolu hanede doğdu. Babası Mahmut, Annesi Hakime’dir. Dedesi (Bakır) ve babası bu mahallenin uzun yıllar muhtarlığını yapmış kişilerdi. Annesi, Urfa’nın bilinen hafızlarından İncirkuşu Hac Hafız (Mehmet Tahir İnci)’ın kızıdır.

Evde annesi, hafız babasının tavrıyla Kur’an okur, Babası da dönemin müzik yayınlarını bazen plaklardan, bazen radyodan, makara teyplerden dinler; bazen de kendisi gazel, hoyrat, türkü, şarkı söylerdi. O kuşağın çoğu yerel musikiyi ve genel Türk müziğini belli bir oranda bilir ve icra ederlerdi. İlkokula başladığında ev ortamında edindiği kulak doluluğu müzik konusunda öne çıkmasına, bir müddet sonra da okul müsamerelerinde şarkı, türkü okumasına vesile olmuştu. Dedesinin dükkânında çıraklık yaparken emanet bırakılan bağlamanın tellerine dokunuşunda duyduğu ses, gönül dünyasında bağlama çalmayı tutku derecesinde ortaya çıkarmıştır.

Ancak bağlamayı öğrenebilmesi, evlerinin “Su Meydanı”na taşıması ve Erdoğan ustasıyla (Rastgeldi) tanışıncaya kadar gecikmişti. 1970’li yıllarda “Tenekeci Mahmut Güzelgöz Usta”nın nezaretinde Yıldız Meydanı’nda faaliyete başlayan “Urfa Musiki Cemiyeti”nde yerel müziği öğrenmeye başladı. Lise yıllarında ise bir yandan okulun halk müziği korosunu çalıştırırken, diğer tarafta ise “Celal Aşar” Hocanın yönettiği Klasik Türk Müziği koro çalışmalarına ses olarak iştirak edip, o konuda da kendini geliştirmeye başladı. Bu dönemde aynı kuşaktan arkadaşları; Mehmet Bitmez, Mercan Özkan, Abdülkadir Karakuş, Feridun Yüzgen, Arif Çelik, Halil Sezgin, Naci Yoluk, Akif Çekirge, İsmail Akagün, Zekeriya Ünlü, Halil Altınses ve daha birçok saz ve ses konusunda yetenekli kendi kuşağı sanatçılarla birlikte çalışmalarda bulundu.

Şanlıurfalı Ustalardan Dede Osman (Aydın), Aziz Çekirge, Abdullah Balak, Mustafa Kirişçioğlu (Fazo’yun Oğlu), Kazancı Bedih Yoluk, Mahmut Akagün (Dellek Mahmut Hafız), Seyfettin Sucu, Doğan Güllüoğlu, Mustafa Savaş, Mehmet NACAK, Mehmet Delioğlu, Mithat Toprak, Fazlı Öztop, İbrahim Özkan, Tahir Görgün, Vefik Ataç, Şeref Uslusoy, Halil Baziki, İsmail Badıl- lı, Abdullah Uyanık’la konser ya da kayıtlarda bir araya gelerek onların birikiminden de istifade etmiştir.

Urfa Eğitim Enstitüsü’nü okuduğu 1976-78 yıllarında sahne ve albüm çalışmaları saz ve ses olarak devam etti. 1978-1988 yılları arasında yurdun çeşitli yerlerinde öğretmenlik yaptı. Öğretmenlikle birlikte derleme, araştırma, beste denemeleri ve nota öğrenme çalışmaları Mehmet ÖZBEK hocanın teşvik, destek, katkı ve rol modeliyle ivme kazanarak devam etmiştir.

1988 Yılında Gaziantep Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda önce partime çalıştı, daha sonra kadrolu öğretim görevlisi olarak atandı. 1990 yılında kurulan Şanlıurfa Devlet Türk Halk Müziği koro sınavını kazanarak bağlama sanatçısı olarak atandı. 1990 yılından sonra ŞURKAV Türk Halk Müziği Korosu’nun kurucu şefliğini yaptı. Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde (Önceleri Gaziantep Üniversitesi’ne bağlıydı.) Dini musiki dersleri verdi. Daha sonra Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’ne bağlı olarak kurulan Müzik Öğretmenliği Bölümü’nde ve 2015 yılında kurulan Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda bağlama dersleri verdi.

Ortak çalışma ‘’Urfalı Bestekârlar’’ adlı basılmış kitabı bulunmaktadır. Ayrıca ortak çalışma ürünü olan çok sayıda müzik albümü vardır.

Halen, Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Şanlıurfa Devlet Türk Halk Müziği Korosundaki sanatçılık görevi devam etmektedir. Şanlıurfa Devlet Türk Halk Müziği Korosunda çeşitli dönemlerde koro şefliği görevini de yürütmüştür.(ŞURVAV- Sabri Kürkçüoğlu)

2018/01/5625959.jpg
2018/01/6498292.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Erin esnafla bir araya geldi
Vali Erin esnafla bir araya geldi
Büyükşehir Meclisi Ağustos ayı toplantısını tamamladı
Büyükşehir Meclisi Ağustos ayı toplantısını tamamladı